Lost Person Behavior – czas płynie wolno dla tych, którzy czekają …

01/10/2023
Lost Person Behavior – czas płynie wolno dla tych, którzy czekają …

Czy słyszeliście o książce “Lost Person Behavior” dr Roberta Koestera? Nazywam ją biblią ratowników. Dlaczego warto zapoznać się z treścią tej książki i wykorzystywać ją jako stały element planowania akcji poszukiwawczo – ratowniczych?

Podręcznik „Lost Person Behavior” jest połączeniem teoretycznej wiedzy na temat zachowań ludzi zaginionych oraz obszernej bazy opartej na danych statystycznych zebranych w bazie ISRID – International Search and Rescue Incident Database.

Wykorzystując zebrane dane, dr Robert Koester, autor podręcznika, opisał ponad 40 kategorii osób zaginionych.

Każda kategoria zawiera następujące informacje:

 • Dlaczego ludzie się gubią – jaki jest najczęstszy scenariusz.
 • Jak zachowują się ludzie kiedy się zgubią – mobilność, zdolność do adaptacji i przetrwania w sytuacji zaginięcia, odejście do drogi, w tym kąt rozproszenia, współpraca z poszukującymi lub jej brak.
 • Jak ludzie się odnajdują – najczęstsze miejsca odnalezienia, odległość od punktu, gdzie osoba była ostatni raz widziana, projektowany czas odnalezienia w danej kategorii.
 • Jak odnaleźć zaginionych – przeszukanie w miejscach priorytetowych dla każdej kategorii, działania niezbędne w fazie przygotowawczej wraz z pytaniami w kwestionariuszu dotyczącym osoby zaginionej, który należy wykorzystać w wywiadzie.

Praktyczne wykorzystanie podręcznika może wpłynąć na fazę planowania akcji poszukiwawczej, w tym na skierowanie sił i środków we właściwe miejsce. Statystycznie poszukiwania we właściwym miejscu trwają krócej i mają większą szansę zakończyć się sukcesem.

Statystki opisane w podręczniku wskazują, że 50% wszystkich akcji poszukiwawczych zebranych w bazie ISRID kończy się sukcesem w ciągu 3 godzin i 10 minut.

Doskonale pamiętam kurs instruktorski “Lost Person Behavior – train the trainer” z dr Koesterem.

Kiedy analizowaliśmy informacje zawarte w podręczniku zaczęły wracać do mnie obrazy z akcji poszukiwawczo – ratowniczych. Miałam wrażenie, że historie przedstawione w książce są opisami realnych poszukiwań, w których brałam udział. To wtedy w pełni zrozumiałam jak genialne narzędzie stworzył dr Koester.

Teoria zawarta w książce “Lost Person Behavior” daje nam bardzo dużo informacji oraz narzędzi, z których możemy korzystać podczas poszukiwań. Używanie tego podręcznika wymaga jednak wiedzy oraz praktyki. Ponad to prowadząc działania w miejscach priorytetowych warto zapoznać się z różnymi technikami poszukiwawczymi. Inaczej będzie pracował zespół ratowników pracujący z quada, inaczej “szybka trójka”, a jeszcze inaczej zespół z psem poszukiwawczo-ratowniczym.

Od wielu lat pracuję jako przewodnik psów ratowniczych na północy Norwegii. Planowanie akcji poszukiwawczych opiera się tu w dużej mierze na określaniu miejsc priorytetowych, ponieważ tereny w Skandynawii są bardzo rozległe. Przeszukiwanie sektorów na chybił trafił mija się po prostu z celem, a podczas akcji liczy się czas. Dlatego zawsze rozpoczynamy poszukiwania od opracowania miejsc priorytetowych. Pomagają nam w tym różne techniki poszukiwawcze. W pracy z psem ratowniczym wykorzystujemy zarówno tropienie jak i pracę tzw. górnym wiatrem. W zależności od scenariusza akcji i terenu mamy w repertuarze specjalne techniki stosowane do przeszukiwania ścieżek, cieków wodnych lub miejsc zindustrializowanych.

Podręcznik „Lost Person Behavior”

Jeżeli interesuje Was zgłębienie tematyki książki “Lost Person Behavior” oraz pracy z psami poszukiwawczymi w miejscach priorytetowych zapraszam na kurs, który odbędzie się już w grudniu 2023 w Dąbrowie Górniczej: “LOST PERSON BEHAVIOR – teoria i praktyka pracy z psami w miejscach priorytetowych.”

Podczas szkolenia w części teoretycznej, dowiecie się jak sprawnie określić miejsca priorytetowe. Pod lupę weźmiemy, przede wszystkim, najczęściej spotykane podczas poszukiwań kategorie: osoby z demencją, osoby cierpiące na depresję, w tym o skłonnościach samobójczych, dzieci autystyczne oraz tzw. zbieraczy (grzybiarze, zbierający jagody).

Istotnym elementem szkolenia będzie część praktyczna – praca z psami poszukiwawczo-ratowniczymi w miejscach priorytetowych. Będziecie mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami wykorzystywanymi podczas poszukiwań. Narzędzia te pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie psów oraz szybsze przeszukanie miejsc priorytetowych.

Z wielką dumą informujemy, że szkolenie objęte jest oficjalnym patronatem dr Roberta Koestera, autora książki “Lost Person Behavior”.

Szkolenie poprowadzi: Paula Rzewuska – instruktorka oraz przewodniczka psów ratowniczych z doświadczeniem w służbach polskich oraz skandynawskich, instruktorka LPB oraz Jola Witaszek – certyfikowana instruktorka LPB oraz przewodniczka psów tropiących.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/695275669163880

Z północnymi pozdrowieniami
Paula Rzewuska

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • DELCON REGULAR PLUS RICH IN FISH DELCON REGULAR PLUS RICH IN FISH 12kg
  304,50 

  Zobacz
 • Liker Line Liker Line piłka dla psa
  28,00  31,00  44,00 

  Zobacz
 • DELCON REGULAR PLUS RICH IN LAMB DELCON REGULAR PLUS RICH IN LAMB 12KG
  304,50 

  Zobacz
 • Gryzak dla psa z dziczyzny Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar L 120g
  13,90 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Halloween z psem? Na co uważać, by uniknąć stresu i zagrożeń
29/10/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać