Jak nagradzać psa – sposoby nagradzania i częste błędy

Jak nagradzać psa – sposoby nagradzania i częste błędy

Nie ulega wątpliwości, że nagradzanie rzuceniem piłeczki lub zabawą szarpakiem jest trudniejsze od podania smakowitego kąska. Jak nagradzać psa? Przy nagradzaniu jedzeniem (przypominam – zawsze po pochwale) łatwo popełnić błąd. Najczęstsze błędy to uwarunkowanie na jedzenie lub na ruchy rąk sięgających do saszetki ze smakołykami.

Zbyt szybkie ruchy rąk mogą skutkować zmianą pozycji przez psa – na przykład prosimy psa o zawarowanie i natychmiast sięgamy do saszetki; niejeden pies wtedy podnosi się z warowania, aby szybciej dostać nagrodę. Wprawdzie wypowiedzieliśmy przedtem słowo pochwały, ale nagroda powinna przecież potwierdzać wymaganą pozycję! Za często i za szybko nagradzany pies prawdopodobnie zacznie skupiać uwagę na ruchach rąk, nie na wypowiadanych przez nas słowach.

Jednak nagradzanie rzutem aportowym lub zabawą szarpakiem jest zdecydowanie trudniejsze, zatem jak nagradzać psa?

Przede wszystkim pies musi wcześniej zostać nauczony przynoszenia i oddawania piłeczki lub oddawania szarpaka. Nie każdy pies jest pasjonatem aportowania – a jeśli jest, to bardzo łatwo obudzić nadmierne emocje. Nagradzanie rzutem aportowym po każdym siad czy waruj rozproszy zwierzaka bardziej niż kawałek parówki w rękach.

Czy to znaczy, że lepiej rezygnować z takiej formy nagradzania? Ależ nie, moim zdaniem dobrze poprowadzona zabawa z psem w polowanie na szarpak/piłeczkę ułatwia nam nie tylko trening, także rozwiązywanie na co dzień najrozmaitszych problemów. Chcemy odwrócić uwagę psa od otoczenia? Proszę bardzo, piłeczka, trzymana przeze mnie w rękach pomoże mojemu zwierzakowi nie reagować na psa ujadającego za płotem, odwróci uwagę od tacki z resztkami jedzenia wyrzuconej na trawnik, a pokazanie – tylko pokazanie i odłożenie piłeczki może być zapowiedzią dłuższej pracy.

Obserwowałam kiedyś na treningu poprzedzającym bezpośrednio poważne zawody obedience jedną ze skandynawskich trenerek.

Trening przeprowadzony był w hali; wszystkie psy z drużyny ćwiczyły razem. Trenerka położyła swojego goldena na waruj-zostań, spacerowała beztrosko wśród ćwiczących obok psów – ale ręce trzymała z tyłu. Pies wpatrywał się w te ręce – dłonie ułożone były tak, jakby trenerka coś w nich trzymała. Po dłuższej chwili trenerka razem z psem zeszła z placu,; pies usiadł, trenerka wyjęła piłeczkę z plecaka, ręce trzymające zabawkę założyła za plecy i po chwili nagrodziła psa bardzo krótkim wyrzutem piłeczki. No i czapka z głowy przed tą panią – nagroda poza placem treningowym podana w taki sposób nie wprowadzi psa w błąd, nie będzie nadmiernych emocji podczas ćwiczeń wykonywanych na placu z rękami trzymanymi wzdłuż ciała lub poruszającymi się w marszu…

Jak nagradzać psa, popatrzcie na filmy

Tak można odwrócić uwagę psa od wszystkiego co robimy drugą ręką, także od tego, co dzieje się obok

Jeśli pies nagrodzony rzutem aportowym najpierw zatacza koła, a dopiero potem wraca z aportem, to znaczy, że jest nadmiernie podekscytowany pościgiem za piłeczką

To prosty sposób na wyciszenie zbyt dużego pobudzenia – pościg za piłeczką został skrócony – pies jest nagradzany tuż przy przewodniku.

Następnym razem – jak utrzymać gotowość do pracy w przerwach między ćwiczeniami i inne ciekawostki treningowe.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pakiety weterynaryjne PETHELP i ubezpieczenie psa
18/11/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać