Samodzielna praca w małej grupie – szkolenie grupowe psów

Samodzielna praca w małej grupie – szkolenie grupowe psów

W dużej grupie psów, rozpoczynających razem szkolenie, zdecydowanie rzadko zdarzają się konflikty. Po prostu, podobnie jak na ringach wystawowych, uwaga psów jest rozproszona na zbyt wiele obiektów, aby dochodziło do wzajemnych ataków.

Wspieraj Autora na Patronite

Ale i w małej grupie, bodaj trzech czy czterech obcych sobie psów, można przecież skoncentrować psy tylko na przewodnikach.

Doskonale sprawdza się w tym celu ćwiczenie, które nazywam „diabelskim młynem”. Na niewielkim kawałku placu czy w parku psy ćwiczą bardzo blisko siebie – tyle że każdy pies robi coś innego, trener nie odzywa się, właściciele sami wydają polecenia swoim psom. Oczywiście zwierzaki wcześniej powinny przepracować w elementarnym stopniu takie ćwiczenia jak siad, waruj, do mnie, chodzenie przy nodze i obojętne przechodzenie obok siebie. Ale „diabelski młyn” nie ma na celu doskonalenia precyzji.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 500g

Game Dog AniFlexi+ V2 500g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

229,00  209,00 
Promocja!
HolistaPets Olej z kryla 400ml

HolistaPets Olej z kryla 400ml

Olej z kryla dla psa, pozyskiwany ze świeżo złowionego kryla antarktycznego

145,00  139,00 
Ring ażurowy ChuckIt 18cm

Ring ażurowy ChuckIt 18cm

Pływający, ułatwia oddychanie psa

69,00 

Można słowne polecenia wspomagać gestami, można nagradzać własnego psa – wszystkie chwyty dozwolone, byle nie tylko pies skupiony był na słowach i gestach przewodnika, ale również – co ważniejsze – także przewodnik najmocniej zaangażował się w pracę. Nie czekając na pomoc trenera.

Konieczne jest, aby każdy z uczestników spróbował wcześniej, przed połączeniem psów w grupę, bodaj przez pięć minut pracować z własnym psem – według swoich pomysłów, samodzielnie wybierając program ćwiczeń. Za pierwszym razem naprawdę te pięć minut wydaje się godziną, podobnie jak demonstrowanie przez pięć minut dowolnej zabawy z psem, z wyłączeniem ustawicznego rzucania piłeczki oczywiście. W małej grupie zaczynamy pracę z psami na smyczach – i tak szybko zmieniamy polecenia, aby pies nawet nie zdążył pomyśleć o napięciu smyczy. Potem stopniowo smycze zostaną odpięte – nie wszystkim psom jednocześnie! Nowe, trudniejsze ćwiczenie trener zademonstruje na wyszkolonym psie; każdy za chwilę spróbuje przepracować je samodzielnie.

Tego rodzaju praca pozwala na uniknięcie warunkowania psów na obecność, głos i gesty trenera.

Nikt nie ma pretensji do psa, że słucha tylko trenera – przecież dobry trener uczy nie psa, a właściciela podstaw porozumienia ze zwierzęciem! Tak, aby potem poradzić sobie w każdej nowej sytuacji, nie tylko na placu treningowym, ale i na spacerze, na klatce schodowej i na ulicy.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Popatrzcie na filmy. Na pierwszym (Praca na trzy psy) dystans pomiędzy psami jest jeszcze spory, to dopiero pierwsze grupowe zajęcia. Ten dystans będzie się zmniejszać, aż do pracy bardzo bliskiej, niemal przy bezpośrednim kontakcie ciałem. Na drugim filmie (Po prawej i po lewej stronie) trenerka pokazuje nowe ćwiczenie. Rejka, czarna terierka rosyjska wykonuje zmiany stron śpiewająco, dla innych psów jest to jeszcze bardzo trudne. Ale i one wkrótce dołożą to ćwiczenie do wykonywanych blisko siebie – tym łatwiej będzie kiedyś o mijanki na ulicy.

Samodzielna praca w grupce zaprzyjaźnionych ludzi (psy mogą być sobie zupełnie obce) ułatwi nam w przyszłości urozmaicenie codziennego spaceru. Każdy pies – niezależnie od pochodzenia – potrzebuje jakiegoś zajęcia, najlepiej, aby to zajęcie gwarantował właściciel.

Ustawiczne rzucanie piłeczki do zaaportowania, spotkania, podczas których ludzie rozmawiają, a psy biegają i tłamszą się nawzajem, zagłaskiwanie w domu i puszczanie obcych sobie zwierzaków na psich łączkach nie zbuduje prawdziwej więzi z naszym najbardziej ukochanym psem.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Rajskie jabłuszko dla psa, czyli o koniecznych zakazach i skutkach braku podporządkowania
02/04/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać