Tropienie sportowe – trening w stylu zawodów

Tropienie sportowe – trening w stylu zawodów

Elementy, do których należy przyzwyczaić psa przed zawodami to na przykład:

 • zupełnie nowe miejsce
 • większa ilość obcych ludzi i psów obecnych w czasie naszego treningu
 • obcy sędzia, który towarzyszy nam w czasie całego treningu, podchodzi do psa po zaznaczeniu przedmiotu
 • nowe przedmioty, które mieliśmy w rękach tylko chwilę (pamiętaj- pachną zupełnie inaczej niż te, które od kilku miesięcy trzymasz w kieszeniach, najczęściej tych samych co smakołyki)
 •  w przypadku śladu obcego- różne sposoby deptania, wielkości kroków, przedmioty pachnące inną osobą, deptacz idący za sędzią na śladzie
 •  większa ilość zaparkowanych samochodów, obserwatorów, grupka ludzi stojąca koło nas podczas przygotowania do śladów, podczas oczekiwania do podejścia na meldunek, na końcu ostatniej prostej
 • tyczki, którymi wyznaczone są kwatery- czyli obszar na którym ma być wydeptany ślad (często te tyczki mają na końcu na przykład kawałki szeleszczącej taśmy)

Oprócz tego zazwyczaj też dłuższa podróż samochodem, długie oczekiwanie, spanie w obcym miejscu- czyli wszystko do czego musi przyzwyczaić się pies sportowy by czuć się komfortowo w każdej sytuacji.

Warto przed wyjazdem na zawody sprawdzić również jak zachowamy się w nowej, stresującej sytuacji. Nie tylko nasz pies- ale i my sami.  Często to człowiek ma problem z opanowaniem stresu i skoncentrowaniem się gdy sytuacja jest inna niż na co dzień. Pamiętajmy, że psy nie rozumieją że są na zawodach, nie potrafią w tak abstrakcyjny sposób wytłumaczyć sobie stresu przewodnika. One jedynie czują, że człowiek jest zestresowany, boi się i zachowuje inaczej niż na co dzień i to może bardzo mocno wpłynąć na ich zachowanie.

Jedne na skutek stresu przewodnika będą rozbite, mogą się nawet bać, a inne kompletnie wyjdą spod kontroli. Dlatego treningi przygotowujące do zawodów które mają jak najbardziej te zawody przypominać służą nie tylko przyzwyczajeniu się psów, ale też ludzi do obciążeń. Gdy sytuacja przypominając zawody stanie się rutyną, to umożliwi psio- ludzkiemu zespołowi skupienie się na swojej pracy w dobrych emocjach. Oczywiście, dotyczy to nie tylko śladów sportowych, ale też każdej innej konkurencji sportowej i dziedziny użytkowania psów.

Zdjęcie: Klaudia Paula Tomczyk

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Gryzak dla psa z królika Gryzak dla psa z królika rozmiar S 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Gryzak dla psa z dziczyzny Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar M 100g
  9,90 

  Zobacz
 • Olej Omega-3 Junior Olej Omega-3 Junior 200ml
  49,00 

  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka Filar - tropienie sportowe

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Mantrailing wprowadzenie
25/11/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać