Nagradzanie psa zabawą. Jak nagradzać psa.

Nagradzanie psa zabawą. Jak nagradzać psa.

Nagradzanie psa zabawą – w jaki sposób bawisz się ze swoim psem – to chyba najbardziej kłopotliwe pytanie, stawiane właścicielom zwierzaków na placu treningowym. Nie umiemy bawić się z psami, a jeśli nawet umiemy, to niewielu z nas zdecyduje się na swobodną zabawę podczas codziennego spaceru.

Wspieraj Autora na Patronite

Jak to się dzieje, że tak łatwo w publicznym parku czy na ulicy  krzykniemy „Azor, nie wolno, Azor, co robisz”, z gniewem szarpniemy smyczą psa, ale zachęta do zabawy jest bez porównania trudniejsza? Na psich wybiegach obserwujemy przecież często, jak dwa zaprzyjaźnione zwierzaki tłamszą się radośnie, przewracają, bawią się w berka, czasem przeciągają długi kij – ale kto z nas, bez wahania, w publicznym miejscu, przyklęknie, przypadnie na przednie łapy – o, przepraszam, na ręce ugięte w łokciach – i powtórzy psie gesty zapraszające do zabawy?

Zobacz naszą ofertę

Pokrowiec na klatkę kennelową – XXL

Pokrowiec na klatkę kennelową – XXL

Wymiar pokrowca 122,5/76,5/79cm

od 280,00 
Baltica Junior z kaczką i łososiem – duże rasy – 12kg

Baltica Junior z kaczką i łososiem – duże rasy – 12kg

Karma dla psów młodych, dużych ras

299,00 
Karma Pokusa z łososiem i krewetkami – 12kg

Karma Pokusa z łososiem i krewetkami – 12kg

Proteiny pochodzenia morskiego, bez udziału kurczaka

329,00 

Pogłaskanie psa, pochwała, podanie smakołyka za prawidłową reakcję na polecenie jest nagrodą, nie zabawą.

Ustawiczne rzucanie piłeczki ekscytuje psa, i może być dla zwierzaka źródłem radości – jednak samo rzucanie piłeczki też nie jest swobodną zabawą człowieka z psem. Szarpak, dummy czy piłeczka to oczywiście doskonały, jednak nie jedyny element zabawy. Być może obawiamy się utraty pozycji lidera – ale przecież to silny dorosły pies pierwszy proponuje zabawę szczeniakowi i korona mu z głowy nie spada!

Zapomnijmy już o teorii dominacji.

Nagradzanie psa zabawą.

Zabawa z psem nie umniejszy w niczym naszego autorytetu – przeciwnie, stworzy silny i zdrowy związek emocjonalny. Zacząć można od uciekania i chowania się psu podczas każdego spaceru, nagradzania ruchem ciała, zachęcenia do kontaktu dotykiem i radosnego podskoku. Tak właśnie, jak z radością skacze na mnie Rififi (fotka powyżej). Jest tylko jeden warunek – to my dajemy sygnał do rozpoczęcia i zakończenia zabawy lub bardzo wyraźnie wyrażamy zgodę na taką propozycję ze strony psa.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jak prześlicznie pani Lucy Imbergerova nagradzała swojego Derila podczas mistrzostw świata w tańcu z psem w stylu wolnym! Poszukajcie nagrania z 2016 roku, starczy wrzucić w wyszukiwarkę nazwisko zawodniczki. (Tu ciekawostka –Deril jest po suce lakenois i psie malinois – odmiany owczarków belgijskich mogą być kojarzone miedzy sobą). Pies w trakcie fantastycznego pokazu nagradzany był i turlaniem się, i skokiem na plecy właścicielki, i swobodnym bieganiem, aportowaniem i szarpaniem koca także. To jest mistrzostwo świata, zgoda, ale mistrzem w zabawie może być także każdy z nas.

Pamiętamy z młodzieńczych lektur Londona: gdy Biały Kieł zaufał już bezgranicznie człowiekowi, w zabawie chwytał ostrożnie zębami za dłoń – taka zabawa możliwa jest tylko przy bezwzględnym wzajemnym zaufaniu. Pies podporządkowany człowiekowi naprawdę potrafi radośnie warczeć, doskonale kontrolować nie tylko nacisk zębów, ale i własne emocje.

Żałuję bardzo, że „Zabójcy bez winy” (Hugo i Jane van Lawick Goodall), książka zawierająca obserwacje żyjących na wolności likaonów, szakali i hien jest niemal niedostępna. Może dobrze byłoby się dowiedzieć, że zabawa grupy likaonów, zabawa, w której zwierzęta zapominały o ścisłej hierarchii, poprzedzała wyruszenie na polowanie, wzmacniała gotowość współpracy.

Zwierzęta żyjące w zorganizowanych grupach społecznych potrzebują swobodnych kontaktów, nie żyją tylko na baczność.

Hierarchia w grupie człowiek – pies musi zostać najpierw prawidłowo ustalona. Mój pies już wie, że to ja jestem niekwestionowanym liderem, może więc w zabawie codziennie naskoczyć na mnie łapami i nie zmieni to w niczym naszych doskonałych relacji; wzmocni wzajemną więź. Nasz Burek nie stanie się zębatą bestią, jeśli zamiast oferowania czułości niezrozumiałych dla zwierzęcia zaproponujemy chwilę zabawy bardziej na psi sposób.

Na przykład tak, jak ze swoją rozważną na co dzień rosyjską terierką Rejką bawi się krakowska trenerka Asia Wołodźko-Dagnan – popatrzcie na film.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Tervueren czeka w azylu
29/03/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać