Naukowcy potwierdzili: aktywność mózgu u ludzi i psów jest bardzo podobna

Naukowcy potwierdzili: aktywność mózgu u ludzi i psów jest bardzo podobna

Pies nie bez przyczyny jest nazywany najlepszym przyjacielem człowieka. Naukowcy przeprowadzili badania, w których potwierdzili, że psi mózg przetwarza informacje w podobny sposób jak mózg ludzki.

Eksperci przeprowadzili nowe badania za pomocą rezonansu magnetycznego, które potwierdzają, że kiedy człowiek mówi do psa np. „super pies!”, czy „dobry pies!”, to pies słyszy zarówno słowa, jak i ton głosu. Niby nic nowego? Zauważyliście to dawno? To świetnie, ale… nie było do tej pory tak szczegółowych, wieloletnich badań, które by to potwierdzały. Wiadomo, że dla człowieka i wypowiadane słowa, i intonacja, pełnią ważną rolę, ale nikt nie udowodnił w badaniach, że podobnie jest u psów. Nowe badania wreszcie wykazały, że tak jest. Ich wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Science”. Badania te wykazały, że mózg psa przetwarza informacje w podobny sposób jak mózg człowieka. „Jestem bardzo podekscytowany tymi wynikami” – mówi Chrits Petkov, niezależny neuropsycholog z Uniwersity of Newscastle w Wielkiej Brytanii. „To niesamowite, że aktywność mózgu u ludzi i psów jest aż tak podobna!” – dodaje.

Jak czytamy w artykule Carrie Arnold, pierwszy krok w badaniach nie był łatwy.

Attila Andics, zajmujący się etologią na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie, który kierował badaniami, bardzo chciał zrozumieć, w jaki sposób mózg ssaków przetwarza mowę. Zaczął badać psy. Nie było to takie proste, bo najpierw trzeba było nauczyć czworonogi, aby leżały bez ruchu podczas wykonywania badania za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Zaangażowani zostali do pomocy trenerzy, którzy potrzebowali czasu, a dokładniej kilku miesięcy, aby wyszkolić trzynaście psów.

„Najtrudniejsze było to, aby czworonogi zrozumiały, że muszą leżeć całkowicie bez ruchu. Jednak w momencie, gdy pojęły, o co chodzi, wszystko bardzo dobrze poszło” – dzieli się Atilla Andics, który wraz z innymi badaczami, pokazał już w 2014 roku, jak mózgi tych samych psów reagują na różne wokalizacje. Z ich badań wynikało, że dźwięki, które sygnalizują lęk i radość, aktywowały podobne obszary w mózgu psa, jak w mózgu człowieka.

A co dalej? Badacze z Andicsem na czele puszczali tej samej grupie trzynastu psów nagrania ich opiekunów, którzy na cztery różne sposoby wygłaszali słowa pochwały (na przykład węgierskie słowa oznaczające „dobry”, „mądry” lub „tak jest”) tonem pochwały, neutralne słowa neutralnym tonem, słowa pochwały w neutralnym tonie i neutralne słowa w tonie pochwały. Jaki był rezultat badań fMRI? Otóż badania pokazały, że lewa półkula psiego mózgu odpowiadała na same słowa, a prawa półkula  psiego mózgu na intonację. Czy pies wie, kiedy opiekun naprawdę pragnie go pochwalić? Badania pokazują, że tak! Użycie zarówno słowa, jak i odpowiedniego tonu, oznaczającego chwalenie, aktywuje centralny ośrodek nagrody. „Dla niektórych psów pochwała jest wystarczająca, by wykonały polecenie człowieka” – podkreśla Attila Andics.

źródło: national-geographic.pl
Obraz Chiemsee2016 z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Metoda „Do As I Do” Nauka Społeczna w Szkoleniu Psów
08/08/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać