Bohater czy bestia. Za wiele wymagamy od psów.

Bohater czy bestia. Za wiele wymagamy od psów.

W ogrodzie, razem z bawiącymi się kilkuletnimi dziećmi, pozostawiono potężnego psa, znanego ze skłonności do pilnowania, zdecydowanie nieufnego wobec obcych. Sześciolatki od sprzeczki o zabawkę przeszły do hałaśliwych przepychanek, pies skoczył, chwycił zębami za ucho najmniej znanego sobie chłopca. Rany nie zagrażały życiu, ale jednak wymagały natychmiastowego odwiezienia do szpitala, założenia szwów. Dziecko przeżyło szok, sprawę opisano w mediach – wśród komentarzy nie brakło domagania się zabicia psa – bestii.

Wspieraj Autora na Patronite

Gdyby chwilę przedtem do ogrodu wszedł obcy człowiek i zamachnął się na którekolwiek z dzieci, ten sam pies prawdopodobnie bez wahania i znacznie bardziej na serio zaatakowałby intruza. Prawdopodobnie też przez wielu zostałby uznany bohaterem – przecież obronił dzieci.

Zobacz naszą ofertę

Baltica Kaczka z gruszką średnie i duże rasy 12kg

Baltica Kaczka z gruszką średnie i duże rasy 12kg

Bezzbożowa karma na bazie mięsa kaczki

279,00 
Metalowa klatka kennelowa dla psa – L – Premium

Metalowa klatka kennelowa dla psa – L – Premium

Wymiar klatki kennelowej 91/60/66cm

200,00 
Bumerang pływający ChuckIt

Bumerang pływający ChuckIt

Zabawka, aport dla psa

od 56,00 

A więc bohater czy bestia?

Motywy działania psa w obu wydarzeniach wywodziłyby się z typowych dla rasy zachowań. Pies nie może wiedzieć, że uderzenie i chwyt zębami, które w psim stadzie po prostu zdyscyplinowałyby inne zwierzę, są aż tak bardzo niebezpieczne dla ludzkiego dziecka. Pies nie wie też, czy pilnowania terenu nie przypłaci własnym życiem.

Za często i za łatwo przypisujemy psom ludzkie rozumienie sytuacji, znajomość naszego dekalogu i świadomość skutków każdego działania. Bohaterem uznano psa, od którego podczas kolejnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym pobrano sporo krwi, potrzebnej do transfuzji dla innych psów, bohaterem zostanie okrzyknięty pies, który w lesie odnajdzie zaginionego obcego człowieka, także pies szukający min. Ale pies pracujący na polu minowym nie wie, że może zginąć; nie wie tego też zwierzak szkolony dla antyterrorystów – przecież podczas wszystkich treningów, nawet boleśnie uderzony, ostatecznie zawsze wygrywał! Pies pracujący podczas akcji ratowniczej zachowuje się zgodnie z uprzednio otrzymanym szkoleniem, wykorzystując naturalną i konieczną dla przetrwania gatunku chęć poszukiwania źródła interesującego zapachu. Niby dlaczego bohaterem miałoby być zwierzę szukające zapachu obcego sobie człowieka, a nie na przykład wskazujące trufle pod dębami?

Za łatwo i za często dzielimy zwierzęta na bestie i bohaterów; wprawdzie w obronie swojej grupy rodzinnej niejeden wilk i pies narazi własne życie, ale nie oczekujmy tego, nie wymagajmy od zwierząt zbyt wiele. Przynajmniej nie wierzmy we wszystko, co oglądamy na filmach. „Rin-Tin-Tin – pies o stalowych szczękach”, a potem wszelkie Szariki i Cywile zapoczątkowały modę na owczarki niemieckie; po „Lessie, wróć” szczeniaki collie wręcz rozchwytywano. „101 dalmatyńczyków” skrzywdziło najboleśniej te prawdziwe, nie rysunkowe psy – błyskawicznie przybyło dalmatyńczyków w azylach, gdy na co dzień nie postępowały zgodnie z disneyowskim wzorem.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Z przerażeniem – bo to akurat moja ulubiona rasa – obserwuję obecnie setki filmików z nieustraszonymi, niepokonanymi malinois, przechodzącymi po cienkich linach nad przepaścią i bohatersko wskakującymi przez przypadkiem uchyloną szybę do pędzącego auta, aby zatrzymać wrednego porywacza.

Gdy okazuje się, że i malinois wymaga od właściciela bardzo wiele czasu, pracy i cierpliwości, że nie będzie po treningu, tym bardziej sam z siebie bohaterem ani bestią – zwierzę w najlepszym razie trafia do azylowej klatki. I z tej klatki trudniej już jest wyjść – impulsywny, skaczący na kraty lub biegający w kółko z miską w zębach rudy kłębek stresu i emocji prezentuje się zupełnie inaczej niż w reklamowych filmach. Trudno uwierzyć, że ten sam pies, inaczej prowadzony, może odwiedzać niepełnosprawne dzieci i cierpliwie znosić dotyk małych rąk.

W programach szkolnych, od podstawówki do matury, nie ma ani jednej godziny poświęconej poznaniu zachowań zwierząt nam towarzyszących. Tym bardziej powinniśmy my – psiarze – powtarzać naszym bliskich i znajomym, chętnych na jakiegokolwiek psa, że to najpierw obowiązek, a potem przyjemność. Niechże wystarczy fakt, że pies jest po prostu zwierzęciem, z którym najłatwiej możemy porozumiewać się na co dzień.

Żaden Reksio nie rodzi się bohaterem ani bestią – to tylko my jesteśmy odpowiedzialni za nasilanie cech wymaganych w poszczególnych rasach, zdrowie fizyczne i psychiczne, prawidłowy odchów, wychowanie i szkolenie – a potem za każde codzienne zachowanie naszego psa.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Prebiotyki w diecie psa, MOS i FOS
11/02/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać