Psy odzwierciedlają stany emocjonalne człowieka

Psy odzwierciedlają stany emocjonalne człowieka

Naukowcy z Austrii potwierdzili kolejnymi badaniami to, o czym od dawna się mówi… Ustalili, że psy odzwierciedlają emocje ludzi. Dr Schöberl podkreśla, że to człowiek ma większy wpływ na psa aniżeli odwrotnie. Potwierdza się więc przysłowie, że psy są często obrazem życia domowego. 

Psy odzwierciedlają stany emocjonalne człowieka.

To, jak się zachowujemy, jak wpływamy swoimi emocjami na ich emocje ma ogromne znaczenie. Jeśli w domu jest nieustanny hałas, napięcie, wybuchy złości, to nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że i pies będzie bardzo niespokojny. Pies, który jest w emocjach, nie będzie chciał wykonywać poleceń opiekuna, nie będzie słuchać. Będzie zagubiony i trudniej mu będzie nawiązać właściwą relację z domownikami.

Psiego nosa nie oszukamy. Nie wytłumaczymy mu też, dlaczego w domu dzieje się tak, nie inaczej, skąd takie, a nie inne emocje. Jeśli negatywne emocje będą utrzymywać się przez dłuższy czas, pies będzie żył w nieustannym stresie. Emocje będą odbijać się na jego zachowaniu. Naukowcy przeprowadzili badanie na 100 psach i ich opiekunach. Poddano ich różnym testom, od pomiaru tętna począwszy, a na badaniu hormonów skończywszy. Sprawdzano także, jak psy reagują na zagrożenie. Dr Iris Schöberl z Uniwersytetu Wiedeńskiego podsumowując wyniki badań stwierdziła, że psy oraz ich opiekunowie wpływają wzajemnie na swoje mechanizmy radzenia sobie z problemami, przy czym to człowiek miał większy wpływ na swojego czworonoga aniżeli odwrotnie.

W istocie naukowcy z Austrii potwierdzili tylko to, co od dawna jest obserwowane w codziennym życiu i co często podkreślają behawioryści: psy są bardzo podatne na stany emocjonalne ludzi, z którymi żyją pod jednym dachem.

Odzwierciedlają życie rodzinne. Nie ma się co łudzić, że nasz stres nie odbija się na zwierzęciu. Człowiek i pies wpływają na siebie wzajemnie w kwestii radzenia sobie ze stresem. Ważne jest, aby nauczyć psa komend, owszem. Jednak badania pokazują, że jeszcze ważniejsze jest panowanie nad własnymi emocjami. Szczególnie jeśli wychowujemy szczeniaka, który chłonie wszystko jak gąbka. Jeśli zostanie mu zapewniony spokojny start, będzie miał lepszą przyszłość, ale jeśli jego start w domu będzie nerwowy, to odbije się to na jego zachowaniu, co warto mieć na uwadze. Naukowcy Uniwersytetu Wiedeńskiego mówią wprost: psy nie tylko rozumieją komendy, ale bardzo mocno odbierają komunikaty emocjonalne ludzi i dostosowują do nich swoje zachowanie.

Źródło: za ciekawe.org
Obraz Jan Steiner z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Nawigator potrzebny od zaraz
29/11/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać