R.A.S.Z.K.A. warsztaty sportowe dla każdego psa

R.A.S.Z.K.A. warsztaty sportowe dla każdego psa

Ależ to było wspaniałe spotkanie dla mnie! Wreszcie mogłam napatrzeć się na labradory z linii użytkowej, szczupłe, poruszające się lekko, przepełnione chęcią pracy; zawarłam ciekawą znajomość ze shibą inu i nie tylko – każdy z psów uczestniczących w tych warsztatach był po prostu kimś. I przewodnicy bawili się chyba nie gorzej ode mnie. Bo ten sport ma być jak zabawa, a zabawa jak sport właśnie.

Wspieraj Autora na Patronite

R.A.S.Z.K.A. to sport dla wszystkich i nie wymaga podczas treningu trzymania w ręce piłeczki ani smakołyków w kieszeni.

Nie wymaga też żadnej formy przymusu – niezbędne jest tylko zainteresowanie psa przewodnikiem, wykorzystanie wrodzonych zachowań i oswojenie z nowymi dla zwierzaka sytuacjami.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 550g Refill Pack

Game Dog AniFlexi+ V2 550g Refill Pack

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

209,00  199,00 
Bumerang pływający ChuckIt

Bumerang pływający ChuckIt

Zabawka, aport dla psa

od 56,00 
Promocja!
Karma Baltica dla szczeniaka jagnięcina z cielęciną – 12kg

Karma Baltica dla szczeniaka jagnięcina z cielęciną – 12kg

Dla szczeniąt wszystkich ras

319,00  289,00 

Być może przeczytaliście regulamin i wskazówki, jak przygotować psa do zawodów, ale i tak pozwolę sobie raz jeszcze opisać zasady tego sportu.

Zacznijmy od początku. Ćwiczenie pierwsze, rozpoczynające każdy stopień zawodów, to chodzenie przy nodze. Tylko w zawodach pierwszego stopnia pies jest na smyczy, ale przewodnik nie trzyma się kurczowo smyczy, przewiesza ją przez rękę i w ten sposób nie może smyczą przekazywać żadnych sygnałów psu. Za to może i powinien zainteresować zwierzaka pochwałami, ruchem ciała, kontaktem wzrokowym. Chodzenie na baczność, na ugiętych tylnych łapach, z wyrzucaniem przednich niczym na wojskowej paradzie, w zupełnie nienaturalny dla psa sposób, obniży ocenę. Na zawodach drugiego i trzeciego stopnia pies bez zatrzymywania się przechodzi z lewej na prawą stronę przewodnika. To ćwiczenie ma obudzić w każdym Burku i w każdej Raszce chęć towarzyszenia nam niezależnie od sytuacji, jest zapowiedzią, że coś ciekawego będziemy robić razem.

Ma także – bo jestem do obrzydliwości praktyczna – ułatwić nam rozwiązywanie codziennych problemów. Na przykład widząc, że ktoś idący naprzeciwko wyraźnie nie ma ochoty na kontakt z psem, możemy polecić zwierzakowi poruszanie się tak, aby sobą oddzielić psa od przestraszonego dziecka, człowieka z ciężkimi tobołami, mamy pchającej wózek. Chodzenie przemiennie przy prawej lub lewej nodze to naprawdę nic trudnego dla psa!

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Drugie ćwiczenie, gdy pies już cieszy się marszem obok nas, przypomina psu, kto podejmuje decyzje, a nam – jak bardzo pies uzależnia się od sytuacji. Sprawdź od razu, czy pies potrafi zareagować na słowa wypowiadane gdy stoisz tyłem do psa…

A gdy przypomnieliśmy psu, co znaczą nasze słowa niezależnie od tego, kiedy, gdzie i w jaki sposób je wypowiadamy, pora na nagrodę.

Tą nagrodą będzie przybiegnięcie do przewodnika, mimo przeszkód po drodze. Wszystkie uczestniczące w warsztatach psy z niekłamaną radością biegły do siedzącego, a potem leżącego właściciela… Powtarzam – jestem do obrzydliwości praktyczna, moje zwierzątko nie musi stawać na baczność przede mną, możemy cieszyć się wzajemną bliskością także na zawodach, cieszyć się i już.

Pora na czwarte ćwiczenie, czyli aport. Aport dwóch odłożonych przez nas przedmiotów. Jest mi wszystko jedno, czy pies, wracając z aportem stanie czy usiądzie przede mną, byle podjął i przyniósł każdy wskazany przedmiot, nie tylko drewniany koziołek. Zanim aportowanie stanie się dla zwierzaka radosnym polowaniem, ten drugi odłożony przedmiot ułatwi oddanie pierwszego. Na zawodach trzeciego stopnia będzie trochę trudniej – pies odniesie podane przedmioty na wskazane miejsce, zostawi i dopiero potem przyniesie je kolejno, oddając w dowolny sposób. To też jest praktyczne ćwiczenie – będziesz mieć po prosty meldunkowego psa! I możliwość zabawy z całą rodziną także.

Wreszcie dochodzimy do ostatniego ćwiczenia, czyli praktycznej pracy węchowej. Jeśli cokolwiek zgubię na spacerze, będzie to przedmiot o moim zapachu, zapachu doskonale znanym psu. Praktyczne wykorzystanie psiego nosa może naprawdę przydać się na co dzień. Szukanie kluczy, portmonetki czy rękawiczki – zgubionych naprawdę lub na niby – może wspaniale urozmaicić spacer nie tylko labradorowi czy owczarkowi., będzie świetną zabawą także dla teriera tybetańskiego.

Jesteśmy zawsze razem, polujemy zawsze razem, a na koniec bawimy się razem – człowiek pozostaje inicjatorem pracy i zabawy. Na co dzień i od święta, w domu, wśród ludzi i na spacerze. To jest właśnie istota nowego sportu.

Jedna z pań, uczestniczących w warsztatach, skomentowała je słowami

to trochę pracy z posłuszeństwa, trochę węchowej, ale przede wszystkim dobra zabawa

Właśnie o to chodzi.

O dobrą praktyczną zabawę z psem.

Zdjęcie: Szkoła dla psów Alteri

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Zofia Mrzewińska - R.A.S.Z.K.A

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Psy z Cypru, nowe życie dzięki przewodnikom GOPR
28/02/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać