Tropienie sportowe – początki pracy na ścieżce śladu

Tropienie sportowe – początki pracy na ścieżce śladu

Gdy mamy już nadeptany ślad, możemy zaczynać pracę z psem na śladzie. Warty poruszenia jest tutaj również dobór sprzętu do tropienia. Początkowo wystarczy zwykła, gładka i lekka smycz o długości około 3- 4 metrów. Ważne, aby wygodnie leżała w dłoni i nie ślizgała się. Pies powinien mieć na sobie tylko łańcuszek, ale absolutnie nie zapinamy go na zacisk, dodatkowo powinien być dość luźny, absolutnie nie może być zapięty „na sztywno” za uszami. Psa do pierwszych śladów można podprowadzać przy nodze przy pomocą smaczka, na krótko trzymanej smyczy. Starajmy się nie pozwalać na nerwowe wyrywanie, ale też nie skupiać się za bardzo na idealnym posłuszeństwie – wszak na tym etapie najważniejsza jest pasja do węszenia.

Wspieraj Autora na Patronite

Psa przed znacznikiem możemy postawić lub posadzić.

Według regulaminu powinniśmy to zrobić dwa metry przed znacznikiem. Gdy pies stoi lub siedzi, przygotowujemy go do pracy, to znaczy przekładamy linkę. Na początku zazwyczaj przekładam linkę tylko pod prawą przednią łapą. Na komendę pozwalam psu nawęszyć podstawę śladu, przytrzymując  go linką, aby nie mógł jej pominąć i za szybko wyjść do ścieżki – chcę, aby nawęszenie podstawy było dokładne i wszystkie smaczki zostały wyjedzone.

Zobacz naszą ofertę

Baltica karma dla szczeniąt z jagnięciną i ryżem – 12kg

Baltica karma dla szczeniąt z jagnięciną i ryżem – 12kg

Dla szczeniąt wszystkich ras od 4 tygodnia życia

279,00 
Smaczki treningowe SENSITIVE 200g

Smaczki treningowe SENSITIVE 200g

Jeleń z algami morskimi, naturalne smaczki treningowe Pokusa

15,90 
HolistaPets Arthro Strong 600g

HolistaPets Arthro Strong 600g

Suplement na stawy dla psów

159,00 

Następnie pies może zacząć podążać ścieżką.

To ile kontroli będzie potrzebował, zależy już od samego jego zachowania. Na początku  staram się przekazać psu, że ma powąchać każdy następny wcisk i nie pomijać żadnego kawałka jedzenia. Ruszam przy prawym boku psa, trzymając linkę prawą ręką, a lewą delikatnie kontrolując go z lewej strony. Oczywiście jest to tylko jedna z technik – dla mnie najwygodniejsza.  Możliwe jest też prowadzenie psa na dwóch linkach przełożonych pod lewą i prawą łapą, albo od razu na lince przełożonej pod przednimi i tylnymi łapami. Ważne, aby wybrany sposób prowadzenia był wygodny dla przewodnika i psa, zapewniał komfort pracy ale jednocześnie kontrolę.

Prowadzenie na lince, czyli cały handling podczas nauki wąchania jest kluczowym czynnikiem. Linka nie powinna być ani bardzo sztywno napięta  (nigdy nie ciągniemy psa w swoją stronę) ani nie powinna ciągnąć się po ziemi. Od początku też wprowadzamy jasną komunikację poprzez linkę- jeżeli peis przyspiesza lub próbuje pomijać wciski, delikatnie go korygujemy i chwalimy powrót do prawidłowego zachowania. Akceptujemy jedno, równe tempo. Jeżeli pies próbuje zawrócić się na ścieżce lub z niej zejść- bardzo ważne jest aby go nie szarpać, ale też nie puścić samopas, delikatnie i z wyczuciem ale stanowczo staramy się zablokować i nakierować na prawidłowe zachowanie.

Cała praca przewodnika na śladzie musi być bardzo emocjonalnie wyważona i jest bardzo intuicyjna, co w połączeniu z nauką pracy linką stanowić może spore wyzwanie dla początkujących osób. Muszą nauczyć się, jak nie przeszkadzać psu  na śladzie, jak się komunikować, korygować błędy ale też stanowić wsparcie.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Gdy pies dojdzie do końca ścieżki i zacznie wyjadać smaczki, możemy kilka dodatkowo dorzucić. Zakończenie śladu i zejście ze ścieżki też zależeć powinno od zachowania samego psa- musi być bardzo pozytywnym wrażeniem. Jeżeli pies jest nerwowy, zazwyczaj dorzucam większą ilość jedzenia i przekierowuję psa na posłuszeństwo – kładę spokojną komendą i przełączam na nagrodę w dłoni. Jeżeli pies  jest słabiej zmotywowany, na końcu ścieżki wprowadzam lekką konkurencję na przykład delikatnie odciągając psa od nagrody.

Sprawdź także
Czy pies może jeść dynię? Wartości odżywcze i porady
30/10/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać