Wychowanie psa, szkolenie, tresura i moda …

Wychowanie psa, szkolenie, tresura i moda …

Prawdopodobnie każdy z nas nieco inaczej rozumie te określenia – nie ma dwóch takich samych psów, nie ma dwóch takich samych właścicieli ani trenerów. Pozwalam więc sobie napisać, co moim zdaniem oznacza wychowanie psa, a co szkolenie lub tresura psa.

Wspieraj Autora na Patronite

Wychowanie psa to przede wszystkim praca nad dostosowaniem zwierzaka do naszych oczekiwań i warunków, w jakich żyje obok nas.

Pies dobrze wychowany traktuje swoich opiekunów tak jak traktowałby szefa grupy rodzinnej, w której przyszedł na świat. Okazuje i podporządkowanie, i gotowość do współpracy; potrafi przyjąć korekty takiego zachowania, jakiego nie akceptują starsi i bardziej doświadczeni.

Zobacz naszą ofertę

Olej z łososia dla psów Pokusa 300ml

Olej z łososia dla psów Pokusa 300ml

Olej dla psów bogaty w kwasy Omega-3

69,00 
Baltica hipoalergiczna karma z łososiem średnie rasy 12kg

Baltica hipoalergiczna karma z łososiem średnie rasy 12kg

Karma dla psów z nietolerancją pokarmową

299,00 
Pokusa Premium Selection – karma łosoś z krewetkami dla psów 3kg

Pokusa Premium Selection – karma łosoś z krewetkami dla psów 3kg

Proteiny pochodzenia morskiego, bez udziału kurczaka

99,00 

W naszych domowych warunkach dobrze wychowany pies przede wszystkim nie czuje potrzeby pilnowania przed opiekunami jakichkolwiek zasobów. Od szczeniaka zostaje przekonany, że właścicielowi i dwunożnym współmieszkańcom wszystko warto oddać i nic się na tym nie traci, a przeciwnie – zyskuje. Pozostanie na jakiś czas w samotności też nie jest źródłem stresu. Odpowiednio od pierwszych chwil – także u hodowcy – prowadzony psi podrostek nie wpada w panikę, gdy opiekun opuści go na chwilę. Gotowość akceptowania korekt jest wrodzona u wszystkich zwierząt, które dla przetrwania muszą współpracować w grupach rodzinnych czy socjalnych. Młode zwierzątko, nadmiernie samodzielne, zbyt łatwo naraziłoby się na wszelkie możliwe niebezpieczeństwa – dzikie psy nie słyszały o bezstresowym wychowaniu.

Zdrowy na ciele i umyśle szczeniak powinien zostać przyzwyczajony do akceptowania otoczenia – bez lęku, bez agresji.

Miejski dobrze wychowany pies ignoruje rowerzystów, samochody i ludzi poruszających się obok. Jednocześnie opiekun stwarza zwierzęciu możliwość realizacji zachowań wrodzonych dla gatunku, także tych od pokoleń wzmacnianych w rasie. I tu już włącza się szkolenie – ale nie oczekuję od husky pilnowania owiec ani od charta pracy na starym śladzie. Husky nie musi jechać na Alaskę, aby ciągnąc sanki czy rower, dla charta pościg za sztucznym zającem będzie takim samym źródłem satysfakcji jak dla retrievera poszukiwanie i aportowanie dummy, czyli zdobyczy zastępczej.

A więc dobre wychowanie oznacza przystosowanie psa do warunków, w jakich będzie żył – w porozumieniu i bez konfliktów z ludźmi, stanowiącymi zastępczą rodzinę dla oswojonego od pokoleń wilka. Natomiast szkolenie umożliwia ukierunkowaną współpracę z przewodnikiem. I wymaga nie tyle zabierania na treningi kilogramów pokrojonych parówek, co nawiązania silnego emocjonalnego kontaktu – pies powinien interesować się tym, co robi człowiek. Na przykład nauka przywołania może zacząć się od uciekania szczeniakowi – naturalna chęć pościgu za uciekającym obiektem i równie naturalna chęć podążania za oddalającym się dorosłym członkiem grupy pomoże w prawidłowym skojarzeniu hasła „do mnie”.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Niemal ćwierć wieku temu z ogromną przyjemnością oglądałam filmik dokumentujący pierwsze spotkanie siedmiotygodniowego owczarka niemieckiego z niemłodym psem tej samej rasy.

Po spokojnym obwąchaniu malucha stary pies zawarował, zaakceptował skakanie po sobie, ale uniemożliwiał szczeniakowi dotykanie własnych przednich łap. Przednie łapy przecież nie mogą być podgryzane w zabawie – to absolutne tabu. Samorzutne podanie łapy jest gestem proszalnym, ale chwytanie za łapę – nie! Po kilku minutach zabawy pies wstał i pobiegł przed siebie; szczeniak bez wahania podążał za nim. Gdy maluch wyprzedzał swego opiekuna – pies zatrzymywał się lub zmieniał kierunek biegu. I szczeniak natychmiast zrozumiał, kto tu na kogo ma uważać. I kto jest niekwestionowanym szefem.

Taka właśnie więź emocjonalna to podstawa wychowania i szkolenia.

Kilka dni temu z ogromną przykrością obserwowałam film dokumentujący tresurę najwyżej czteromiesięcznego malinois, przygotowywanego do startu w zawodach tak zwanej obrony. Treser w ubraniu pozoranta stał uderzając się pałką po nodze – taką pałką, jaką w przyszłości będzie pozorować atak na psa. Przy nodze tresera ustawiono miskę z karmą. Dwie linki przypięte do szelek, w które ubrano szczeniaka, trzymało dwóch mężczyzn – szczeniak był przemiennie podciągany i odciągany od miski tak, aby w maksymalnym pobudzeniu rwał się w stronę pozoranta. Ten szczeniak ma pełne szanse wyrosnąć na zwierzę reagujące tylko odruchowo, nadpobudliwe, o głęboko zaburzonych emocjach.

Nie wiem, dlaczego tak łatwo i tak chętnie niszczymy rasy psów hodowanych od pokoleń do współpracy z człowiekiem.

Idiotyczna moda na głębokie kątowanie i opadający zad zniszczyła owczarki niemieckie; normalnie zbudowanych pozostało tak niewiele, że na widok szczeniaka wywodzącego się z dawnych linii ludzie pytają co to za rasa. Równie idiotyczna moda na maksymalne pobudzanie, prowokowanie ustawicznej walki z człowiekiem o symboliczną zdobycz, zmuszanie do cyrkowych zachowań, także tak zwane „palenie miski” prowadzi do tego, że coraz trudniej o stabilne emocjonalnie, zrównoważone psy.

Zwłaszcza wśród malinois – bo na swoje nieszczęście te bardzo wrażliwe, zdolne do błyskawicznych reakcji psy stały się już tak modne jak kiedyś owczarki niemieckie. Modne przekątowane owczarki niemieckie bardzo szybko traciły możliwość wytrwałej pracy dla człowieka, modne malinois coraz częściej reagują zębami na każde pobudzenie i coraz częściej z miską w zębach rozpaczliwie kręcą się w kółko w azylowych i fundacyjnych klatkach.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pies podczas burzy, jak uspokoić swojego pupila
27/05/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać