Co to jest rutyna startowa – tropienie sportowe

Co to jest rutyna startowa – tropienie sportowe

Rutyna startowa to mówiąc w skrócie cały rytuał treningowy, który zaczyna się w momencie wyjęcia psa z auta/ klatki przed śladem, a kończy w momencie odprowadzeni psa.

Wspieraj Autora na Patronite

Rutyna startowa, obejmuje między innymi:

  • naukę oczekiwania na swój start i to, co podczas tego oczekiwania się dzieje
  • szeroko pojęte przygotowanie psa do pracy na śladzie- czyli nasze zachowanie od wyjęcia go z auta/ kennelu, aż do doprowadzenia do znacznika
  • moment założenia linki/łańcuszka/szelek, czekanie na podejście do meldunku (ważne jest nawet to, czy pies wtedy leży, siedzi, czy ma być skoncentrowany na przewodniku)
  • meldunek z sędzią przed rozpoczęciem pracy
  • zachowanie przewodnika w czasie pracy psa na długiej lince

Im więcej elementów rutyny będzie powtarzalnych, identycznych na każdym treningu, tym łatwiej psu będzie zgeneralizować sytuację mimo że znalazł się w obcym miejscu, wśród obcych ludzi i psów, nowych zapachów, na nowym nieznanym terenie. Pamiętaj więc, że jeżeli wymagasz od swojego psa skupienia już w momencie wyprowadzenia go z samochodu – to tego samego musisz wymagać też od siebie.

Zobacz naszą ofertę

Pokusa PowerDog Isotonic Drink 300g

Pokusa PowerDog Isotonic Drink 300g

Naturalny isotonic dla psów

33,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi MARINE V2

Game Dog AniFlexi MARINE V2

Suplement na stawy dla psich alergików

95,00  89,00 
Baltica karma z rybą i ryżem dla psów dużych ras 12kg – light

Baltica karma z rybą i ryżem dla psów dużych ras 12kg – light

Obniżony poziom białka oraz tłuszczu

259,00 

Dokładnie zaplanuj w jaki sposób będziesz przygotowywać psa do pracy.

Oczywiście u każdego psa i przewodnika to przygotowanie wygląda nieco inaczej. Są psy, które potrzebują chwili spaceru, aby mogły zapoznać się z nowym miejscem, są takie które po wyjściu z klatki w nowym miejscu są od razu gotowe do pracy. Oczywiście zależy to też od doświadczenia i ilości treningów, ale pamiętajmy, że czas na sprawdzenie co najbardziej służy naszemu czworonożnym zawodnikowi i ewentualne zmiany jest na treningach, nie w dniu zawodów.

Oczywiście w czasie przygotowywania psa do pracy możesz nagrodzić smakołykiem koncentrację na sobie – będziesz mógł zrobić to też przed startem i warto to wykorzystać (pamiętając aby nie przeszkadzać innym przygotowującym się do startu zawodnikom). Musisz tylko pamiętać, że podchodząc do meldunku nie możesz już mieć przy sobie żadnych nagród-smakołyków ani zabawek.

Rutyna startowa to również używany na treningu sprzęt.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Przygotuj psa na treningach do używania dokładnie tego łańcuszka/ szelek lub linki, których użyjesz w dniu egzaminu. Dotyczy to nie tylko psa ale i Ciebie – każdą linkę prowadzi się w rękach nieco inaczej – nie jest dobrym pomysłem używanie na zawodach nowej, której do tej pory nie mieliśmy w dłoni. Podczas przygotowań do zawodów na pewno wiele osób słyszało „najważniejsze to nie przeszkadzać psu”. Co to w praktyce oznacza? Zazwyczaj mówiąc to mamy na myśli cały wachlarz zachowań przewodnika idącego na drugim końcu linki podczas pracy psa. Aby nie przeszkadzać psu, oczywiście powinniśmy najpierw nauczyć się pracy na długiej lince… bez psa.

Kiedy uczę nowych przewodników, zazwyczaj do linki zamiast psa podpinam inną osobę.

To doskonały sposób, aby nauczyć się między innymi:

  • delikatnie i płynnie wypuszczać linkę z rąk, aby nie szarpnąć startującego od znacznika czy przedmiotu zwierzęcia
  • zachowywać się na załamaniach (przewodnik powinien poruszać się za psem tak, aby jak najbardziej odwzorować ścieżkę śladu, nie można załamań „nadbiegać” w celu utrzymania napięcia linki)
  • spokojnie czekać na polecenia sędziego do podniesienia przedmiotu (większość sędziów będzie chciała podejść i zobaczyć jak zaznaczony został przedmiot, zanim przewodnik go podniesie)
  • dostosowywać tempo poruszania się i napięcie linki do zachowania psa (linka z jednej strony nie powinna wlec się po ziemi, z drugiej strony przewodnik nie może w żaden sposób wpływać napiętą linką na zachowanie psa)

Sprawdź także
Psy z Cypru, nowe życie dzięki przewodnikom GOPR
28/02/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać