Podejmowanie aportu z ziemi i gra „na dwie zabawki”

Podejmowanie aportu z ziemi i gra „na dwie zabawki”

Podejmowanie aportu z ziemi, naukę warto zacząć zupełnie osobno, używając zabawki. Przyda się tu nauczona wcześniej solidna wymiana zabawek na nasze hasło. Przytrzymujemy psa mocno za obrożę lub szelki i odrzucamy zabawkę na kilka metrów.

Początkowo nie musimy nawet wymagać siedzenia – możemy po prostu wyhamować psa fizycznie, a nawet lekko go zmotywować w ten sposób używając dodatkowo swojego głosu i emocji.  Gdy czujemy, że pies naprawdę chce szybko wybiec po zabawkę, puszczamy go z komendą „aport”, a gdy tylko ją chwyci, wołamy bardzo szybko w swoją stronę i w czasie biegu wydajemy komendę zwalniającą prezentując drugą zabawkę. W ten sposób uczymy psa szybkiego, chętnego wybiegnięcia prosto do rzuconego przedmiotu, pewnego i mocnego podjęcia go i natychmiastowego zawrócenia w naszą stronę.

Tempo biegu po aport i z powrotem do przewodnika powinno być możliwie równie szybkie. Jeżeli pies po podjęciu zabawki nie biegnie w naszą stronę od razu w linii prostej, tylko usiłuje się bawić lub biegać łukiem, to możemy początkowo użyć linki i delikatnie pociągnąć go w swoją stronę.  Pamiętajmy, że na początku możemy nagradzać komendą zwalniającą i wymianą zabawki sam moment podjęcia pierwszej zabawki z ziemi.

Podejmowanie aportu z ziemi – Nie zapominajmy też o motywacji – emocjami, swoim głosem, czy uciekaniem do tyłu.

Następnie opóźniamy moment zwolnienia psa do drugiej nagrody, a czasem możemy nawet zmotywować psa do przyniesienia pierwszej zabawki prosto do naszych rąk, co nagradzamy wyjątkowo sowicie chwaląc i przeciągając się przyniesionym przedmiotem, a dopiero później proponując wymianę. Niektóre psy zamiast wymieniać będą wolały zgarniać obie zabawki na raz do  pyska, co również możemy wykorzystać, a następnie nagradzać miękką zabawką gdy pies nadal trzyma aport, jednocześnie nie tracąc przy tym mocnego chwytu. Im lepiej wytłumaczone zasady „gry”, tym łatwiej będzie „przełożyć” ćwiczenie na aport formalny.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Pokusa Premium Selection - karma sucha wołowina dla psów Pokusa Premium Selection - karma sucha wołowina dla psów 12kg
  239,00  229,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 217,00 .


  Zobacz
 • Balsam regenerująco-ochronnyBalsam regenerująco-ochronny Balsam regenerująco-ochronny Balsam regenerująco-ochronny 50ml
  52,00  45,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 45,00 .


  Zobacz
 • Pokusa Premium Selection - karma sucha wołowina dla psów Pokusa Premium Selection - karma sucha wołowina dla psów 3kg
  74,00  69,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz
 • Kość do żucia TASTY Kość do żucia TASTY 17cm
  17,90 

  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka filar - aport sportowy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Kaganiec dla Malutka
28/06/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać