Pies, który niczego się nie boi

Pies, który niczego się nie boi

Jak wychować psa, który niczego (no, prawie niczego) nie boi się na co dzień? Pisałam niedawno o wymaganiach stawianych psu ratowniczemu; odnaleziony człowiek może być w szoku, obolały, chory, przerażony, nie kontrolujący swoich zachowań.

Wspieraj Autora na Patronite

Pies-ratownik nie może reagować lękiem ani agresją na krzyk ani gwałtowny ruch.

Tymczasem niejeden nasz miejski Ciapek potrafi rozjazgotać się na widok człowieka podpierającego się laską, spanikować nawet przy raptownym otwieraniu parasola, a podczas pierwszych prób pracy węchowej odskoczyć w przerażeniu dochodząc śladem do właściciela klęczącego za drzewem.

Zobacz naszą ofertę

Ciastka dla psa Berry Fruits 70g

Ciastka dla psa Berry Fruits 70g

Owoce i zioła, naturalne ciastka suplementacyjne Pokusa

10,90 
Trenerki mix Sport Up! 300g

Trenerki mix Sport Up! 300g

Smakowite przekąski na czas treningu

BALTICA Indyk z dynią średnie i duże rasy 12kg

BALTICA Indyk z dynią średnie i duże rasy 12kg

Bezzbożowa karma na bazie dietetycznego mięsa z indyka

269,00 

Byłoby dobrze, gdyby już w hodowli szczeniak mógł bawić się z leżącym człowiekiem; znajoma hodowczyni goldenów siadała na specjalnie wypożyczonym wózku inwalidzkim, wołając szczeniaki do siebie; zapraszała też dzieci sąsiadów, ucząc i dzieci i szczenięta prawidłowych wzajemnych relacji. Nie wszyscy hodowcy zadbają o podobny trening jeszcze  wtedy, gdy szczeniak z pełnym zaufaniem akceptuje nowe zjawiska, ale i my, niezależnie z jakich warunków kupimy zwierzątko, możemy uczyć przede wszystkim zaufania do rąk i tolerowania rozmaitych ludzkich pomysłów. Poczynając od ćwiczeń w domu.

Starczy na dwóch stosikach książek lub na dwóch krzesłach położyć deskę do prasowania i dłońmi asekurować wniesionego na taką przeszkodę szczeniaka, pomagając w pierwszym przejściu. Każde skuteczne pokonanie jakiejkolwiek przeszkody budzi w psie dobre emocje – można usiąść na podłodze i namawiać zwierzątko do przeskoczenia naszych opartych o którykolwiek mebel nóg. Można biegać na czworakach, zachęcając do zabawy – a jak niby bawią się ze szczenięciem dorosłe psy??? Przecież nie chodzą na tylnych łapach!

Przydatny byłby też bujany fotel babuni, albo przynajmniej obracane krzesło – jedna ręka obraca krzesło czy wprawia fotel w ruch, druga asekuruje malca.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Można chodzić w poskokach, potykać się, podpierać miotłą w braku porządnej laski.

I wymyślać coraz to nowe sytuacje, stopniując starannie utrudnienia. Oczywiście szczeniak musi mieć absolutną pewność, że to jest zabawa; jakikolwiek nasz błąd byłby bardzo trudny do odpracowania.

Moja Raszka, suka malinois, miała szczenięctwo dość urozmaicone; asekurowana dłońmi chodziła nie tylko po desce do prasowania, także po klawiszach pianina, zachęcana smakołykiem do następnego kroku. (Własnego pianina wprawdzie nie mam, ale wykorzystałam w tym celu dość już rozstrojony instrument u znajomych…) Wiele razy w zabawie przewracałam się obok szczeniaka pozorując drgawki, z piskiem biegałam na czworakach owinięta w koc. Raz tylko kilkumiesięczną Raszkę zdumiał i przestraszył dziwnie zachowujący się człowiek –  ktoś przycinał żywopłot; od strony Raszki wyglądało to tak, jakby nad żywopłotem przesuwała się połówka człowieka. Ale i tego stracha szybko oswoiłyśmy smakołykami, które zawsze miałam przy sobie.

Im więcej dziwolągów pokażemy szczeniakowi, tym mniej zaskoczy dorosłego psa.

Ku zdumieniu wielu znających impulsywność owczarków belgijskich malinois, moja suka bez znużenia wytrzymywała dwie godziny zajęć edukacyjnych z dziećmi; akceptowała także poznawanie swojego ciała rękami przez dziecko niewidome. Raszki już nie ma, ale do dziś zachowałam lizak w kształcie serduszka, prezent od dziewczynki poruszającej się na wózku inwalidzkim, uczestniczącej w takim spotkaniu z moją psicą.

Popatrzcie na zajęcia z młodym owczarkiem australijskim kelpie, przygotowywanym do pracy w ratownictwie. Oczywiście przed tą próbą szczeniak bawił się ze mną i doskonale poznał już mój zapach; nie tylko ten egzamin zaliczył z wynikiem doskonałym!

 

Wideo: Justyna Drużkowska
Obraz Heinz Dieter Huhn z Pixabay

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Komunikacja pozawerbalna ze szczeniakiem
26/01/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać