Sprawdź także
Nie miała baba kłopotu, kupiła sobie psa.
12/06/2020
Zofia Mrzewińska

Naukowcy z Wielkiej Brytanii: „Obroża elektroniczna jest narzędziem nieetycznym”.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii: „Obroża elektroniczna jest narzędziem nieetycznym”.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii potwierdzili to, o czym od dawna mówi wielu  behawiorystów: szkolenie za pomocą obroży elektronicznych nie jest skuteczniejsze od pozytywnego wzmocnienia. Wręcz przeciwnie. Badanie zespołu prof. Daniela Millsa z Uniwersytetu w Lincoln może w przyszłości dać podstawę zmianom prawnym zakazującym stosowania tego typu narzędzi.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania na 63 psach

Badanie zespołu prof. Daniela Millsa z Uniwersytetu w Lincoln, przeprowadzone na 63 psach, obala argument konieczności stosowania obroży elektronicznej. Naukowcy jasno stwierdzili, że po ich badaniach, taka obroża staje się narzędziem nieetycznym. Badania takie jak te, które przeprowadził zespół prof. Millsa, mogą w przyszłości dać podstawę zmianom prawnym zakazującym stosowania tego typu obroży. Są już rejony, w których obroże elektroniczne są zakazane. Tak jest w rejonach niemieckojęzycznych, od kiedy Uniwersytet w Hanowerze udowodnił już wcześniej szkodliwość stosowania takich narzędzi.

Wybrane produkty

 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Małża nowozelandzka dla psa HolistaPets Małża nowozelandzka dla psa 100g
  72,00 

  Zobacz
 • Game Dog GameVit Game Dog GameVit 500g
  84,00 

  Zobacz
 • Baltica przysmaki treningowe Baltica przysmaki treningowe z czarną porzeczką 150g
  9,90 

  Zobacz

Naukowcy z ogromnym doświadczeniem mówią jasno: to nieetyczne i nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej

Grupa badawcza ds. zachowania zwierząt, poznawania ich oraz ich dobrostanu, pod kierunkiem prof. Millsa oceniła skuteczność treningu psów z użyciem zdalnych elektronicznych obroży i bez nich w porównaniu do treningu pozytywnym wzmocnieniem. Psy biorące udział w tym badaniu zostały skierowane do doświadczonych, profesjonalnych trenerów, ponieważ ich właściciele doświadczali znacznych problemów z posłuszeństwem. Badanie na zwierzętach zostało zweryfikowane i zatwierdzone przez Komisję Etyki Badawczej Uniwersytetu w Lincoln. Od właścicieli uzyskano pisemną świadomą zgodę na udział ich zwierząt w tym badaniu.

„Nasze odkrycia obalają sugestię, że trening z obrożą elektroniczną jest albo bardziej wydajny, albo skutkuje mniejszym nieposłuszeństwem, nawet w rękach doświadczonych trenerów” – napisali naukowcy w swoim artykule, opublikowanym po przeprowadzonym badaniu.

„Po przeprowadzeniu badań na 63 psach, w których byliśmy niejako zmuszeni zobaczyć, jak zachowują się podczas treningu z obrożą elektroniczną, jak i bez niej oraz w treningu za pomocą pozytywnego wzmocnienia, stwierdziliśmy ostatecznie, że trening z pozytywnym wzmocnieniem jest bardziej skuteczny w radzeniu sobie z zachowaniem docelowym, a także ogólnym treningiem posłuszeństwa. Ta metoda szkolenia stwarza również mniejsze ryzyko dla dobrostanu psa i jakości relacji człowiek-pies. Biorąc pod uwagę wyniki naszych badań, sugerujemy, że nie ma dowodów na to, że szkolenie z pomocą obroży elektronicznej jest konieczne, nawet w przypadku najpowszechniej cytowanych wskazań przez niektórych trenerów” – stwierdził zespół z Uniwersytetu w Lincoln.

„To tej pory często już argumentowano, że stosowanie awersji w szkoleniu psów skutkuje gorszymi wynikami w nauce i stwarza większe ryzyko dla dobrostanu w porównaniu ze szkoleniem opartym w dużej mierze na nagrodzie. Nasze wyniki pokazują poprzez bezpośrednie dowody z rzeczywistych sytuacji, że trening skoncentrowany na nagrodzie był rzeczywiście bardziej skuteczny niż metody, które obejmowały potencjalnie nieprzyjemne bodźce, takie jak bodźce elektryczne” – podkreślili naukowcy.

Obroża elektroniczna pogarsza samopoczucie psa

„Biorąc pod uwagę lepsze docelowe parametry reakcji na zachowanie związane z programem szkoleniowym skoncentrowanym na nagrodzie oraz odkrycie, że użycie obroży elektronicznej nie stworzyło większego środka odstraszającego przed nieposłuszeństwem, dochodzimy do wniosku, że obroża elektroniczna nie jest konieczna do skutecznego szkolenia w zakresie przywołania itp. Biorąc pod uwagę dodatkowe potencjalne ryzyko dla zwierzęcia, dochodzimy do wniosku, że szkolenie psów z tymi urządzeniami powoduje niepotrzebne cierpienie, ze względu na zwiększone ryzyko pogorszenia samopoczucia psa przez ich używanie, bez dobrych dowodów na lepsze wyniki” – stwierdza zespół prof. Millsa.

Sprawdź jak wychować psa.

Źródło: frontiersin.org; artykuł Lucy China, Daniel S. Mills i Jonathan J. Cooper, „Skuteczność szkolenia psów z obrożami elektronicznymi i bez nich w porównaniu z koncentracją na pozytywnym wzmocnieniu”.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Małża nowozelandzka dla psa HolistaPets Małża nowozelandzka dla psa 100g
  72,00 

  Zobacz
 • Game Dog GameVit Game Dog GameVit 500g
  84,00 

  Zobacz
 • Baltica przysmaki treningowe Baltica przysmaki treningowe z czarną porzeczką 150g
  9,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter