Inne metody nauki kontaktu i nagradzania

Inne metody nauki kontaktu i nagradzania

Oczywiście opisana przeze mnie metoda nauki zarówno pozycji przy nodze jak i utrzymywania kontaktu jest tylko jedną z wielu. Pamiętajmy, że sukces warunkuje nie dopasowanie psa i przewodnika do danej metody, ale metody do danej pary „pies- przewodnik”.  W tej części artykułu przytoczę w wielkim skrócie kilka pomysłów na naukę w sposób alternatywny.

Nagradzanie wypluwaniem smakołykiem może być idealną metodą dla niektórych psów.

Zaczynamy od nauki łapania w locie smaczka wypuszczanego z ręki, następnie wypluwanego wprost do pyska psa. Możemy na początku zapiąć psa na smycz i jeżeli nie uda mu się złapać smakołyka w locie, przytrzymać go uniemożliwiając podjęcie z ziemi nie złapanej nagrody. Oczywiście wylewnie chwalimy każde udane wykonanie zadania. Nagradzanie wypluwanym smakołykiem możemy zastosować na przykład przy nauce kontaktu w pozycji frontalnej „do mnie”, pozycji przy nodze, czy później trzymaniu aportu.

W podobny sposób możemy również nagradzać psa piłką wypuszczoną spod brody, schowaną w kołnierzu lub pod ubraniem, ale też smakołykiem/ piłką schowaną pod pachą za zajęcie lub utrzymywanie pozycji przy nodze. Zawsze powinniśmy obserwować psa, ale ale też wybrać metodę nagradzania najwygodniejszą dla nas samych.

Do nauki chodzenia przy nodze może się również  okazać przydatne ćwiczenie ciągłego targetu dłoni.

W tym celu uczymy psa trzymać nos lub pysk na naszej dłoni z dołu lub z boku na początku w statyce, a później w ruchu. Dzięki temu pies jest w stanie utrzymać pozycję głowy i ciała podążając za targetem dłoni, co oczywiście nagradzamy w odpowiednim momencie i w odpowiednim punkcie (w tym przypadku na dłoni, którą pies targetuje pyskiem lub nosem).

Pamiętajmy, że trening musi być przede wszystkim przyjemnością dla psa jak i dla nas samych.

Starajmy się urozmaicać sposoby nagradzania i rodzaj stosowanych nagród, przeplatać sesje zabawą, która sprawia naszemu psu największą przyjemność. Dla jednego psa będzie to wspólne szarpanie się szarpakiem, dla innego kilka rzutów piłki, a dla jeszcze innego łapanie rzucanych smakołyków w locie, wspólne bieganie, szczekanie, podskakiwanie, wskoczenie na nas łapami i przyjemny dotyk- głaskanie, drapanie.

Aby osiągnąć maksymalną motywację do treningu musimy poświęcić dużo czasu na zbudowanie relacji z psem i odkrycie, jaki sposób nagradzania sprawia mu największą frajdę oraz która metoda jest dla niego najbardziej zrozumiała. Pamiętajmy, że podczas nauki pies nie popełnia błędów, bo nie wie jaki ma być wybrany przez nas finalny obraz ćwiczenia. Nie jesteśmy mu w stanie tego wytłumaczyć ani pokazać na filmie. Możemy tylko poprzez naszą precyzyjną komunikację, dobry timing i kreatywność upewniać go w tym, że chodzi nam dokładnie o takie zachowanie jakie w danej chwili prezentuje.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 3kg
  84,00  79,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 71,00 .


  Zobacz
 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 1kg
  37,00 

  Zobacz
 • Kość do żucia OSTRICH Kość do żucia OSTRICH 17cm
  22,90 

  Zobacz
 • Pokusa PowerDog HMB + CA Pokusa PowerDog HMB + CA 250g
  99,00  69,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Treningi tropienia użytkowego, jak zacząć
03/12/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać