Międzynarodowy Dzień Golden Retrievera!

Międzynarodowy Dzień Golden Retrievera!

3 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Golden Retrievera. Golden to wspaniały towarzysz człowieka. Kocha pracę z opiekunem, aport, wodę… czasem i błoto! Jest bardzo inteligentny, więc bywa uparty, dlatego potrzebuje konsekwentnego wychowania. Co jeszcze wiemy o tej rasie?

Golden retriever, czyli złoty aporter, to rasa wyhodowana w Wielkiej Brytanii, a konkretnie w Szkocji pod koniec XIX wieku.

Według źródeł jej twórcą był lord Tweedmouth, który w swojej posiadłości Guisachan House w Inverness-shire skrzyżował swojego żółtego samca black wavy coated retrievera Nousa z suką rasy tweed water spaniel Bellą. Z tego krycia pojawiły się na świecie szczeniaki, które stały się fundamentem, na którym zbudowano rasę, nazwaną później właśnie „golden retriever”.

Goldeny to wspaniałe psy myśliwskie, które jednak nie polują na zwierzynę, nie gonią zwierzyny, ale ją przynoszą.

Rasa została wyhodowana do przynoszenia postrzelonych ptaków, zarówno z lądu, jak i z wody. Golden retriever jest doskonałym obserwatorem i ma bardzo delikatny chwyt, aby móc przynieść zwierzę w nienaruszonym stanie. Obecnie mało jest goldenów, które pracują u boku myśliwych, jednak to nie znaczy, że nie ma w nich potrzeby aportowania. Ta potrzeba jest i to wielka! Dla wielu golden retrieverów bardzo dobrym sportem będzie dummy (czyli sztuczny aport). Można też uczyć ich noszenia różnych przedmiotów, aby pomagały opiekunom w codziennym życiu. Golden podający gazetę lub noszący koszyczek? Czemu nie! Trzeba go tylko nauczyć noszenia na komendę, aby nie upuszczał za szybko i oddawał w porę. Golden może odnaleźć się także w takich sportach jak agility czy obedience. Tropienie też będzie dla niego przyjemnością. Sprawdza się także w ratownictwie, jak i w prawidłowo poprowadzonej dogoterapii.

Jak to jest z życiem w rodzinie? Golden jest uznawany za bardzo rodzinnego psa.

Jednak niech nas nie zwiedzie sformułowanie „dobry pies dla dziecka”. Nie ma psów „dla dzieci”. Mogą wspaniale sprawdzić się w domu, w którym są dzieci, ale przewodnikiem golden retrievera, jak każdego psa, musi być osoba dorosła, świadoma rasy.

Podsumowując: golden retriever to bardzo inteligentny, radosny, wszechstronny, empatyczny, przyjazny pies. Szybko się uczy, lubi współpracować z człowiekiem i jest towarzyski. Bywa jednak uparty, ma tendencje do wymuszania jedzenia, jest bardzo ciekawski i często… nie przepuści kałużom. Kocha aport, wodę, długie spacery, pracę nosem, zabawę, kontakt z ludźmi i innymi psami. Wymaga konsekwencji w szkoleniu, stawiania granic, cierpliwości opiekuna i… czasu.

Jeśli mu ten czas damy, zyskamy oddanego, wspaniałego przyjaciela! Wszystkim wspaniałym goldenom życzymy zdrówka, bo to im się bardzo przyda!

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Charty, praca z chartami. Takie dobre wspomnienia……
08/11/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać