Pies ratownik – szukanie człowieka z auta

Pies ratownik – szukanie człowieka z auta

Czy pies może jeździć na skuterze śnieżnym, może, a nawet powinien, jeżeli jest to pies ratownik i szuka zaginionego na zasypanych śniegiem trasach. Może jeździć nie tylko na skuterze, także na quadzie i z mordką wystawioną przez otwarte okno samochodu.

Wspieraj Autora na Patronite

Jedziemy autem dość wolno, szyby są uchylone, czujemy zapach świeżo koszonych łąk.

Tyle czujemy my, ale nos psi jest najbardziej fenomenalnym urządzeniem do wychwytywania i analizy zapachów. Odpowiednio wyszkolony pies potrafi zasygnalizować, że w tym pachnącym skoszoną łąką powietrzu za oknem samochodu unosi się zapach człowieka, choćby ten człowiek leżał 150 metrów dalej od drogi, po której jedzie auto. A po zasygnalizowaniu – bez wahania wyskoczy, odnajdzie człowieka, wróci z komunikatem „znalazłem” i doprowadzi ratownika na miejsce.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 550g Refill Pack

Game Dog AniFlexi+ V2 550g Refill Pack

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

209,00  199,00 
Game Dog Hair&Skin

Game Dog Hair&Skin

Poprawia kondycję okrywy włosowej i skóry

99,00 
Smaczki treningowe SENSITIVE 200g

Smaczki treningowe SENSITIVE 200g

Jeleń z algami morskimi, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 

Pierwsze znane mi próby poszukiwaniu zaginionego człowieka przy pomocy „zmotoryzowanego” psa miały miejsce w podrzeszowskich lasach.

Miałam przyjemność pozorować podczas takiego treningu – leżałam ukryta w krzakach ponad sto metrów od leśnej drogi. Pies stał za ratownikiem na siedzeniu quada jadącego dość wolno, nie prędzej niż 8-10 km na godzinę. Przy szybszej jeździe analiza zapachu byłaby trudniejsza także dlatego, że podskoki quada czy auta na wszelkich nierównościach polnej lub leśnej drogi dekoncentrują psa. Pies nie może zrozumieć, dlaczego stabilne przedtem siedzenie podskakuje mu pod łapami – podobnie czulibyśmy się my, gdyby równe płyty chodnikowe pod naszymi stopami nagle zaczęły zachowywać się niczym trzęsawisko.

Objazd terenu wyznaczonego do przeszukiwania – bodaj z prędkością 8 czy 10 km na godzinę – to nadal ogromna szansa na  szybkie odnalezienie zaginionego, jeśli pozostał blisko drogi w przeszukiwanym terenie. I ten właśnie sposób w już nie treningowej, ale prawdziwej akcji ratowniczej wkrótce okazał się skuteczny.

Szukanie z samochodu czy quada polega na wstępnym objeździe terenu, w którym prawdopodobnie może być zaginiony człowiek, tak, aby bodaj lekki wiatr docierał z boku do psiego nosa. Oczywiście w tym samym czasie mogą pracować psy przeszukujące teren na własnych łapach – ale zmotoryzowany ratownik zbada bez zmęczenia o wiele większe trasy. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w zimie – skuter śnieżny przejedzie tam, gdzie człowiek i pies bez porównania dłużej przedzieraliby się przez śnieg zalegający nawet tylko na trzydzieści  centymetrów.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Podczas zimowego treningu pozorant leżący na śniegu przykryty jest oczywiście białą płachtą przysypaną śniegiem także. Pies ratownik posługuje się nosem, ale jego przewodnik wzrokiem. Wiec ta maskująca biała płachta jest po to, aby przewodnik nie wskazywał, nawet przypadkowym ruchem, miejsca ukrycia pozoranta; zwierzak musi pracować samodzielnie. Przecież węch psa skuteczniej i na większy dystans poinformuje o zaginionym niż nasze własne oczy.

Ech, ten wspaniały psi nos!

Twój Burek także potrafiłby pobrać próbkę zapachową z oprawki okularów, z używanego grzebienia lub z trzonka szczoteczki do zębów. Tyle zapachu starczy, aby pies poszedł śladem człowieka – właściciela i  użytkownika szczoteczki czy okularów. Weź własny grzebień, daj psu powęszyć, rzuć najpierw dość blisko, powiedzmy o 15 metrów na trawnik przed blokiem – tak, aby twój najlepszy przyjaciel widział, co robisz. I pozwól psu szukać. Jeśli tylko nie będziesz mu przeszkadzać, jeśli przedtem nie obrzydzono psu pracy węchowej, jeśli ma z tobą wystarczająco dobry kontakt emocjonalny, znajdzie ten grzebień na pewno.

Ale przedtem popatrz na film z udziałem Pani Marty Gutowskiej. Właśnie w taki sposób doskonale wyszkolona suka owczarka niemieckiego, jedna z pracujących w Stowarzyszeniu Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT w Rzeszowie, potrafiła analizować zapach powietrza dostającego się przez otwarte okno samochodu, aby błyskawicznie doprowadzić do zaginionego człowieka.

 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Tervueren czeka w azylu
29/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać