Sposób na lęk separacyjny?

Sposób na lęk separacyjny?

W zaprzyjaźnionym domu dwie psice – bardzo młoda malinois i mocno wiekowa prawie husky miały problemy z pozostawaniem w spokoju, ciszy i zgodzie. Jak na spacer – to obie, żadna z nich nie chciała zostawać sama. Ale też nie chciały pozostawać razem.

Wspieraj Autora na Patronite

Na dodatek przyszły pierwsze nieporozumienia – dorastająca malinois próbowała awansować w domowej hierarchii, starsza suczka nie zamierzała ustąpić. Wyjście właścicielki było dla niej zawsze straszliwym stresem – zabrana parę lat temu z przytuliska nadal obawiała się samotności. Nie potrafiła wtedy odpoczywać, kręciła się i dyszała ustawicznie śliniąc się tak, że na podłodze zostawały mokre plamy. Młodziutką malinois za to rozsadzał temperament – gdy tylko usłyszała kroki powracającej pani, lub czyjekolwiek kroki na schodach, szczekała skacząc na drzwi, ale szczekała tak, że dom trząsł się w posadach, a i drzwiom uderzenia pazurzastych łap nie wychodziły na zdrowie.

Zobacz naszą ofertę

Karma Baltica cielęcina z jagnięciną – 12kg

Karma Baltica cielęcina z jagnięciną – 12kg

Dla psów dorosłych ras średnich i dużych

289,00 
Karma Baltica Junior jagnięcina z cielęciną – 12kg

Karma Baltica Junior jagnięcina z cielęciną – 12kg

Karma dla psów młodych, dużych ras

299,00 
Czystek dla psa 100g

Czystek dla psa 100g

Wsparcie naturalnej bariery przed kleszczami

28,00 

W samochodzie obie psice spokojnie pozostawały i przez godzinę, w obecności w domu kogoś zaprzyjaźnionego także nie było problemu.

Być może po długiej, bardzo długiej i cierpliwej pracy – osobno z każdą z nich, potem dopiero razem – pozostawanie w ciszy i z nieco mniejszym stresem byłoby możliwe. Jednak rywalizacja o pierwsze miejsce między psicami mogłaby narastać – i oczywiście właśnie wtedy, gdy pozostawały same. Wsparcie udzielone starszej suce skutkowałoby tylko wtedy, gdy właścicielka mogła je kontrolować. Pod nieobecność człowieka – tego najważniejszego szefa – starszej suce, poprzednio wspieranej, trudniej byłoby okazywać uległość, młodsza, już silniejsza, tym zacieklej próbowałaby uzyskać przewagę.

Nie jestem ani nie byłam choć troszeczkę techniczna. Współczesne wynalazki, oczywiste dla później urodzonych, są dla mnie trudne do stosowania – do tego stopnia, że nie rezygnuję ze swojej starej komórki, choć nie mogę odbierać na niej mms-ów, a i o zamówienie czegokolwiek przez internet wolę prosić nieco młodszych znajomych. Dlatego oszczędzę wam (i sobie) technicznego opisu kamerki, którą znajoma zainstalowała w domu. Niedrogiej kamerki – kosztowała niewiele ponad sto złotych, czyli na pewno mniej, niż prawdopodobna wkrótce wymiana podrapanych drzwi.

No i możliwa okazała się nie tylko obserwacja, co robią nasze najlepsze przyjaciółki pod nieobecność człowieka – można było także głosem z bardzo dużej odległości przekazywać polecenia.

Starczyło jedno spokojne „na miejsce”, aby kręcąca się nerwowo, zaśliniona sunia husky z wyraźną ulgą ułożyła się na swoim legowisku. A kiedy młoda malinois podniosła powitalne entuzjastyczne okrzyki słysząc samochód podjeżdżający pod dom – też na jedno słowo najpierw spojrzała z niedowierzaniem w stronę kamerki, skąd głos dochodził, potem zawarowała, i tylko ogonem waliła o podłogę.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Oczywiście dla skutecznego działania kamerki, czyli reagowania na polecenia wydawane na odległość, trzeba najpierw psa nauczyć, co w naszej obecności znaczą hasła „miejsce”, „zostań” lub „cisza” – i co tam jeszcze chcemy, choćby „spadaj” gdy zwierzątko spróbuje wskoczyć na kanapę. A potem nauczyć reagowania na głos dochodzący bodaj z drugiego pokoju. Nie można zaczynać od włączenia kamerki i wyjścia z domu – jeśli zwierzak przestraszy się samego głosu lub zlekceważy polecenie wydane na odległość, nastąpi tak zwany wybuch wygaszania, czyli może być jeszcze gorzej…

Uczmy reagowania na polecenia wydawane na odległość stopniowo, wtedy powinno się udać. Nie zapomnijmy, aby – też na odległość – pochwalić zwierzaka za oczekiwaną reakcję. Oczywiście pod warunkiem, że nasz pies wie już doskonale: każda pochwała zapowiada konkretną nagrodę – ale nagrodę nieregularną i odsuniętą w czasie…


Zapraszamy na webinarium z Zofią Mrzewińską „Podstawy szkolenia”21 kwietnia godz. 19.00


Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Akupunktura w terapii schorzeń u psów i kotów
27/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać