Nosem.pl Psy pracujące Psy ratownicze Lost Person Behavior – czas płynie wolno dla tych, którzy czekają …
Czy słyszeliście o książce “Lost Person Behavior” dr Roberta Koestera? Nazywam ją biblią ratowników. Dlaczego warto zapoznać się z treścią tej książki i wykorzystywać ją jako stały element planowania akcji poszukiwawczo – ratowniczych?
Wykorzystując zebrane dane, dr Robert Koester, autor podręcznika, opisał ponad 40 kategorii osób zaginionych.
Każda kategoria zawiera następujące informacje:
Praktyczne wykorzystanie podręcznika może wpłynąć na fazę planowania akcji poszukiwawczej, w tym na skierowanie sił i środków we właściwe miejsce. Statystycznie poszukiwania we właściwym miejscu trwają krócej i mają większą szansę zakończyć się sukcesem.
Statystki opisane w podręczniku wskazują, że 50% wszystkich akcji poszukiwawczych zebranych w bazie ISRID kończy się sukcesem w ciągu 3 godzin i 10 minut.
Kiedy analizowaliśmy informacje zawarte w podręczniku zaczęły wracać do mnie obrazy z akcji poszukiwawczo – ratowniczych. Miałam wrażenie, że historie przedstawione w książce są opisami realnych poszukiwań, w których brałam udział. To wtedy w pełni zrozumiałam jak genialne narzędzie stworzył dr Koester.
Teoria zawarta w książce “Lost Person Behavior” daje nam bardzo dużo informacji oraz narzędzi, z których możemy korzystać podczas poszukiwań. Używanie tego podręcznika wymaga jednak wiedzy oraz praktyki. Ponad to prowadząc działania w miejscach priorytetowych warto zapoznać się z różnymi technikami poszukiwawczymi. Inaczej będzie pracował zespół ratowników pracujący z quada, inaczej “szybka trójka”, a jeszcze inaczej zespół z psem poszukiwawczo-ratowniczym.
Od wielu lat pracuję jako przewodnik psów ratowniczych na północy Norwegii. Planowanie akcji poszukiwawczych opiera się tu w dużej mierze na określaniu miejsc priorytetowych, ponieważ tereny w Skandynawii są bardzo rozległe. Przeszukiwanie sektorów na chybił trafił mija się po prostu z celem, a podczas akcji liczy się czas. Dlatego zawsze rozpoczynamy poszukiwania od opracowania miejsc priorytetowych. Pomagają nam w tym różne techniki poszukiwawcze. W pracy z psem ratowniczym wykorzystujemy zarówno tropienie jak i pracę tzw. górnym wiatrem. W zależności od scenariusza akcji i terenu mamy w repertuarze specjalne techniki stosowane do przeszukiwania ścieżek, cieków wodnych lub miejsc zindustrializowanych.
Podczas szkolenia w części teoretycznej, dowiecie się jak sprawnie określić miejsca priorytetowe. Pod lupę weźmiemy, przede wszystkim, najczęściej spotykane podczas poszukiwań kategorie: osoby z demencją, osoby cierpiące na depresję, w tym o skłonnościach samobójczych, dzieci autystyczne oraz tzw. zbieraczy (grzybiarze, zbierający jagody).
Istotnym elementem szkolenia będzie część praktyczna – praca z psami poszukiwawczo-ratowniczymi w miejscach priorytetowych. Będziecie mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami wykorzystywanymi podczas poszukiwań. Narzędzia te pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie psów oraz szybsze przeszukanie miejsc priorytetowych.
Z wielką dumą informujemy, że szkolenie objęte jest oficjalnym patronatem dr Roberta Koestera, autora książki “Lost Person Behavior”.
Szkolenie poprowadzi: Paula Rzewuska – instruktorka oraz przewodniczka psów ratowniczych z doświadczeniem w służbach polskich oraz skandynawskich, instruktorka LPB oraz Jola Witaszek – certyfikowana instruktorka LPB oraz przewodniczka psów tropiących.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/695275669163880
Z północnymi pozdrowieniami
Paula Rzewuska