Sprawdź także
Wyżeł weimarski – pies, który kocha pracę!
13/02/2021
Agnieszka Czylok

Psy nie lubią ludzi, którzy krzywdzą ich opiekunów

Psy nie lubią ludzi, którzy krzywdzą ich opiekunów

Psy nie lubią ludzi, którzy krzywdzą ich opiekunów. Do takiego wniosku doszli naukowcy pod kierownictwem prof. Kazuo Fujita z Uniwersytetu w Kioto.

Psy posiadają zdolność do społecznego współdziałania

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto wykazali, że psy, podobnie jak ludzie, posiadają zdolność do społecznego współdziałania. Badacze z Japonii wykonali eksperyment, w którym podzielili psy na trzy grupy, a później odgrywali scenki z udziałem ich opiekunów.

W każdej grupie opiekunowi psa asystowały dwie osoby, których czworonóg nie miał okazji wcześniej poznać. Psy z grupy pierwszej obserwowały, jak nieznani ludzie dobitnie odmawiali ich opiekunom udzielenia jakiejkolwiek pomocy. W grupie drugiej osoby bardzo dobrze ze sobą współpracowały. Natomiast w grupie trzeciej ludzie wysyłali w kierunku psów niejednoznaczne sygnały.

Kiedy psy przestały obserwować scenki, przyniesiono jedzenie. Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Kioto wykazał, że czworonogi, które obserwowały, jak ich opiekunowie doznają ze strony pewnych osób odrzucenia, czy też bolesnego traktowania, częściej ignorowały propozycję otrzymania smakołyków od ludzi, których nie znały. Czworonogi z kolejnych dwóch grup, nie miały już takiego problemu i chętniej sięgały po smaczki od nieznanych im osób.

Psy nie lubią ludzi, którzy krzywdzą ich opiekunów

„Po raz pierwszy udowodniliśmy w ten sposób, że psy potrafią dokonać społecznej i emocjonalnej oceny naszych zachowań. Gdyby psy kierowały się wyłącznie „własnym interesem”, to różnice pomiędzy grupami badawczymi byłyby trudne do zidentyfikowania” – mówi prof. Kazuo Fujita z Uniwersytetu w Kioto.

„Taka umiejętność to jeden z kluczowych elementów budowania dobrze zorganizowanych grup społecznych, a nasze badanie pokazuje, że psy dzielą ją z ludźmi” – dodał profesor z Japonii. Warto dodać, że podobna zdolność u ludzi pojawia około trzeciego roku życia. Psy są nam naprawdę bliskie. Coraz więcej badań pokazuje tylko, jak bardzo…

źródło: focus.pl

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter