Lost Person Behavior – czas płynie wolno dla tych, którzy czekają …

01/10/2023
Lost Person Behavior – czas płynie wolno dla tych, którzy czekają …

Czy słyszeliście o książce “Lost Person Behavior” dr Roberta Koestera? Nazywam ją biblią ratowników. Dlaczego warto zapoznać się z treścią tej książki i wykorzystywać ją jako stały element planowania akcji poszukiwawczo – ratowniczych?

Wspieraj Autora na Patronite

Podręcznik „Lost Person Behavior” jest połączeniem teoretycznej wiedzy na temat zachowań ludzi zaginionych oraz obszernej bazy opartej na danych statystycznych zebranych w bazie ISRID – International Search and Rescue Incident Database.

Wykorzystując zebrane dane, dr Robert Koester, autor podręcznika, opisał ponad 40 kategorii osób zaginionych.

Zobacz naszą ofertę

Olej Omega3 dla szczeniaka 200ml

Olej Omega3 dla szczeniaka 200ml

Najwyższej jakości olej dla szczeniąt

39,00 
Game Dog GameVit 500g

Game Dog GameVit 500g

Suplement diety dla szczeniąt i psów dorosłych

89,00 
Karma Pokusa indyk z kaczką – 12kg

Karma Pokusa indyk z kaczką – 12kg

Hipoalergiczna karma dla psów dorosłych ras dużych

289,00 

Każda kategoria zawiera następujące informacje:

  • Dlaczego ludzie się gubią – jaki jest najczęstszy scenariusz.
  • Jak zachowują się ludzie kiedy się zgubią – mobilność, zdolność do adaptacji i przetrwania w sytuacji zaginięcia, odejście do drogi, w tym kąt rozproszenia, współpraca z poszukującymi lub jej brak.
  • Jak ludzie się odnajdują – najczęstsze miejsca odnalezienia, odległość od punktu, gdzie osoba była ostatni raz widziana, projektowany czas odnalezienia w danej kategorii.
  • Jak odnaleźć zaginionych – przeszukanie w miejscach priorytetowych dla każdej kategorii, działania niezbędne w fazie przygotowawczej wraz z pytaniami w kwestionariuszu dotyczącym osoby zaginionej, który należy wykorzystać w wywiadzie.

Praktyczne wykorzystanie podręcznika może wpłynąć na fazę planowania akcji poszukiwawczej, w tym na skierowanie sił i środków we właściwe miejsce. Statystycznie poszukiwania we właściwym miejscu trwają krócej i mają większą szansę zakończyć się sukcesem.

Statystki opisane w podręczniku wskazują, że 50% wszystkich akcji poszukiwawczych zebranych w bazie ISRID kończy się sukcesem w ciągu 3 godzin i 10 minut.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Doskonale pamiętam kurs instruktorski “Lost Person Behavior – train the trainer” z dr Koesterem.

Kiedy analizowaliśmy informacje zawarte w podręczniku zaczęły wracać do mnie obrazy z akcji poszukiwawczo – ratowniczych. Miałam wrażenie, że historie przedstawione w książce są opisami realnych poszukiwań, w których brałam udział. To wtedy w pełni zrozumiałam jak genialne narzędzie stworzył dr Koester.

Teoria zawarta w książce “Lost Person Behavior” daje nam bardzo dużo informacji oraz narzędzi, z których możemy korzystać podczas poszukiwań. Używanie tego podręcznika wymaga jednak wiedzy oraz praktyki. Ponad to prowadząc działania w miejscach priorytetowych warto zapoznać się z różnymi technikami poszukiwawczymi. Inaczej będzie pracował zespół ratowników pracujący z quada, inaczej “szybka trójka”, a jeszcze inaczej zespół z psem poszukiwawczo-ratowniczym.

Od wielu lat pracuję jako przewodnik psów ratowniczych na północy Norwegii. Planowanie akcji poszukiwawczych opiera się tu w dużej mierze na określaniu miejsc priorytetowych, ponieważ tereny w Skandynawii są bardzo rozległe. Przeszukiwanie sektorów na chybił trafił mija się po prostu z celem, a podczas akcji liczy się czas. Dlatego zawsze rozpoczynamy poszukiwania od opracowania miejsc priorytetowych. Pomagają nam w tym różne techniki poszukiwawcze. W pracy z psem ratowniczym wykorzystujemy zarówno tropienie jak i pracę tzw. górnym wiatrem. W zależności od scenariusza akcji i terenu mamy w repertuarze specjalne techniki stosowane do przeszukiwania ścieżek, cieków wodnych lub miejsc zindustrializowanych.

Podręcznik „Lost Person Behavior”

Jeżeli interesuje Was zgłębienie tematyki książki “Lost Person Behavior” oraz pracy z psami poszukiwawczymi w miejscach priorytetowych zapraszam na kurs, który odbędzie się już w grudniu 2023 w Dąbrowie Górniczej: “LOST PERSON BEHAVIOR – teoria i praktyka pracy z psami w miejscach priorytetowych.”

Podczas szkolenia w części teoretycznej, dowiecie się jak sprawnie określić miejsca priorytetowe. Pod lupę weźmiemy, przede wszystkim, najczęściej spotykane podczas poszukiwań kategorie: osoby z demencją, osoby cierpiące na depresję, w tym o skłonnościach samobójczych, dzieci autystyczne oraz tzw. zbieraczy (grzybiarze, zbierający jagody).

Istotnym elementem szkolenia będzie część praktyczna – praca z psami poszukiwawczo-ratowniczymi w miejscach priorytetowych. Będziecie mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami wykorzystywanymi podczas poszukiwań. Narzędzia te pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie psów oraz szybsze przeszukanie miejsc priorytetowych.

Z wielką dumą informujemy, że szkolenie objęte jest oficjalnym patronatem dr Roberta Koestera, autora książki “Lost Person Behavior”.

Szkolenie poprowadzi: Paula Rzewuska – instruktorka oraz przewodniczka psów ratowniczych z doświadczeniem w służbach polskich oraz skandynawskich, instruktorka LPB oraz Jola Witaszek – certyfikowana instruktorka LPB oraz przewodniczka psów tropiących.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/695275669163880

Z północnymi pozdrowieniami
Paula Rzewuska

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Wpływ diety na odporność psa
16/01/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać