Czarujące psie spojrzenie! Ewolucja anatomii mięśni twarzy u psów

Czarujące psie spojrzenie! Ewolucja anatomii mięśni twarzy u psów

Psy mają dwa niewielkie mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, w skrócie nazywane są RAOL oraz LAOM. To dzięki nim psy potrafią nas niejednokrotnie oczarować spojrzeniem…

Wspieraj Autora na Patronite

Ewolucja anatomii mięśni twarzy u psów

W wyniku ewolucji gatunki wilka i psa oddzieliły się od siebie. W trakcie udomowienia psy zostały ukształtowane zarówno pod względem zachowania, jak i pod względem cech anatomicznych. Dr Juliane Kaminski z Wydziału Psychologii Ewolucyjnej i Poznawczej na Uniwersytecie w Portsmouth (Wielka Brytania) wraz ze swoim zespołem obserwowała i porównywała ruch mięśni oka u wilków i psów. Naukowcy wykazali, że udomowienie zmieniło anatomię mięśni twarzy psów celowo pod kątem komunikacji mimicznej z człowiekiem.

Zobacz naszą ofertę

Smaczki treningowe GASTRO VITAL 200g

Smaczki treningowe GASTRO VITAL 200g

Wół ze śliwką, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 
Game Dog Functional Treats Immunity

Game Dog Functional Treats Immunity

Przysmaki funkcyjne dla psów, stymulujące ich układ odpornościowy

24,00 
Gryzak dla psa z królika rozmiar S 100g

Gryzak dla psa z królika rozmiar S 100g

Harder, twardy gryzak dla psa z królika

U czworonogów wykryto dwa niewielkie mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi. W skrócie nazywane są RAOL i LAOM. Pierwszy z nich (RAOL) odpowiada za pociągnięcie bocznego kącika oka w kierunku ucha, natomiast drugi z nich (LAOM) za unoszenie wewnętrznego kącika oka. Behawioralne dane pokazały, że psy wykonują ruch brwi z o wiele większą intensywnością i o wiele częściej, aniżeli robią to wilki. Ponadto ruchy o najwyższym natężeniu są wykonywane tylko i wyłącznie przez psy.  To przełożyło się w swoim czasie na znacznie większy rozwój mięśni wokół oczu  u psów. „Na podstawie sekcji głów psa i wilka pokazujemy, że mięsień odpowiedzialny za intensywne podnoszenie wewnętrznej brwi jest obecny u psów, ale nie u wilków” – napisali naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Czarujące psie spojrzenie

Intensywne podnoszenie wewnętrznej brwi przez psy może wywoływać reakcję opiekuńczą u ludzi. Naukowcy przypuszczają, że tak wyraziste brwi u czworonogów są wynikiem selekcji opartej na priorytetach ludzi. Zapewne psy posiadające bardziej ruchliwe brwi, były chętniej wybierane (chcący czy niechcący) do dalszego rozmnażania przed hodowców i cecha ta się u nich utrwaliła. Kiedy psy podnoszą brwi, ich oczy wydają się większe. To sprawia, że serce opiekuna nieco mięknie.

Ostatnie badania sugerują, że kontakt wzrokowy między ludźmi a psami ma kluczowe znaczenie dla interakcji społecznych między tymi dwoma gatunkami. Psy (ale nie wilki) nawiązują kontakt wzrokowy z ludźmi, gdy nie są w stanie samodzielnie rozwiązać problemu” – dzielą się naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth. „Kontakt wzrokowy pomaga również psom wiedzieć, kiedy komunikacja jest istotna i skierowana do nich, ponieważ psy mają tendencję do ignorowania ludzkich gestów wskazujących, gdy nie widzą ludzkich oczu. To psy, a nie wilki, są zmotywowane do nawiązywania kontaktu wzrokowego z ludźmi od najmłodszych lat. Wzajemne spojrzenie psów i ludzi wydaje się więc cechą charakterystyczną wyjątkowej relacji między obydwoma gatunkami podczas ewolucji kulturowej człowieka” – dodają badacze z Wielkiej Brytanii.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Źródło: pnas.org
Obraz Elena Rogulina z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pomóc psom w schroniskach w okresie świątecznym
18/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać