Psy potrafią odróżnić znany język od obcego

Psy potrafią odróżnić znany język od obcego

Czy psy potrafią odróżnić znany język od obcego? Badania z użyciem rezonansu magnetycznego pokazały, że nasi czworonożni przyjaciele mogą odróżnić znane i nieznane języki, którymi posługują się ludzie! To umiejętność, która nie została potwierdzona jeszcze u innych zwierząt towarzyszących człowiekowi.

 W czasopiśmie „Neurolmage” opublikowane zostały wyniki badania, którego autorką jest dr Laura Cuaya z Uniwersytetu Loránda Eötvösa na Węgrzech. Dr Cuaya jakiś czas temu przeprowadziła się do Budapesztu z Meksyku razem ze swoim czworonożnym towarzyszem o imieniu Kun-kun. „Zauważyłam, że mieszkańcy Budapesztu są bardzo przyjaźnie nastawieni do psów. Często podchodzili do Kun-kuna i zgadywali go, a że Kun-kun zwykle poświęcał im dużo uwagi, zastanawiałam się, czy pies rozumie, że ludzie w Budapeszcie mówią innym językiem niż w Meksyku” – mówi autorka badania, która jest ekspertką w dziedzinie etiologii kognitywnej. Dziedzina ta zajmuje się badaniem procesów poznawczych u zwierząt.

Psy potrafią odróżnić znany język od obcego

 Dr Laura Cuaya zaangażowała do badań 18 psów, w tym swojego czworonożnego przyjaciela. Na wstępie nauczono czworonogi spokojnego leżenia w urządzeniu do rezonansu magnetycznego. Gdy psy potrafiły już tak leżeć bez ruchu, zespół pod przewodnictwem dr Laury mógł zacząć właściwe badanie.

Psy były wprowadzane pojedynczo do urządzenia. Każdy z badanych czworonogów, leżąc pod uważnym okiem badaczy, musiał wysłuchać trzech różnych nagrań. Wykorzystano dwa fragmenty książki pt. „Mały Książę”. Jeden z nich był czytany po hiszpańsku, czyli w języku, jaki obowiązuje w rodzimym kraju dr Laury, a drugi po węgiersku. Natomiast nagranie trzecie było zbiorem wydawanych przez ludzi odgłosów, nie składających się na żaden język i nie przypominających żadnej mowy.

Każdy z 18 psów był zapoznany tylko z jednym z dwóch języków. Z drugim językiem nigdy się nie spotkał wcześniej. Co się okazało na badaniu? Skany mózgów czworonogów pokazały, iż psy te nie tylko reagowały inaczej na znany i nieznany język. Ujawniły także, że czworonogi świetnie odróżniały język, również obcy, od trzeciego nagrania – „nie-mowy”. Co to znaczy? Że jeżeli człowiek będzie musiał przeprowadzić się do kraju, w którym obowiązuje inny język niż ten, którym posługiwał się dotychczas, jego pies może przez pewien czas czuć się zagubiony, bo może mieć problem ze zrozumieniem jego mieszkańców. Będzie musiał przyswoić nowe słowa podobnie jak jego opiekun.

Psy potrafią odróżnić znany język od obcego – skąd to wynika?

Zespół dr Laury Cuaya podejrzewa, iż to obszary mózgu, znane jako główna kora słuchowa i wtórna kora słuchowa, pozwalają czworonogom przetwarzać mowę w dwóch etapach. „Główna kora słuchowa wykrywa, czy dźwięk jest mową, czy nie. Następnie wtórna kora słuchowa określa język jako znany bądź nieznany” – tłumaczy badaczka.

Dodatkowo zespół badaczy odkrył, że psy starsze wykazywały większą aktywność wtórnej kory słuchowej, aniżeli młodsze. Doszedł więc do wniosku, że starsze czworonogi potrafią lepiej rozróżniać znane i obce języki. „Myślę, że głównym powodem tej różnicy jest stopień kontaktu z językiem. Starsze psy miały po prostu więcej czasu i okazji do słuchania ludzi podczas rozmów” – twierdzi dr Laura Cuaya.

Czy tylko psy tak potrafią?

Umiejętności rozróżniania znanego języka od obcego nie potwierdzono dotychczas u innych zwierząt towarzyszących człowiekowi. Jednakże badacze podejrzewają, iż psy wcale nie muszą być jedynymi zwierzętami, które to potrafią. Będą potrzebne na pewno kolejne badania… „Mózg jest wyjątkowo sprawny w wychwytywaniu wzorców, a każdy język to seria dźwięków układających się we wzorce, które się od siebie różnią. Po pewnym treningu mózg wielu zwierząt powinien być w stanie rozpoznać te wzorce. Tymczasem mózgi psów wykrywały różnice spontanicznie, być może dzięki długiemu udomowieniu” – podkreśla badaczka.

Dr Laura przyznała, że badania zaskoczyły ją samą. Wyznała, że wciąż zbyt mało doceniamy fakt, jak bardzo bystre są psy! „Moje doświadczenie z psami pokazuje, że zwracają dużą uwagę na swój świat społeczny i wszystko, co dzieje się wokół nich. Myślę, że psy wiedzą o nas więcej, niż nam się wydaje…” – podsumowała.

Zobacz również szkolenie psakomendy w innym języku.

Źródło: focus.pl; „Neurolmage”, sciencedirect.com

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 15kg
  339,00  329,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras 1kg
  29,00 

  Zobacz
 • Baltica Junior z kaczką i łososiem Baltica Junior z kaczką i łososiem - duże rasy - 15kg
  339,00  322,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Udar cieplny u psa – objawy, leczenie i zapobieganie
20/06/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać