Pies w Tatrach słowackich – zmiana przepisów TANAP

Pies w Tatrach słowackich – zmiana przepisów TANAP

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji (TANAP) wprowadza istotne zmiany w przepisach dotyczących zwiedzania. Najbardziej znaczącą zmianą jest wprowadzenie zakazu wchodzenia z psami na szlaki wysokogórskie, co ma na celu ochronę miejscowych gatunków chronionych. Te nowe regulacje zbliżają przepisy słowackie do tych, które od lat obowiązują w polskiej części Tatr. Wcześniej, pies w Tatrach Słowackich był mile widziany, ale teraz będzie to już niemożliwe.

Prace nad nowym návštevným poriadkom, czyli regulaminem odwiedzających, trwały ponad sześć lat. Wypracowanie ostatecznej wersji dokumentu było procesem skomplikowanym, wymagającym znalezienia kompromisu między ochroną przyrody a potrzebami turystów oraz innych użytkowników parku. Ostatecznie dokument został zatwierdzony przez Okresný úrad Prešov (Powiatowy Urząd w Preszowie) i opublikowany w Vestníku vlády Slovenskej republiky (Dzienniku Ustaw Rządu Słowackiej Republiki).

Nowe zasady zaczną obowiązywać od 15 grudnia 2023 roku. Najważniejszą zmianą jest ograniczenie możliwości wchodzenia z psami na tereny wysokogórskie. Psy będą mogły towarzyszyć swoim właścicielom jedynie poza obszarami, na których występują kolonie świstaków, stada kozic oraz terenami zamieszkiwanymi przez duże drapieżniki i inne rzadkie czy zagrożone gatunki. TANAP podkreśla, że takie ograniczenia są konieczne do ochrony tych wrażliwych ekosystemów.

Ponadto, nowy regulamin wprowadza szereg innych zmian, takich jak skrócenie okresu zimowego zamknięcia szlaków, legalizację ruchu turystów w okolicach wysokogórskich schronisk, a także regulacje dotyczące innych aktywności, jak jazda na rowerze, uprawianie turystyki wodnej czy geocaching.

Informacje o nowych przepisach będą sukcesywnie udostępniane przez oficjalną stronę TANAP oraz oznaczone w terenie. Władze parku zapowiedziały, że w pierwszym roku stosowania nowych zasad będą stosować podejście tolerancyjne wobec turystów, jednocześnie oczekując ich zrozumienia i współpracy w zakresie przestrzegania nowych regulacji.

Pies w tatrach słowackich – zobacz regulamin TANAP, sprawdź listę szlaków.

Ta zmiana to istotna informacja dla wszystkich miłośników turystyki górskiej oraz właścicieli psów, którzy planują wyprawy w słowackie Tatry. Warto być świadomym tych nowych zasad, aby uniknąć nieporozumień i przyczynić się do ochrony cennego przyrodniczego dziedzictwa tego regionu.

Chociaż w słowackiej części Tatr obowiązuje nowy zakaz wprowadzania psów na wysokogórskie szlaki, w Tatrzańskim Parku Narodowym w Polsce psy mogą towarzyszyć swoim właścicielom, ale tylko na wyznaczonych trasach. Konkretnie, w Tatrach polskich z psem można wędrować jedynie przez Dolinę Chochołowską i Drogą pod Reglami. W tych obszarach konieczne jest trzymanie psa na smyczy oraz zapewnienie, że nie zakłóci spokoju dzikiej przyrody. Należy pamiętać, że wstęp z psami na inne szlaki jest zabroniony, dlatego przed planowaniem wycieczki warto dokładnie sprawdzić obowiązujące przepisy.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

  • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
    69,00  64,00 

    Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


    Zobacz
  • Piłka dla psa ChuckIt Ultra Piłka dla psa ChuckIt Ultra 6cm
    26,00 

    Zobacz
  • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
    125,50  99,00 

    Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


    Zobacz
  • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
    11,99 

    Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 miesiąc temu

Czy wiecie może na jakie dokładnie szlaki można wchodzić z psem w Tatrach slowackich?:)

Piotr Cywicki
Administrator
1 miesiąc temu
Reply to  Anna

Dokładny wykaz dostępny jest w regulaminie TANAP
https://www.tanap.sk/wp-content/uploads/navstevny_poriadok_tanapu.pdf

Sprawdź także
Komunikacja pozawerbalna ze szczeniakiem
26/01/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać