Nosem.pl Sport dla psa Regulamin Rally-O, co się zmieniło
Zostały wprowadzone drobne zmiany w regulaminie Rally-O, jakie są najważniejsze z nich?
Rally Obedience, w skrócie Rally-O, to psie posłuszeństwo na luzie. Sport ten stworzył Charles L. „Bud” Kramer. Do naszego kraju sport ten trafił dzięki Stowarzyszeniu Rally-O na czele z Olgą Nylec, która otrzymała zgodę od Ch. Kramera na rozpropagowanie Rally Obedience w Polsce. Stowarzyszenie z wielkim powodzeniem organizuje zawody Rally-O w całym kraju od 2011 roku.
Rally Obedience łączy w sobie elementy posłuszeństwa, które przydają się w codziennym życiu z psem i elementy agility, a konkretnie skoki przez przeszkody. Przewodnik i pies mają za zadanie pokonać tor złożony z tzw. stacji. Zazwyczaj są to dość proste ćwiczenia, które przydają się w codziennym życiu: siad, zostań, leżeć. W obedience liczy się precyzyjne wykonywanie zadań. W Rally-O precyzja nie jest wymagana. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Rally-O wspaniale buduje relację między psem a człowiekiem. Jest to sport praktycznie dla każdego: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ćwiczyć mogą i szczeniaki i starsze psy. Mieszańce i psy rasowe. Każdy ma odpowiednią kategorię. Szczegóły są omówione w regulaminie Rally-O, który w lutym 2023 nieco się zmienił. Warto więc do niego sięgnąć.
Regulamin Rally-O jest bardzo jasno napisany. Dzięki temu sporo osób jest w stanie przygotować się nawet samemu do zawodów. Trzeba tylko dokładnie przeanalizować jego treść. Warto jednak na początku skorzystać choć z kilku lekcji pod okiem instruktora, aby upewnić się, czy wszystko dobrze rozumiemy. Instruktor patrząc z boku może zwrócić uwagę na takie szczegóły, na które nie zwraca się uwagi, idąc z psem samemu po ułożonym przez siebie torze. Łatwiej będzie mu zauważyć błędy przewodnika i pomóc mu je przepracować. Instruktor powinien także dawać swojej drużynie (przewodnikowi i psu) wsparcie, szczególnie przed zawodami.
Ostatnio w regulaminie Rally Obedience nastąpiły pewne zmiany. Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim od lutego 2023 roku na ringu można używać saszetek na smakołyki i treningowych spódniczek. Wcześniej nie było na to zgody. Kolejna zmiana to wysokości przeszkód: zostały one obniżone. Zostały też naniesione niewielkie graficzne zmiany w niektórych znakach poprzez dodanie słowa „siad”. Stowarzyszeniu zależało, aby było mniej wątpliwości związanych z tym, które ćwiczenie kończy się siadem. Zmienione znaki to: 31, 51, 53, 58, 60, 62 oraz bonusy Klasa 1 bonus 1 i 3, Klasa 2 bonus 1.
Zobacz regulamin Rally-O
Żródło za: rally-o.pl