Nauka chodzenia przy nodze – utrzymanie pozycji w ruchu

Nauka chodzenia przy nodze – utrzymanie pozycji w ruchu

Utrzymanie pozycji w ruchu jest kolejnym etapem nauki chodzenia przy nodze. Warto nauczyć psa, że ruszamy zawsze tą samą nogą, a jeżeli zostawiamy go w pozycji – odchodzimy drugą. Jest to dozwolony rodzaj pomocy, który może bardzo ułatwić psu rozróżnianie komend. Ja mam w nawyku ruszanie lewą, a odchodzenie prawą nogą. Nauczenie tego schematu będzie również później pomocne przy nauce pozycji w marszu.

Ruszając z pozycji zasadniczej, możemy delikatnie pomóc psu zachęcając go głosem lub obniżając dłoń ze smaczkiem i lekko naprowadzając.

Zacznij od pojedynczych kroków – staraj się nie chodzić od razu za długich odcinków. W czasie nauki chcemy przede wszystkim, aby pies zrozumiał pozycję przy nodze i nie tracił motywacji. Przyjmij zasadę, że nie zaczniesz chodzić dłuższych odcinków do przodu, dopóki Twój pies nie będzie umiał utrzymać takiej samej, idealnej pozycji w czasie pojedynczych kroków do przodu, w bok oraz w prawo i lewo, a nawet do tyłu. Na tym etapie nagradzaj każde zatrzymanie się psa w prawidłowy miejscu oraz często zwalniaj z pozycji i wylewnie chwal. Potencjalnie może się wydawać, że zajmie to długo, ale pamiętaj, że zbudowanie solidnych fundamentów ćwiczeń zapobiega błędom treningowym i frustracji w przyszłości.

Jeżeli pies nie rozumie pozycji doskonale, to bardzo szybko może zacząć na przykład wyprzedzać przy większym pobudzeniu lub tracić koncentrację /odstawać od nogi, kiedy nie będzie dostawał nagrody przez dłuższy czas. Gdy już w doskonałej koncentracji i z zaangażowaniem utrzymuje pozycję przy nodze niezależnie od tego, w którą stronę postawisz krok, możesz zrobić dwa kroki, trzy… ani się obejrzysz, kiedy zaczniesz robić ich więcej, a pies utrzymując Twoje kryteria, z radością będzie podążał przy Twojej lewej nodze.

W tej fazie nauki redukujemy ilość nagród, mimo że prawa dłoń ze smaczkiem na lewym ramieniu jest nadal widoczna. Zmniejszając częstotliwość nagradzania, postaw więcej na pochwały. Nadal często zwalniaj psa i wprowadź w tych pauzach doskonałą zabawę – nagradzaj zarówno socjalnie – pochwałami, podskokami, poklepywaniem, jak i możesz już wprowadzić zabawę zabawką pomiędzy krótkimi sesjami chodzenia.

Pamiętaj, aby nagradzanie było cały czas różnorodne, zaskakujące.

W czasie wydłużania odcinków chodzenia musisz przede wszystkim utrzymać motywację psa, ale też znaleźć odpowiednie tempo i rytm chodzenia, tak żeby najlepiej wyeksponować harmonię Waszej współpracy.

Zdjęcie: Aneta Migas Sport Dogs

Sprawdź także
Syndrom wilkołaka u psów – czy gryzaki stanowią zagrożenie?
11/02/2025
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać