Nauka chodzenia przy nodze – przedłużanie odrywania ręki

Nauka chodzenia przy nodze – przedłużanie odrywania ręki

Kiedy ćwiczenie jest już opanowane do perfekcji, a pies długo i intensywnie wpatruje się w nagrodę nie tracąc kontaktu, możesz zacząć odrywać rękę ze smakołykiem w czasie chodzenia. Zaczynaj od podnoszenia jej na sekundę i opuszczania znów do psiego nosa, jeżeli tylko pies pozostał w prawidłowej pozycji.

Jeżeli zostaje z tyłu, wykonuj na razie to ćwiczenie na smyczy i do momentu oderwania dłoni dodaj delikatny ale energiczny impuls smyczą do góry tak, jakbyś chciał zachęcić psa do podskoczenia.

Reakcję natychmiast nagródź.

Możesz nauczyć psa reakcji na to taki impuls osobno, poza pozycją przy nodze – na przykład kiedy pies stoi przed Tobą wpatrując się w dłoń z jedzeniem. Wprowadź impuls smyczą skierowany do góry i po nim natychmiast zwolnij psa markerem (kliker/słowo) i nagródź, potem dodaj nagrodę socjalną (pochwały, radość). Chcemy, aby na taki impuls smyczą pies reagował większym pobudzeniem i zaczynał bardziej się starać „zapolować” na nagrodę.

NIGDY nie chcemy, aby pies sportowy na korektę aktywującą smyczą reagował strachem czy posmutnieniem, nie możemy dopuścić do powstania takiego skojarzenia!

Pamiętaj też, aby nigdy nie ciągnąć szczeniaka za sobą na siłę przy nodze!

Unikaj tego nawet jeżeli trenujesz tylko codzienne, „cywilne” chodzenie przy nodze. Ciągnąć za smycz spowodujesz tylko, że pies zupełnie straci motywację i zacznie z tobą walczyć lub zostawać z tyłu, posmutnieje lub odmówi współpracy.  Gdy pies zostaje z tyłu, nigdy nie podtykaj mu też pod nos jedzenia – ucieknij, skręć szybko w miejscu, zastosuj impuls smyczą czy zachętę głosem i nagródź precyzyjnie tylko moment powrotu psa do prawidłowej pozycji (naprawdę pomocny jest kliker, pozwala nam na precyzyjny timing).

Gdy już pies podąża pewnie w identycznej pozycji przy nodze w czasie odrywania dłoni na sekundę lub dwie, możesz spróbować przedłużać ten moment aż do chwili kiedy podczas chodzenia
pies całkowicie przestanie potrzebować pomocy w postaci dotykania nosem dłoni. Jeżeli to osiągnąłeś, czas na to aby pozycję ustabilizować w czasie zwrotów, skrętów… Zanim zaczniesz je robić, upewnij się, że popracowałeś nad świadomością ciała u psa – przeczytaj artykuły na ten temat.

Jeśli Twój szczeniak ma już wystarczająco dobrą koordynację i świadomość tylnych łap (ćwiczyliście cofanie, obroty w miejscu, ewentualnie pracę tylnymi łapami na misce), możesz zacząć wprowadzać do chodzenia przy nodze: kroki w tył, skręty w miejscu w prawo i lewo, zwroty o 180 stopni przez lewe ramię.

Pilnuj tego aby przy skręcaniu w lewo lub wykonywaniu zwrotów w miejscu pozycja psa pozostawała cały czas równoległa do Ciebie, przednie łapy pozostawały jak najbardziej się da w jednym miejscu, a tylne wykonywały pracę po okręgu. Kiedy ćwiczysz zwroty o 180 stopni pamiętaj, aby nie stawiać kroków do przodu i nie chodzić w kółko. Wyobraź sobie (lub narysuj na ziemi) punkt, na którym Twoje stopy powinny cały czas pozostawać, skręcaj w miejscu i kieruj dłonią z jedzeniem tak, aby to pies aktywnie pilnował pozycji.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka Filar - nauka sportowego chodzenia przy nodze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Nagroda dla psa, czyli z sercem do psa
20/10/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać