Szkolenie grupowe – nauka spokojnego mijania się psów

Szkolenie grupowe – nauka spokojnego mijania się psów

Nie tak łatwo na naszych ulicach i alejkach spacerowych o elementarny psi savoir-vivre. Okrzyki „on chce się bawić”, „on nie gryzie”; gdy puszczony bez kontroli pies podbiega do drugiego, prowadzonego na smyczy, są podobnie drażniące jak wzajemne szarpanie się z jazgotem przechodzących blisko siebie psów. Tymczasem nauka spokojnego mijania się naszych zwierzaków naprawdę nie jest trudna.

Wspieraj Autora na Patronite

Zaczynamy od stworzenia najłatwiejszych warunków – ważne, aby także właściciel nie obawiał się, że jego pies nie wykona ćwiczenia.

Pierwsza próba decyduje o następnych – naprawdę lepiej zapobiegać niż leczyć. Pies, serdecznie, z pełnym przekonaniem pochwalony za prawidłowe wykonanie ćwiczenia już za pierwszym razem, zapamięta to lepiej, niż gdyby konieczne były korekty i poprawki.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
HolistaPets Arthro Junior 200g

HolistaPets Arthro Junior 200g

Suplement na stawy dla szczeniąt

69,00  64,00 
Kość do żucia PHEASANT & GOJI BERRIES 17cm

Kość do żucia PHEASANT & GOJI BERRIES 17cm

Kość do żucia z dodatkiem bażanta i jagód goji

22,90 
Promocja!
Game Dog AniFlexi MARINE V2

Game Dog AniFlexi MARINE V2

Suplement na stawy dla psich alergików

95,00  89,00 

Najłatwiejsze warunki, to dobranie do pary psów przeciwnej płci; a także aby tylko jeden z nich, obojętne pies czy suczka, dopiero uczył się oczekiwanego zachowania. Pierwszą lekcję przeprowadzamy w terenie otwartym, ale tak wybranym, aby obyło się bez przypadkowych, dodatkowych spotkań.

Popatrzcie na filmy. Psy mijają się idąc z naprzeciwka, każdy z nich umie już w miarę iść przy nodze i zatrzymywać się w marszu. Smakołyk trzymany w ręce przewodnika jest znaną psu pomocą szkoleniową, nie wywołuje więc nadmiernej ekscytacji. W zajęciach uczestniczy jeszcze trzecia osoba – wprawdzie bez psa, ale za to znana zwierzakom – tylko znana, bez emocjonalnych związków.

Dlaczego tak? Ano dlatego, aby była obojętnym tłem, aby żaden z psów nie okazywał chęci przywitania, skakania – po prostu „ta trzecia” jest dodatkowym elementem szkolenia. Bo pamiętamy – pisałam o tym poprzednio – prawdopodobieństwo konfliktów jest mniejsze, jeśli uwaga psa jest rozproszona na więcej rozmaitych obiektów. „Ta trzecia” idzie pomiędzy właścicielami psów – psy skupiamy dodatkowo na wykonaniu najprostszych „siad” czy waruj” przed mijanką. Po mijance i po przejściu kolejnych kroków psy są nagradzane – koniecznie „po”, aby wytworzyć w psim łebku skojarzenie „dostanę jeść dopiero gdy minę tego psa”. To bardzo „ludzkie” podejście do problemu – mały Jaś też może być nagrodzony po odrobieniu lekcji, nie przed – prawda?

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Kolejne ćwiczenie to mijanka w odwrotnym kierunku, i dodatkowo zmiana podłoża, po którym idzie nasz uczeń.

Pamiętamy – pies uzależnia się od sytuacji, a więc mijanka na jezdni czy ulicy to już inna sytuacja niż mijanka na trawie! Potem będzie mijanka bez „tej trzeciej”, wreszcie, ale nie tego samego dnia – przy nodze bez smyczy, w marszu, w biegu, ze zmianą kierunku, z innymi psami, aż dojdziemy do takiego etapu, aby zostawić oba psy na siad czy waruj bez smyczy naprzeciwko siebie, przejść za cudzego psa i przywołać oba jednocześnie.

Dlaczego tak szczegółowo opisuję proste na pozór ćwiczenie? I tak ostrożnie wprowadzam utrudnienia? Dlatego, abyśmy na pewno zaczęli od sukcesu; dobre emocje pomogą nam i psom.

Lata temu, podczas pokazu szkolenia na krakowskiej wystawie rasowych psów, dwa dorosłe samce boksery wykonały bezbłędnie naprawdę trudne ćwiczenie. Dwie dziewczyny stanęły z psami naprzeciwko siebie i wyrzuciły drewniane aporty tak, by upadły najwyżej o metr jeden od drugiego. Oba boksery wystartowały jednocześnie jak rakiety, i po chwili każdy, ignorując drugiego, przyniósł właściwy aport i grzecznie oddał do rąk. Te psy też zaczynały od spokojnego mijania się w grupie – czyli wszystko jest możliwe, zaczynajmy szkolenie od dziś…

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Wpływ diety na odporność psa
16/01/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać