Jak nagradzać psa – pochwała, pieszczota, smakołyk czy piłeczka

Jak nagradzać psa – pochwała, pieszczota, smakołyk czy piłeczka

Samymi pochwałami psa wychować się nie da, ale trzeba wiedzieć, jak nagradzać psa. Wyobraź sobie, że jesteś dzieckiem; uwielbiasz rysować. Przychodzisz do mamy z nowym bazgrołkiem. Mama uśmiecha się, przytula i mówi – doskonale, jutro pójdziemy razem kupić nowe kredki. Ale mama mogłaby także bez słowa dać ciastko lub pieniądze, a czy kupisz ciastko, czy nowe kredki, to już twój problem.

Wspieraj Autora na Patronite

Z badań nad nagradzaniem dzieci, opisywanych m.in. w książce Foutsa Najbliżsi krewni (książka nie tylko o uczeniu szympansa języka migowego – bardzo interesujące, polecam) wynika, że ten drugi sposób nagradzania – oferowanie tylko natychmiastowej korzyści – skutkuje rysowaniem bez radości, byle jak, byle uzyskać natychmiastową wymierną nagrodę. Po jakimś czasie dziecko zaczyna domagać się większej nagrody, chociaż rysunki wcale nie stają się lepsze.

Zobacz naszą ofertę

Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 1kg

Pokusa Premium Selection – karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt 1kg

Bezzbożowa karma jagnięcina z kaczką dla szczeniąt i psów młodych

39,00 
Promocja!
Puller Standard 28cm 2szt.

Puller Standard 28cm 2szt.

Dla psów o wadze od 25 do 30kg

99,00  91,00 
Ochronny balsam dla psich łap

Ochronny balsam dla psich łap

Zimowy balsam dla psów

39,90 

Jak nagradzać psa

Nie twierdzę, że pies jest zdolny do procesów myślowych odpowiadających ludzkim – ale mamy wystarczająco podobne emocje, aby w kontaktach z najlepszym przyjacielem na czterech łapach skorzystać z tych badań.

A więc przede wszystkim nagradzamy pochwałą.

Najlepiej słowem – już wyuczonym, zapowiadającym nagrodę. Dobrze, jeśli pochwale towarzyszy nieznaczny gest – pies zauważy i zapamięta uśmiech, spojrzenie, minimalny ruch głowy. To ważne – w każdej trudniejszej sytuacji będziemy mogli nasze zwierzątko wprowadzać w dobre emocje w sposób praktycznie niezauważalny dla otoczenia. Pochwała musi zawsze poprzedzać wszelkie inne sposoby nagradzania – przecież chwalimy psa nie za to, że zjadł smakołyk, ale za to, co robi! Pochwała powinna zapowiadać coś przyjemnego, coś, co dopiero nastąpi.

Nagradzanie psa czułościami ma sens tylko wtedy, jeśli nie wymagamy od psa natychmiastowej dalszej pracy. A dlaczego? A dlatego, że wilki nie przerywają polowania wzajemną zabawą, nie potrącają się radośnie w czasie tropienia czy pościgu za zdobyczą. Nie robią tego również dzikie psy ani nasze Burki, goniące za piłeczką. Owszem, zabawa z psem i okazywanie czułości to doskonały sposób nagradzania – ale tylko po skończonej pracy.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Oczywiście pamiętamy, że pies sam z siebie nie wie, co znaczy słowo pochwały; uczymy tego od szczeniaka, wypowiadając zawsze to samo słowo przed podaniem smakołyka. Dla szczeniaka jedzenie ma największą wartość, praktycznie od urodzenia rywalizuje o jedzenie z rodzeństwem, nie potrafi przecież polować samodzielnie. Jeśli w nagrodę oferujemy szczeniakowi czułości – to także PRZED podaniem jedzenia.

Jakie smakołyki zabierać na trening, jak – także w domu – nagradzać smakołykiem zawsze po pochwale?

Najlepiej, aby nagroda różniła się od zawartości miski. Sucha karma, zwłaszcza drobne granulki, nie tylko są chlebem powszednim dla naszego psa, ale trudno je wydawać pojedynczo; z reguły wysypują się z dłoni na plac szkoleniowy, nie ułatwiając naszemu, ani innym zwierzakom, koncentracji na kolejnych zadaniach. A więc smakołyk powinien być inny niż karma – kąsek takiej wielkości, aby nadawał się do połknięcia na raz

Warto okazjonalnie podkreślać kilkoma smakołykami, wydawanymi po kolei, doskonałe zachowanie psa. Ale nie można nagradzać jedzeniem każdej wykonywanej czynności – to nie tylko u dzieci, u zwierząt także skutkowałoby uzależnieniem od obecności smakołyków w kieszeni czy saszetce.

Pochwała musi zapowiadać nieregularnie podawaną nagrodę – co drugi, piąty, dziesiąty raz po pochwale, saszetkę ze smakołykami najpierw będziemy mieli przy sobie, potem zostawimy w plecaku na ławce lub poza boiskiem.

Jeśli na pierwszych lekcjach naprowadzamy psa smakołykiem w jakąkolwiek czynność – to także pochwała musi poprzedzać nagrodę i jak najszybciej naprowadzanie smakołykiem zastępujemy samym gestem, a potem samym słowem-hasłem oznaczającym wymagane zachowanie.

O innych sposobach nagradzania i podtrzymywania koncentracji podczas dłuższej pracy napiszę w kolejnych odcinkach.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pomóc psom w schroniskach w okresie świątecznym
18/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać