Pierwsze sygnały ostrzegawcze psów

Pierwsze sygnały ostrzegawcze psów

Za często lekceważymy pierwsze sygnały ostrzegawcze psów w zachowaniu młodziutkiego, tak naprawdę jeszcze szczeniaka. Dorosły, wszystko jedno adoptowany czy kupiony pies, przychodzi do nas już z nielichym bagażem doświadczeń. Równie prawdopodobne jest, że od pierwszej chwili nasze bycie razem będzie wspaniałym doświadczeniem, jak i wybuch zachowań lękowych, wycofanie, nieufność lub agresja. Zachowania agresywne często ujawniają się po trzech-czterech tygodniach, gdy nasz nowy domownik poczuje się pewny siebie i swojej pozycji w domowej hierarchii.

Wspieraj Autora na Patronite

Sygnały ostrzegawcze psów, dowiedz się więcej.

Szczeniaka od pierwszej chwili kształtujemy sami i zachowania, których nie akceptujemy u psiego podrostka, tym bardziej u dorosłego psa, nie wystąpiły ot, tak, nieoczekiwanie, same z siebie.

Dlatego naprawdę lepiej zapobiegać niż leczyć i zwracać uwagę na pierwsze sygnały przyszłych problematycznych zachowań. Jakie to mogą być sygnały?

Zobacz naszą ofertę

Pokusa ChondroLine Sport 350g

Pokusa ChondroLine Sport 350g

Naturalny suplement dla psów sportowych

139,00 
Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g

Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g

Smakowite przekąski na czas treningu

Baltica karma Junior z jagnięciną i ryżem – 12kg

Baltica karma Junior z jagnięciną i ryżem – 12kg

Dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich

279,00 

Najczęściej nieumiejętność radzenia sobie z samotnością, choćby tylko na chwilę. To bardzo wzruszające, kiedy szczenię tupta za nami po całym mieszkaniu i wiernie czeka nawet pod drzwiami łazienki, ale właśnie takiego szczeniaka koniecznie trzeba uczyć, że chwila samotności nie jest niczym strasznym. Uczyć bez gniewu i krzyku, bez rzucania smakołyków na podłogę dla odwrócenia uwagi kiedy wychodzimy z domu. Starczy stopniować czas i dystans pozostawania bez bezpośredniej bliskości – można najpierw na chwilę bodaj gestem rozcapierzonej dłoni powstrzymać malca od ustawicznego tuptania za nami.

Pozostawienie maluszka na chwilę za uchylonymi, później zamkniętymi drzwiami zapobiegnie późniejszym poważnym problemom. A najgorszym błędem byłoby rozczulać się nad szczenięciem PRZED pozostawieniem go na chwilę – zwierzęta czułość okazują sobie przy powitaniu, nie przy pożegnaniu! Całodobowe dyżury rodziny przy psim malcu są celowe tylko przy nauce zachowywania czystości; jeśli zawsze ktoś z rodziny jest w domu, uczmy przynajmniej pozostawania w izolacji w innym pomieszczeniu lub w domowym kojcu.

Zbyt entuzjastyczne powitanie szczeniaka po powrocie to nasz bardzo poważny błąd.

To już nie zwierzątko przekazuje nam sygnały ostrzegawcze psów, ale my upewniamy psiego malca, że każdy nasz powrót do domu jest wydarzeniem niesłychanie emocjonującym. Gdy w efekcie dorastający pies zacznie skakać na drzwi, aby rzucić się w objęcia ukochanego pana, zmiana tego zachowania będzie bardzo trudna. I w efekcie pies, nie panując już nad własnymi emocjami, zacznie histerycznie szczekać i atakować drzwi pazurami i zębami. Oczywiście przywitanie w grupie rodzinnej jest zachowaniem jak najbardziej naturalnym i potrzebnym, ale wszelkie okrzyki „skarbie, pani wróciła” połączone z poskakiwaniem i klaskaniem w dłonie są równie nonsensowne, jak ignorowanie psa przy powitaniu.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Najlepiej naśladować zachowanie wracających z polowania wilków, przynoszących – często w żołądku – jedzenie dla progenitury. Po otwarciu drzwi możemy smakołykiem wyjętym z kieszeni naprowadzić psiego malca w siad i podać przekąskę. Jeśli przekąska, co bardzo polecam przy pierwszych lekcjach, będzie wystarczająco duża i dość twarda (na przykład kawałek suchej bułki) – psiak porwie ją i odbiegnie na legowisko, aby tam rozgryzać z zachwytem.

Sygnały ostrzegawcze psów. Bardzo ważnym sygnałem ostrzegawczym psów, często demonstrowanym przez impulsywne i mocno zaborcze szczeniaki, jest niechęć do jakiegokolwiek dzielenia się zdobyczą, wszystko jedno – jadalną czy symboliczną.

Na pierwszym zdjęciu szczenię wyraźnie okazuje obawę i nieufność (wyraz oczu, ustawienie uszu, ogona i głowy); zabawka jest gorzej niż zła – za duża piłka z kłującymi kolcami skłania malucha do chwytania za sznurek. Nie zdziwiłabym się, gdyby w przyszłości ten pies w sytuacji stresowej chwytał zębami za smycz.

Sygnały ostrzegawcze psów

Drugi szczeniak (zdjęcie powyżej) trzymając w pyszczku zabawkę z ogonem zadartym do góry spode łba patrzy na właścicielkę, gotowy bronić symbolicznej zdobyczy. Pierwsza fotka może rozczulać – jaki biedny maluszek – druga śmieszyć, ale takie zachowania przestają być rozczulające czy śmieszne w wykonaniu psiego podrostka, a potem dorosłego psa. Na litość, pierwszy szczeniak powinien cieszyć się wspólną zabawą, powinien ufać przewodnikowi, drugi może bronić wszelakich tak zwanych zasobów przed obcymi, ale nie przed właścicielem!

Jak najstaranniej i więcej niż pięć razy dziennie uczmy więc każdego szczeniaka dobrej zabawy, bez przymusu czy drażnienia. Uczmy,  że wszystko warto oddać przewodnikowi, kawałków surowego mięsa i kości nie wyłączając, przekonujemy, że to zawsze będzie korzystne dla zwierzątka. Pamiętajmy, że i bardzo pewnym siebie i nieufnym malcom jedzenie podajemy z ręki lub z miski ustawionej obok nas. Mowy nie ma, aby pozostawiać w misce karmę, którą pies będzie samodzielnie dysponować – to my karmimy psa, nie miska!

Pilnowanie na spacerze rodzinnej grupy jest zachowaniem jak najbardziej naturalnym, ale nie pozwólmy, by nasz pies traktował nas niczym owieczki, zaganiane w jedno stado. Lepiej przytrzymać psa, gdy ktoś z rodzinnej grupy odchodzi i znika z pola widzenia, a potem odpowiednim hasłem posłać nasze zwierzątko na poszukiwanie – to bardzo praktyczne ćwiczenie, wzmacniające radością sukcesu związki emocjonalne między psem a ludźmi.

Podobnie ważne jest, aby od pierwszych chwil każdy z domowników wyprowadzał maluszka na spacery – oczywiście uzgadniając przedtem używanie przez całą rodzinę takich samych haseł w takich samych sytuacjach.

Może się zdarzyć, że szczenię oddaje mocz w chwili wejścia do domu kogoś serdecznie znanego czy członka rodziny.

To jak najbardziej naturalny sygnał uległości i przypomnienia, że mamy do czynienia z psim dzieckiem. Ale wtedy też lepiej wyjść komuś na spotkanie, jeśli nie chcemy demonstracji w domu zbyt wylewnych uczuć. Natomiast załatwianie potrzeb fizjologicznych w kącie mieszkania przez pozostawionego w domu dorosłego psa oznacza elementarne błędy popełnione przy nauce czystości – po prostu szczeniak karcony za siusianie na dywan obawia się sikać w obecności właściciela. Takie błędy popełnione przy nauce czystości są niestety dość trudne do odpracowania.

Jeśli nie szczeniak, ale dorosłe zwierzę zaczyna oddawać mocz w chwili powrotu jednego z domowników, to już jest nie dzwonek ostrzegawczy, ale syrena alarmowa. Takie zachowanie zdarza się bardzo rzadko; z reguły prezentuje je suka, nie pies samiec. To informacja, że bardzo źle się dzieje w relacjach z tym właśnie domownikiem lub w relacjach pomiędzy wszystkimi domownikami. Jeśli ktoś czuje niechęć do zwierzaka, pies o tym doskonale wie; spontanicznie, po psiemu okazywana uległość wzmacnia tylko wzajemne nieporozumienia. Napięcie pomiędzy ludźmi też może skłonić bardzo wrażliwe zwierzę do próby załagodzenia nieporozumień właśnie oddawaniem moczu. No i wpadamy w ślepy zaułek – nikogo nie cieszy zasikana podłoga, a nasze niezadowolenie tylko nasila domowe konflikty i skłania zwierzątko do tym obfitszego sikania. Można próbować wyprowadzać suczkę na spotkanie z tym właśnie domownikiem poza domem, ale bez trwałej zmiany wzajemnych relacji trudno będzie o sukces.

Zdecydowanie łatwiej znaleźć przyczynę niepożądanych zachowań nasilających się stopniowo, choć niekoniecznie szybko da się je zmienić.

Natomiast każda raptowna niekorzystna zmiana w zachowaniu dorosłego, wychowywanego od szczeniaka zwierzęcia oznacza albo chorobę, o której jeszcze nic nie wiemy, albo wydarzenia, które zdarzyły się pod naszą nieobecność, lub takie, nad którymi straciliśmy kontrolę. Nie lekceważmy więc nawet najcichszego sygnału ostrzegawczego – naprawdę łatwiej zapobiegać niż leczyć.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - z notatnika trenerki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Zaufanie psa – wszystko zaczyna się w domu
28/02/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać