Jak psy motywują opiekunów?

Jak psy motywują opiekunów?

Szukamy często sposobów, jak zmotywować psa, by chciał coś wykonać. Jednak i nasze psy motywują nas do tego, abyśmy… ćwiczyli.  Psy dbają o lepsze samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne człowieka. Opiekunowie psów o wiele więcej ćwiczą niż inni! I nie chodzi tylko o długie spacery.

Wspieraj Autora na Patronite

Za co możemy być wdzięczni naszym czworonogom? Niewątpliwie za ich oddanie, przywiązanie, empatię, obecność… ale i za to, że dbają o nasze zdrowie!

Wiadomo, że opieka nad psem wymaga codziennej dawki ruchu. Ostatnie badania potwierdziły, że opiekunowie czworonogów o wiele więcej ćwiczą niż te osoby, które nie żyją z psem pod jednym dachem. Dokładnie to policzono. Jeśli chodzi o same spacery z psem, to opiekun poświęca na tę czynność ok. 300 minut tygodniowo. Według wyliczeń jest to o ok.100 minut więcej niż u ludzi, którzy nie mają psów przy sobie. Naukowcy z University of Liverpool opublikowali w Scientific Reports badania, w których przedstawiają, że opiekunowie psów cztery razy częściej spełniają najnowsze wytyczne dotyczące aktywności fizycznej.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 550g Refill Pack

Game Dog AniFlexi+ V2 550g Refill Pack

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

209,00  199,00 
BALTICA Senior Vitality średnie i duże rasy 15kg

BALTICA Senior Vitality średnie i duże rasy 15kg

Karma dla psów starszych

Game Dog GameVit 500g

Game Dog GameVit 500g

Suplement diety dla szczeniąt i psów dorosłych

89,00 

Do tej pory nie prowadzono tego typu odkryć aż na taką skalę. W nowym badaniu wzięło udział około 700 osób z 385 domowych gospodarstw brytyjskich. Gospodarstwa te miały podobny dostęp do ścieżek, chodników, czy parków, a także wszelkich innych udogodnień, mogących mieć wpływ na fizyczną aktywność. Dr Carri Westgarth podkreśla, że opiekunowie psów poruszają się znacznie więcej, niż ci, którzy nie chodzą z psami na spacery i nie uprawiają z nimi sportów. Już z racji samego obowiązku spacerów ze zwierzęciem, większość opiekunów psów spełniała lub przekraczała standardowe wytyczne dotyczące ilości ćwiczeń dla zdrowia, czyli minimum 150 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu. Ale to nie wszystko! Bo nie tylko o spacery chodzi…

Badacze doszli również do wniosku, że opiekunowie psów nie tylko mają więcej ruchu, dzięki codziennym spacerom z czworonogiem, ale poświęcają też więcej czasu na inne aktywności, takie jak: bieganie, czy jazda na rowerze.

Codzienne spacery z psem nie odbywają się więc kosztem czegoś. Są „oprócz” innych aktywności, a nie „zamiast” nich. To także bardzo ważne! Badacze podkreślają jednak jeszcze ważniejszą rzecz: pies nie może być nigdy traktowany, jako „narzędzie”, które będzie mobilizować do wyjścia na dwór! Tak to nie działa. „Jeśli czujesz, że masz czas, pieniądze i możliwości, by wziąć na siebie odpowiedzialność za psa, ten z pewnością stanie się wspaniałym kompanem podczas ruchu na świeżym powietrzu. Ale nigdy nie traktuj go jak narzędzie” – podkreśla dr Westgarth. Jak ktoś do tej pory nie był zbytnio aktywnym człowiekiem, to pies może wiele zmienić. Badanie pokazało też, że niewielka część opiekunów, a prawie wszystkie z tych osób były młode i zdrowe, nigdy nie wychodziła ze swymi psami na spacery… Decyzja o psie musi być więc zawsze odpowiedzialna.

Źródło: national-geographic.pl – za: nytimes.com
Obraz Sven Lachmann z Pixabay

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pomóc psom w schroniskach w okresie świątecznym
18/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać