Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych IRO Rzeszów 2023

Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych IRO Rzeszów 2023

Czy słyszeliście kiedyś o psach, które potrafią uratować ludzkie życie? Psy ratownicze to prawdziwi bohaterowie na czterech łapach, gotowi do działania w każdej chwili, aby pomóc potrzebującym. W dniach 13-15 października 2023 roku, Rzeszów stanie się areną dla tych niezwykłych psów i ich przewodników podczas Międzynarodowych Egzaminów Psów Ratowniczych IRO Rzeszów 2023, organizowanych przez Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT.

Historia współpracy człowieka z psem w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych jest bardzo długa. Psy ratownicze to prawdziwi aniołowie na czterech łapach, którzy potrafią odnaleźć zaginionych. Ich praca jest nieoceniona, a ich trening i zaangażowanie godne podziwu. W IRO (The International Search and Rescue Dog Organisation) zrzeszone są organizacje z całego świata, które kształcą i szkolą psy ratownicze, dbając o jednolite standardy i jakość szkolenia.

STORAT – Pionierzy w Służbie

Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT jest jednym z dwojga polskich przedstawicieli w IRO. Od momentu swojego powstania w 2000 roku, STORAT nie tylko angażuje się w profesjonalne szkolenie psów ratowniczych, ale także otwiera drzwi dla „normalnych” ludzi, którzy chcą wykorzystać swoją pasję i umiejętności w pracy z psami.

STORAT działa na podstawie międzynarodowych regulaminów IRO, przepisów Państwowej Straży Pożarnej oraz wysokich, własnych standardów. Psy, które przechodzą testy kwalifikacyjne, zostają poddane intensywnemu szkoleniu obejmującemu posłuszeństwo, sprawność oraz specjalistyczną pracę węchową. Po zaliczeniu egzaminów i spełnieniu wymogów, psy otrzymują licencję Psa Ratowniczego STORAT.

Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych IRO Rzeszów 2023

Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych IRO Rzeszów

Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych, to wyjątkowe wydarzenie, zgromadzi ponad 65 zespołów ratowniczych z Polski, Słowacji, Czech, Niemiec, Węgier, Rumunii, Litwy, Belgii oraz Danii. W trakcie trzydniowych zmagań, psy i ich przewodnicy będą poddawani ocenie przez doświadczonych sędziów IRO z Niemiec, Austrii i Estonii.

Egzaminy obejmują trzy specjalności pracy psów ratowniczych:

 1. Praca terenowa (klasy V, A, B): Psy i przewodnicy pracują w trudnym terenie leśnym, odnajdując zaginionych.
 2. Praca gruzowo-ratownicza (klasy V i A): To zadanie dla psów specjalizujących się w poszukiwaniach w gruzowiskach, np. po trzęsieniach ziemi.
 3. Mantrailing (klasy V, A i B): Psy pracujące w tej specjalności odnajdują i śledzą trop osoby na podstawie podanego im zapachu.

Szansa Dla Kibiców

Chociaż to egzaminy wymagające precyzji i wytrwałości, to warto dodać, że są one także wyjątkowo emocjonujące. Dla kibiców i miłośników psów, jest to doskonała okazja, aby przyjść i wspierać nie tylko psie zespoły, ale także dowiedzieć się więcej o pracy i wyszkoleniu tych wyjątkowych zwierząt.

Najbardziej widowiskowa część egzaminów „Posłuszeństwo i sprawność,” będzie dostępna dla publiczności przez wszystkie trzy dni zawodów, a obserwowanie, jak psy i ich przewodnicy wykonują postawione przed nimi podczas egzaminu zadania, dostarczy niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy serdecznie kibiców na stadion w Wysokiej Głogowskiej.

Wspieraj Misję STORAT

Zachęcamy wszystkich do wsparcia Międzynarodowych Egzaminów Psów Ratowniczych IRO Rzeszów 2023. To wydarzenie nie tylko promuje profesjonalizm i zaangażowanie zespołów ratowniczych z psami, ale także przypomina nam o niezastąpionym wkładzie tych zwierząt w nasze życie.

Jeśli chcielibyście wesprzeć inicjatywę a także działalność statutową STORAT, istnieje wiele sposobów, w jakie można to zrobić:

 • Wsparcie finansowe: Każda pomoc finansowa jest nieoceniona i pozwala na organizację egzaminów na najwyższym poziomie.
 • Wsparcie logistyczne: Jeśli macie coś do zaoferowania, co mogłoby pomóc w organizacji, jesteśmy otwarci na propozycje.
 • Promocja: Dzielcie się informacjami o naszych egzaminach, zapraszajcie znajomych i rodzinę.
 • Udział jako wolontariusz: Jeśli chcielibyście zaangażować się bardziej, możecie do nas dołączyć jako wolontariusze i pomóc w różnych aspektach organizacji egzaminów.

Wsparcie w każdej formie jest dla nas cenne i doceniane. Więcej informacji na stronie www.storat.pl lub pod adresem [email protected]

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 15kg
  339,00  329,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Functional Treats Immunity Game Dog Functional Treats Immunity
  24,00 

  Zobacz
 • Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras Baltica karma z rybą bałtycką dla małych ras 1kg
  29,00 

  Zobacz
 • Baltica Junior z kaczką i łososiem Baltica Junior z kaczką i łososiem - duże rasy - 15kg
  339,00  322,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 322,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Psia empatia, czy psy są zdolne do empatii?
17/08/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać