Ćwiczenia na świadomość ciała u psa

Ćwiczenia na świadomość ciała u psa

Świadomość ciała jest umiejętnością, którą można rozwijać u każdego psa. Większość szczeniaków ma ją rozwiniętą na bardzo niskim poziomie i wymaga to sporo pracy i treningu, aby nauczyły się panować nad swoim ciałem – głównie tylnymi łapami.

Każdy pies z natury lepiej koordynuje pracę przednimi łapami niż tylnymi. Uprawianie sportu wymaga za to doskonałego czucia i panowania nad swoim ciałem – łącznie z jego tylnymi partiami.

Jakie korzyści w treningu sportowym IGP ma trening na świadomość ciała, a szczególnie tylnych łap?

 • Lepsza praca przy nodze – szczególnie na zwrotach i skrętach w lewo
 • Lepsza technika dostawiania do nogi i świadomość pozycji
 • Lepsza i bezpieczniejsza technika skoku
 • Lepsze czucie ciała zmniejsza ryzyko kontuzji w razie wypadku, na przykład poślizgnięcia
 • Jeżeli pies umie się cofać – możemy wykorzystać tę umiejętność jako narzędzie do nauki wielu ćwiczeń (na przykład pozycji w marszu, konwoju tylnego)

Jak zacząć naukę świadomości ciała?

Ćwiczenie pierwsze – czyli cofanie.

Zazwyczaj ze szczeniakiem / początkującym psem zaczynamy od nauki cofania. Jest naprawdę wiele metod, których można użyć aby nasz pies nauczył się chodzić do tyłu. Można użyć targetów, kształtowania… Ja opiszę jedną z nich – według mnie najłatwiejszą dla większości psów i przewodników.  Bierzemy atrakcyjny pokarm i stajemy przed psem (musi być skoncentrowany). Zamykamy w obu dłoniach jedzenie i obie dłonie staramy się włożyć psu pod pysk tak, jakbyśmy chcieli dotknąć nimi psiego mostka. Musimy znaleźć odpowiednią wysokość, aby pies nie próbował się położyć ani siadać, powinien pozostać w pozycji stojącej. Wtedy delikatnie napieramy na psa zamkniętymi rękami.  Większość psów odruchowo się cofnie, a wtedy nawet po jednym kroku natychmiast wydajemy komendę zwalniającą i otwieramy donie.

Potem możemy próbować zwiększyć ilość kroków i wyłapywać momenty, kiedy psu uda się odsunąć od dłoni z jedzeniem. Bardzo ważny jest tu timing, proste ustawienie dłoni (żeby nie nauczyć szczeniaka cofać się po łuku) oraz nagradzanie po różnej ilości kroków (nie chcemy nauczyć psa cofać się na przykład zawsze na 3 kroki). Nagradzamy losowo.

Na następnym etapie możemy już zmniejszać gest, trzymać ręce nieco wyżej, wyprostować się  oraz dodać komendę. Efektem końcowym nauki powinno być cofanie na komendę ewentualnie połączoną z małym sygnałem optycznym.  Z czasem możemy z na drodze cofania położyć płaski przedmiot (na przykład deskę lub kawałek płyty-  uwaga, aby powierzchnia nie była śliska) i nauczyć psa wchodzić tylnymi łapami na coś wyższego podczas cofania. Takie ćwiczenia poprawiają między innymi propriocepcję i zwiększają bezpieczeństwo psa na przykład w razie wypadku takiego jak poślizgnięcie.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Piłka dla psa ChuckIt Ultra Piłka dla psa ChuckIt Ultra 6cm
  26,00 

  Zobacz
 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka Filar - świadomość ciała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Wpływ diety na odporność psa
16/01/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać