Nauka chodzenia przy nodze – nagradzanie prawą ręką

Nauka chodzenia przy nodze – nagradzanie prawą ręką

Inną metodą na odstawienie widocznej nagrody przy nauce chodzenia przy nodze, jest nauka przy pomocy nagradzania prawą ręką. Niesie ona jednak ze sobą spore ryzyko i w związku z tym wymaga też sporej ilości treningu i dobrej koordynacji od przewodnika. W tej sytuacji należy wyjątkowo pilnować, aby nie schylać się i nie przekrzywiać w stronę psa, inaczej zacznie on ustawiać się skosem i od razu nauczy się nieprawidłowej pozycji.

Aby dobrze zrozumieć, czego chcemy nauczyć naszego psa, musimy spojrzeć na to ćwiczenie jego oczami, czyli… kucnąć.

Brzmi to zabawnie, ale naprawdę działa. Aby wykonać taką próbę, poproś kolegę lub koleżankę z placu treningowego o pomoc. Kucnij przy lewej nodze swojego „przewodnika” i poproś go, aby stał nieruchomo i patrzył do przodu. A teraz poproś go o wyciągnięcie do Ciebie prawej ręki, tak jakby chciał podać Ci nagrodę, czyli przekrzywienie ramion o ok. 30 stopni w lewo, pochylenie się w Twoją stronę i lekkie opuszczenie głowy. Porównaj, co widzisz w obu sytuacjach.

W pierwszym przypadku zobaczysz lewe ramię i fragment profilu twarzy, lub nawet podbródek osoby stojącej z Twojej prawej strony. W drugim – zobaczysz oba ramiona, klatkę piersiową i całą twarz, a również oczy.  Oczywiście, to pierwsza postawa jest tą naturalną, do nauczenia której dążymy i takiego obrazka będziemy poszukiwać na naszej drodze treningowej. Przewodnik ma iść w naturalny sposób, wyprostowany i wpatrzony w horyzont, a pies ma radośnie i z pełnym zaangażowaniem, w harmonii podążać przy jego lewym boku, z całym zaangażowaniem wpatrzony w… ramię i podbródek człowieka.

Jak to osiągnąć?

Pamiętaj, że pies nie uczy się w sposób abstrakcyjny, nie wie, jak wygląda prawidłowo wykonane ćwiczenie. Nie możesz pokazać mu zdjęcia, filmu czy przeczytać regulaminu. Uczy się zapamiętując obrazy, które mu zaprezentujesz i skojarzysz z określoną sytuacją / komendą / emocją czy nagrodą.

Jeżeli naukę pozycji zaczynasz od stawania krzywo i uczysz psa, że zawsze widzi Twoją twarz, to taki obrazek zapamięta jako prawidłowy i takiego będzie za wszelką cenę szukał. Czyli, jeżeli się potem wyprostujesz, to pies przesunie się do przodu, żeby widzieć obrazek którego go nauczyłeś, za który był zawsze nagradzany.

Jeżeli w tej pozycji ruszysz do przodu, najprawdopodobniej uderzysz lewym kolanem o prawy bark psa, a może nawet się okazać, że nie jesteś w stanie iść naturalnie, bo pies zachodzi Ci drogę w czasie ruchu. Wtedy najczęściej u przewodnika pojawia się frustracja, bo pies wyprzedza i „zachodzi”, a przecież on tylko szuka obrazka, którego został nauczony i za który wielokrotnie był nagradzany.

Ciąg dalszy w olejnym odcinku 🙂

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka Filar - nauka sportowego chodzenia przy nodze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Treningi tropienia użytkowego, jak zacząć
03/12/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać