Zanim i zamiast – takie ważne słowa w szkoleniu psa

Zanim i zamiast – takie ważne słowa w szkoleniu psa

Spośród najważniejszych sygnałów w komunikacji z psem na pierwsze dwa miejsca wysuwają się oczywiście „dobrze” i „nie”. „Dobrze” to i pochwała, i akceptacja, i zapowiedź nieregularnej nagrody. „Nie” musi dla psa oznaczać konieczność zmiany zachowania. Na trzecim i czwartym miejscu są słowa, o których my powinniśmy pamiętać. To „zanim” i „zamiast”. Czyli – zanim zrobisz coś, czego ja nie zaakceptuję, zrób pieseczku coś innego – zamiast. Obawiam się, że „zanim” i „zamiast” za często są lekceważone w procesie szkolenia psa.

Wspieraj Autora na Patronite

Wprawdzie o znaczeniu słów „zanim” i „zamiast” pisałam już niedawno, ale moim zdaniem temat jest na tyle ważny , że pozwalam sobie do niego wrócić.

A oto trzy przykłady ze wspólnym mianownikiem.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Puller Micro 12,5cm 2szt.

Puller Micro 12,5cm 2szt.

Dla psów o wadze do 5kg

34,00  31,00 
Promocja!
Motywacja w szkoleniu psów – Zofia Mrzewińska – webinarium

Motywacja w szkoleniu psów – Zofia Mrzewińska – webinarium

Webinarium kynologiczne

150,00  99,00 
Promocja!
Balsam regenerująco-ochronny 50ml

Balsam regenerująco-ochronny 50ml

Krótki termin ważności do 25.01.2024r.

52,00  25,00 

Przykład pierwszy. Młode psiaki w hali, nauka psiego elementarza, zabawa na przeszkodach. Najbardziej żywiołowe szczenię szczekaniem domaga się bezpośredniego kontaktu z drugim podobnie młodym psem.

Właścicielce polecono wyjść na chwilę, powrócić, gdy opadną nadmierne emocje. Szczeniak rzeczywiście uspokoił się szybko, wrócił na zajęcia. Chciałabym zapytać, co z tym właśnie psiakiem należałoby zrobić, gdyby podczas jazdy samochodem po autostradzie rozszczekał się nad głową kierowcy? Zatrzymać samochód? Wyprowadzić psa na pobocze? Wozić tylko w klatce w bagażniku??? To przecież jest omijanie, a nie rozwiązanie problemu.

Każde zachowanie, którego nie akceptujemy, powinno być przerwane – ze wskazaniem właśnie w tej sytuacji innego zachowania, takiego „zamiast”. Odpowiednio nagrodzonego. Zdecydowanie lepiej byłoby dla tego malca skrócić zajęcia zanim podekscytuje się nadmiernie, zakończyć trening na pierwszym sukcesie. Jeśli przegapiliśmy ten moment, należało przerwać szczekanie, bodaj zdecydowanym „nie”, wskazać inne zachowanie – choćby „siad” – i dopiero po pełnym odzyskaniu kontroli nad zachowaniem szczeniaka zakończyć najwyraźniej zbyt długą sesję szkoleniową.

Przykład drugi. Dorosły, wielkości owczarka niemieckiego i ważący ponad 30 kilogramów pies radośnie z pełnym impetem naskakuje na właścicielkę.

Nie tylko przy powitaniu; także gdy dopomina się o cokolwiek. Porada, aby odwracać się i nie reagować w żaden sposób, nie przyniosła oczywiście żadnej zmiany w zachowaniu psa. Tego rodzaju zachowanie może mieć źródło w pierwszych powitaniach – szczeniak naskakuje na wracających właścicieli. Podobnie przecież psie maluchy naskakują na dorosłe psy, próbując polizać w kącik pyska i skłonić do zwrócenia pokarmu. Ignorowanie czy karcenie za naturalne zachowanie zaburzy relacje człowiek – pies. Ale podbiegającego szczeniaka można wyjętym z kieszeni smakołykiem naprowadzić w siad, byle smakołyk był za duży na połknięcie od razu. Szczeniak odbiegnie wtedy wraz ze smakołykiem na legowisko. Stopniowo nagrodę podajemy nieregularnie, nadal jednak wymagając przyjęcia pozycji „siad” przy powitaniu. Dorosły pies powinien być w siad naprowadzony zanim naskoczy łapami. A jeśli zdąży skoczyć, trzeba ze słowem „nie” sprowadzić zwierzątko na ziemię (przyda się krótka treningowa smycz przypięta w domu do obroży), wymusić dłuższe siedzenie i spokojnie pochwalić. Bez szarpania, karcenia, ale i bez nagrody. I bardzo często, także w domu, przywoływać wymagając siadania. Nagrodę starczy podać raz na co najmniej 8-10 ćwiczeń. Oczywiście najlepiej od pierwszego dnia uczyć naszego zwierzaka, co znaczy hasło „siad” – zanim dorośnie do trzydziestu i więcej kilogramów.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Przykład trzeci, najtrudniejszy. Malutka, przygarnięta z azylu suczka szczeka ze strachu na gości.

Gość, odpowiednio wprowadzony, powinien, zdaniem suczki, siedzieć na baczność – każdy ruch wywołuje histeryczne ujadanie, potem próbę uszczypnięcia. Zamykanie suki w drugim pokoju, już po każdym jazgocie, nie zmieni jej zachowania. Trzeba będzie więcej cierpliwości – bo to nie szczeniak wychowywany od małego w domu. Oczywiście suka powinna być zamykana w chwili przyjścia i wychodzenia gości. Musi też bezbłędnie reagować w domu na polecenie „siad” – zanim przyjdą goście. A gdy już przyjdą i usiądą na kanapie, suczka, wprowadzana na treningowej smyczy, ma kilka razy – zanim spróbuje bodaj warknąć – grzecznie usiąść i za to zostanie nagrodzona. Nie wymagamy od razu za wiele, wyprowadzamy zwierzątko zanim się rozszczeka. Jeżeli suczka zdąży bodaj warknąć – musi usłyszeć twarde „nie”, tak zdecydowane, by zamilkła i natychmiast „siad”. A po przyjęciu pozycji „siad” – entuzjastyczne „dobrze”. Stopniowo dojdzie wymóg siedzenia przy każdym ruchu gościa, przekonanie do brania smakołyków z ręki naszych znajomych, chodzenie ze zwierzątkiem na smyczy po mieszkaniu z wymaganiem co chwilę siadania, chociaż gość już wstaje z fotela i chodzi po pokoju. Liczmy się jednak z tym, że oswajanie każdego dzikusa i przełamywanie lęków wymaga wiele czasu i cierpliwości.

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego, już wprowadzając szczeniaka do domu, przygotujmy sobie listę takich zachowań, jakich nie zamierzamy tolerować u dorosłego psa. I zanim nasz dorastający zwierzak popełni błąd – uczmy, co ma robić zamiast. W każdej trudniejszej czy tylko pobudzającej sytuacji

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pies z kotem, jak człowiek z psem
12/04/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać