Telazjoza „orientalny robak oczny”

Telazjoza „orientalny robak oczny”

Telazjoza – czym jest, jak się przenosi, czy nicień Thelazia callipaeda zagraża naszym psom? Ostatnio mówi się o tym, że ryzyko w naszym kraju jest coraz większe. Telazjoza od kilku lat trapi nasze bydło. Niestety, jest zagrożeniem także dla naszych zwierząt towarzyszących, a nawet i dla nas.

Wspieraj Autora na Patronite

Telazjoza – dlaczego nicień Thelazia callipaeda znalazł się w Europie?

Telazjoza przywędrowała do Europy z krajów azjatyckich (Chiny, Tajlandia, Indie). Pierwszy przypadek w Europie odnotowano już 1989 roku we Włoszech. Niecałe dziesięć lat później lekarze weterynarii wykryli talezjozę u zwierząt towarzyszących człowiekowi we Francji. Nicienie zaatakowały wówczas ponad sto psów i dwa koty. Trzynaście lat temu wykryto telazjozę u psów u naszych zachodnich sąsiadów, czyli w Niemczech. A potem już poszło lawinowo: Hiszpania, Belgia, Portugalia, Chorwacja i inne kraje.

Zobacz naszą ofertę

Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 1kg

Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 1kg

Bezzbożowa karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt i psów młodych

39,00 
Baltica Indyk z kaczką dla szczeniąt 12kg

Baltica Indyk z kaczką dla szczeniąt 12kg

Karma dla szczeniąt, od 4 tygodnia życia

269,00 
Promocja!
Karma Baltica z łososiem dla szczeniąt dużych ras 12kg

Karma Baltica z łososiem dla szczeniąt dużych ras 12kg

Karma dla szczeniąt dużych ras

309,00  293,00 

Około pięć lat temu stwierdzono telazjozę u psów w Czechach i na Słowacji. To znowu bardzo blisko Polski. Cztery lata temu telazjozę stwierdzono u szczeniaka… w Polsce. W podobnym czasie w mediach zaczęło robić się także głośno o tym, że telazjoza zaczęła trapić nasze bydło. W 2021 roku zaczęły dochodzić niepokojące wieści, że ta groźna choroba oczu atakuje żubry w Bieszczadach i w Puszczy Białowieskiej. Rok później uznano, że telazjoza zagraża już wszystkim górskich żubrom, żyjącym w Bieszczadach na wolności. Wydano bolesną decyzję o eliminowaniu chorych osobników. Dlaczego aż tak? Po pierwsze bydło ogromnie cierpiało, po drugie były obawy, że muszki szybko zaczną przenosić dalej chorobę.

Telazjoza – groźna choroba oczu

Telazjoza to groźna choroba oczu, którą wywołuje nicień, o którym już była mowa powyżej. Thelazia callipaeda znany jest potocznie pod nazwą „orientalny robak oczny”. Na świecie opisano do tej pory kilkanaście gatunków nicieni z rodzaju thelazia. Dla nas istotny jest jednak fakt, że jedynie Thelazia callipaeda jest zagrożeniem dla człowieka i towarzyszących mu zwierząt. To właśnie ten rodzaj nicienia możemy spotkać obecnie w Europie.

Kto jest odpowiedzialny za przenoszenie tej groźnej choroby? Mała muszka owocowa… Muszki owocówki z gatunku Phortica variegata mogą żywić się łzami zarażonych osobników. Oczywiście, latając z jednego osobnika na drugiego, staje się wektorem choroby. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem, muszka owocowa przenosi groźne pasożyty na inne organizmy.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jakie objawy mogą świadczyć o obecności „orientalnego robaka ocznego?”

Telazjoza może objawiać się przez: obrzęk i przekrwienie powieki spojówkowej, częste mrużenie powiek, o wiele większe wydzielanie łez, zdarza się i inny wypływ z oka niż łzy, świąd, niedrożność nosa, nadwrażliwość na światło. Intensywne łzawienie sprawia, że pasożyty mogą przenosić się także bezpośrednio między kotami czy psami, jeśli będą miały ze sobą wtedy ścisły kontakt. Zaobserwowano ponadto, że telazjoza często atakuje jedno oko. Rzadziej zdarzało się, żeby pasożyt zaatakował naraz lewe i prawe.

Jeśli telazjoza nie będzie odpowiednio leczona, to ta groźna choroba może doprowadzić do owrzodzenia rogówki oka. Warto, aby lekarz weterynarii przeprowadził bardzo dokładne badanie okulistyczne, jeśli istnieje podejrzenie tej choroby. Pocieszający jest fakt, że większe nicienie często są już widoczne pod powiekami „gołym okiem”. Lekarz musi dokładnie zobaczyć więc powieki, szczególnie i trzecią powiekę, u psa. Jeśli lekarz weterynarii znajdzie pasożyty, wysyła je do laboratorium w celu sprawdzenia, czy na pewno ma do czynienia z tym konkretnym gatunkiem, czy może jednak innym.

Jeśli badanie potwierdzi obecność „orientalnego robaka”, należy jak najszybciej rozpocząć leczenie lekami przeciwpasożytniczymi, które mają zwalczać nicienie. Najlepsza jest jednak zawsze profilaktyka, czyli regularne zabezpieczanie psów i kotów przed różnego rodzaju pasożytami, a także systematyczne, kontrolne wizyty u lekarza.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Poczytaj mi mamo, czyli edukacja przyszłego kynologa
01/12/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać