Jak pies nie tylko z kotem

Jak pies nie tylko z kotem

Lata temu, gdy jeszcze na co dzień towarzyszyła mi suka malinois Raszka, do mieszkania moich sąsiadów zawitała malutka koteczka. Koteczka była młoda i najwyraźniej tęskniła za towarzystwem. Gdy wychodząc na spacer z Raszką zamykałam drzwi naszego mieszkania, słyszałam na podeście klatki schodowej coś, co można by nazwać chyba tylko przyzywającym miauczeniem. Miauczenie powtarzało się coraz częściej, aż wreszcie sąsiad otworzył swoje drzwi i na klatkę schodową wyszło malutkie, czarne stworzonko.

Wspieraj Autora na Patronite

Raszka miała już za sobą dość obojętne spotkanie z dorosła kocicą w ogrodzie znajomych – tam jednak kotka wyszła nam na spotkanie w towarzystwie wcześniej serdecznie zaprzyjaźnionego psa, na którym skupiła się uwaga Raszki. Teraz kociczka podeszła do warującej Raszki i po chwili pierwsza nawiązała kontakt dotykowy. Popatrzcie na zdjęcie – Raszka jest zainteresowana nową znajomością bez nadmiernego pobudzenia, bez cienia agresji.

Zobacz naszą ofertę

Pokusa PowerDog Isotonic Drink 300g

Pokusa PowerDog Isotonic Drink 300g

Naturalny isotonic dla psów

33,00 
Ciastka dla psa Herbal Snacks 70g

Ciastka dla psa Herbal Snacks 70g

Ziołowe przekąski, naturalne ciastka suplementacyjne Pokusa

10,90 
Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar S 100g

Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar S 100g

Harder, twardy gryzak dla psa z dziczyzny

Jak zaprzyjaźnić domowego psa z przedstawicielami odmiennego gatunku?

Jeśli chcemy, aby pod jednym dachem zapanowała zgoda pomiędzy psem a kotem, pamiętajmy, że najwięcej zależy od Mruczka. Możemy skłonić każdego dobrze wychowanego i w elementarnym zakresie wyszkolonego psa, aby zachowywał się obojętnie wobec nowo poznawanego kota, ale jeśli domowy kot nie toleruje obecności szczeniaka czy dorosłego psa i już na odległość wykazuje aktywną agresję, pozostaje izolować zwierzęta lub dla jednego z nich szukać innego domu.

Dorosły kot łatwiej zaakceptuje szczeniaka, ale najlepiej, aby przy pierwszym spotkaniu szczeniak był już nieźle zmęczony spacerem, a kot miał możliwość dłuższej obserwacji nowego domownika z dystansu bezpiecznego dla obu stron. Szczenię trzymane na luźnej smyczy, nagradzane smakołykami za podejście do właściciela – ale nagradzane ZANIM spróbuje pogonić kota, szybko skojarzy obecność kota z dobrymi doznaniami. Można oczywiście najpierw wymienić między zwierzętami korzystne informacje zapachowe – po prostu, jeszcze przed pierwszym spotkaniem, na szmatce przesyconej zapachem drugiego domownika umieszczamy najlepsze smakołyki i zachęcamy do jedzenia.

Dorosły pies może od pierwszej chwili zachowywać się opiekuńczo wobec małego kociątka, ale gwałtownie podskakujące czy skradające się zabawowo kocię budzi w psie także chęć pościgu i chwytu – i dlatego pierwsze wzajemne kontakty powinny być pod kontrolą.

To, czy w przyszłości zwierzęta będą się tylko wzajemnie tolerować, czy zbudują głęboką więź emocjonalną, zależy od nich samych. My powinniśmy przede wszystkim ułatwić i kontrolować pierwsze kontakty, pamiętając, że i tolerancja, i najbardziej serdeczne emocje łączące nasze domowe zwierzęta nie przenoszą się automatycznie na innych przedstawicieli tak odmiennych gatunków. Pies, żyjący w pełnej zgodzie z domowym Mruczkiem, gotów jest na spacerze czy w ogrodzie na serio pogonić obcego kota; kotka, najbardziej opiekuńcza wobec znanego od szczeniaka Azorka, potrafi wydrapać oczy innemu psu.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Kociczka moich sąsiadów najwyraźniej potrzebowała towarzystwa; potrzeba kontaktu i chęć wspólnej zabawy może zupełnie nieoczekiwanie połączyć przedstawicieli całkowicie odmiennych gatunków. Kos, któremu piórka zbielały już na starość, po amputowaniu potrzaskanego śrutem skrzydła z konieczności trzymany w domowej wolierze, bawił się w berka z młodą świnką morską. Ale moja Raszka, chociaż uśmiechała się do spotkanej na klatce schodowej kotki, na świnkę morską patrzyła już jak na zdobycz.

Pies i świnka morska

Porównajcie oba zdjęcia – to niezła okazja czytania zwierzęcych emocji; kot i pies odbierając wzajemne sygnały zawierają pakt o nieagresji z szansą na rosnącą obopólną życzliwość, świnka morska zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że dla psa jest jedynie poruszającym się kotletem…

Jeżeli w waszym domu nie tylko tolerują się nawzajem, ale i darzą się prawdziwą sympatią przedstawiciele odmiennych gatunków zwierząt, napiszcie o tym – takich ciekawych obserwacji przecież nigdy dość…

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pies podczas burzy, jak uspokoić swojego pupila
27/05/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać