Czarujące psie spojrzenie! Ewolucja anatomii mięśni twarzy u psów

Czarujące psie spojrzenie! Ewolucja anatomii mięśni twarzy u psów

Psy mają dwa niewielkie mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, w skrócie nazywane są RAOL oraz LAOM. To dzięki nim psy potrafią nas niejednokrotnie oczarować spojrzeniem…

Ewolucja anatomii mięśni twarzy u psów

W wyniku ewolucji gatunki wilka i psa oddzieliły się od siebie. W trakcie udomowienia psy zostały ukształtowane zarówno pod względem zachowania, jak i pod względem cech anatomicznych. Dr Juliane Kaminski z Wydziału Psychologii Ewolucyjnej i Poznawczej na Uniwersytecie w Portsmouth (Wielka Brytania) wraz ze swoim zespołem obserwowała i porównywała ruch mięśni oka u wilków i psów. Naukowcy wykazali, że udomowienie zmieniło anatomię mięśni twarzy psów celowo pod kątem komunikacji mimicznej z człowiekiem.

U czworonogów wykryto dwa niewielkie mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi. W skrócie nazywane są RAOL i LAOM. Pierwszy z nich (RAOL) odpowiada za pociągnięcie bocznego kącika oka w kierunku ucha, natomiast drugi z nich (LAOM) za unoszenie wewnętrznego kącika oka. Behawioralne dane pokazały, że psy wykonują ruch brwi z o wiele większą intensywnością i o wiele częściej, aniżeli robią to wilki. Ponadto ruchy o najwyższym natężeniu są wykonywane tylko i wyłącznie przez psy.  To przełożyło się w swoim czasie na znacznie większy rozwój mięśni wokół oczu  u psów. „Na podstawie sekcji głów psa i wilka pokazujemy, że mięsień odpowiedzialny za intensywne podnoszenie wewnętrznej brwi jest obecny u psów, ale nie u wilków” – napisali naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Czarujące psie spojrzenie

Intensywne podnoszenie wewnętrznej brwi przez psy może wywoływać reakcję opiekuńczą u ludzi. Naukowcy przypuszczają, że tak wyraziste brwi u czworonogów są wynikiem selekcji opartej na priorytetach ludzi. Zapewne psy posiadające bardziej ruchliwe brwi, były chętniej wybierane (chcący czy niechcący) do dalszego rozmnażania przed hodowców i cecha ta się u nich utrwaliła. Kiedy psy podnoszą brwi, ich oczy wydają się większe. To sprawia, że serce opiekuna nieco mięknie.

Ostatnie badania sugerują, że kontakt wzrokowy między ludźmi a psami ma kluczowe znaczenie dla interakcji społecznych między tymi dwoma gatunkami. Psy (ale nie wilki) nawiązują kontakt wzrokowy z ludźmi, gdy nie są w stanie samodzielnie rozwiązać problemu” – dzielą się naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth. „Kontakt wzrokowy pomaga również psom wiedzieć, kiedy komunikacja jest istotna i skierowana do nich, ponieważ psy mają tendencję do ignorowania ludzkich gestów wskazujących, gdy nie widzą ludzkich oczu. To psy, a nie wilki, są zmotywowane do nawiązywania kontaktu wzrokowego z ludźmi od najmłodszych lat. Wzajemne spojrzenie psów i ludzi wydaje się więc cechą charakterystyczną wyjątkowej relacji między obydwoma gatunkami podczas ewolucji kulturowej człowieka” – dodają badacze z Wielkiej Brytanii.

Źródło: pnas.org
Obraz Elena Rogulina z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Piłka dla psa ChuckIt Ultra Piłka dla psa ChuckIt Ultra 6cm
  26,00 

  Zobacz
 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pomóc psom w schroniskach w okresie świątecznym
18/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać