Święto pracy z psem

Święto pracy z psem

Ogłoszony nie tak dawno dzień psa ratowniczego przyniósł więcej dobrych myśli o czworonożnych pomocnikach człowieka – nawet wśród ludzi, którzy na co dzień patrzą na psy bez specjalnej sympatii. No i bardzo dobrze, chociaż zdecydowanie wolałabym, aby dzień psa ratowniczego przemianować na dzień psa pracującego i praktycznie obchodzić przez cały rok.

Wspieraj Autora na Patronite

Zbyt często nie chcemy pamiętać, że pies jest jedynym zwierzęciem na świecie, udomowionym nie dla pomocnej nam siły fizycznej, nie dla mięsa, skóry, wełny czy mleka, ale dla cech psychicznych. Dla tych cech, które sprawiają, że sama możliwość współpracy z człowiekiem może być dla psa wystarczającą nagrodą, ważniejszą niż głaskanie, przytulanie czy inkrustowane cyrkonie w wypasionej nowiutkiej obroży.

Zobacz naszą ofertę

BALTICA Senior Vitality średnie i duże rasy 15kg

BALTICA Senior Vitality średnie i duże rasy 15kg

Karma dla psów starszych

Baltica Kaczka z gruszką średnie i duże rasy 12kg

Baltica Kaczka z gruszką średnie i duże rasy 12kg

Bezzbożowa karma na bazie mięsa kaczki

279,00 
Metalowa klatka kennelowa dla psa – M

Metalowa klatka kennelowa dla psa – M

Wymiar klatki kennelowej 76/52/59cm

130,00 

Jeśli dobrostan zwierząt to nie tylko wolność od głodu i cierpienia, ale także możliwość realizacji zachowań zgodnych z  wrodzonymi potrzebami, to naprawdę powinniśmy dać psu jakieś zajęcie, zajęcie realizowane na co dzień!

Niekoniecznie poszukiwanie zaginionych czy starty w mistrzostwach świata w obedience, ale proste, codzienne zajęcia, upewniające naszego najlepszego przyjaciela, że nieustannie jest nam potrzebny. Przyniesienie kapci, podanie smyczy, bodaj zabawa w szukanie właściciela schowanego w drugim pokoju za kotarą czy fotelem – to już praca dostępna dla każdego psa. Warto jednak pamiętać, że chociaż ustawiczne zagłaskiwanie nie stwarza komfortu psychicznego, ale jeszcze bardziej krzywdzące jest wymaganie, by pies cały czas oddychał tylko na komendę i chodził na baczność, niczym żołnierz z kompanii reprezentacyjnej. W żyjącej na swobodzie wilczej czy likaoniej rodzinie jest czas na wspólną pracę, odpoczynek i na zabawę także.

Jeśli uczę psa reagowania na rozmaite polecenia, to nie tylko dlatego, aby przyniosło mi to jakąkolwiek korzyść, a psu możliwość życia bez konfliktów wśród ludzi. Przede wszystkim po to, aby zabezpieczyć wrodzoną potrzebę współpracy w rodzinnej czy zaprzyjaźnionej grupie. Nie lekceważmy tej potrzeby.

Zdarzyło się mojej suce malinois, gdy była dopiero kilkumiesięcznym szczeniakiem, wmaszerować dumnie do pokoju z trzymanym w zębach kawałkiem tapety, oderwanym przed chwilą ze ściany w korytarzu. Pierwszy raz wtedy ta nadmiernie niezależna i pewna siebie suczka okazała chęć współpracy – pokazywała mi zdobycz, nie rozszarpała w ukryciu samodzielnie upolowanego kawałka papieru. Pochwaliłam tak bardzo zadowolone z siebie zwierzątko – wbrew obawom znajomych psiarzy nie poskutkowało to koniecznością remontu mieszkania za miesiąc. Po prostu, niezależnie od pochwały, natychmiast wskazałam co można w ciekawszy sposób chwytać i przynosić, jaka symbolicznie upolowana zdobycz spotka się nie tylko z pochwałą, ale i z nagrodą.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Ta sama psica, już jako dorosła, z prawdziwą radością, bez potrzeby ustawicznego nagradzania, demonstrowała najrozmaitsze zachowania podczas spotkania z dziesięciolatkami w jednym z krakowskich klubów. Po trwającym godzinę pokazie aprobowała także wszelkie czułości od dzieci. A ja do dziś zachowałam otrzymany wtedy owinięty w celofan kolorowy lizak na patyku, prezent od dziewczynki siedzącej na inwalidzkim wózku.

Czasem już nie chcemy pamiętać, jak bardzo także nam potrzebna jest współpraca w grupie.

Jednak serdeczne podziękowania za skuteczną, bezinteresowną pomoc okazaną komukolwiek z naszych bliźnich długo i ciepło zostają razem z nami. Wymyślmy na co dzień takie zajęcie dla psa, aby czuł się z nami pewnie i bezpiecznie. Bardzo szybko okaże się, że zapewnienie odpowiedniej, chwalonej i nagradzanej pracy rozwiązuje większość problemów wychowawczych, dokuczliwych nie tylko dla właścicieli psów.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Podręcznik tropienia – recenzja
23/02/2024
Kaja Chudalewska
newsletter
Proszę czekać