Nauka chodzenia przy nodze – nagradzanie prawą ręką

Nauka chodzenia przy nodze – nagradzanie prawą ręką

Inną metodą na odstawienie widocznej nagrody przy nauce chodzenia przy nodze, jest nauka przy pomocy nagradzania prawą ręką. Niesie ona jednak ze sobą spore ryzyko i w związku z tym wymaga też sporej ilości treningu i dobrej koordynacji od przewodnika. W tej sytuacji należy wyjątkowo pilnować, aby nie schylać się i nie przekrzywiać w stronę psa, inaczej zacznie on ustawiać się skosem i od razu nauczy się nieprawidłowej pozycji.

Wspieraj Autora na Patronite

Aby dobrze zrozumieć, czego chcemy nauczyć naszego psa, musimy spojrzeć na to ćwiczenie jego oczami, czyli… kucnąć.

Brzmi to zabawnie, ale naprawdę działa. Aby wykonać taką próbę, poproś kolegę lub koleżankę z placu treningowego o pomoc. Kucnij przy lewej nodze swojego „przewodnika” i poproś go, aby stał nieruchomo i patrzył do przodu. A teraz poproś go o wyciągnięcie do Ciebie prawej ręki, tak jakby chciał podać Ci nagrodę, czyli przekrzywienie ramion o ok. 30 stopni w lewo, pochylenie się w Twoją stronę i lekkie opuszczenie głowy. Porównaj, co widzisz w obu sytuacjach.

Zobacz naszą ofertę

Promocja!
Puller Micro 12,5cm 2szt.

Puller Micro 12,5cm 2szt.

Dla psów o wadze do 5kg

34,00  31,00 
Gryzak funkcjonalny z szałwią i rumiankiem 100g

Gryzak funkcjonalny z szałwią i rumiankiem 100g

Z szałwią i rumiankiem

Promocja!
Podstawy szkolenia psów – Zofia Mrzewińska – webinarium

Podstawy szkolenia psów – Zofia Mrzewińska – webinarium

Webinarium kynologiczne

150,00  99,00 

W pierwszym przypadku zobaczysz lewe ramię i fragment profilu twarzy, lub nawet podbródek osoby stojącej z Twojej prawej strony. W drugim – zobaczysz oba ramiona, klatkę piersiową i całą twarz, a również oczy.  Oczywiście, to pierwsza postawa jest tą naturalną, do nauczenia której dążymy i takiego obrazka będziemy poszukiwać na naszej drodze treningowej. Przewodnik ma iść w naturalny sposób, wyprostowany i wpatrzony w horyzont, a pies ma radośnie i z pełnym zaangażowaniem, w harmonii podążać przy jego lewym boku, z całym zaangażowaniem wpatrzony w… ramię i podbródek człowieka.

Jak to osiągnąć?

Pamiętaj, że pies nie uczy się w sposób abstrakcyjny, nie wie, jak wygląda prawidłowo wykonane ćwiczenie. Nie możesz pokazać mu zdjęcia, filmu czy przeczytać regulaminu. Uczy się zapamiętując obrazy, które mu zaprezentujesz i skojarzysz z określoną sytuacją / komendą / emocją czy nagrodą.

Jeżeli naukę pozycji zaczynasz od stawania krzywo i uczysz psa, że zawsze widzi Twoją twarz, to taki obrazek zapamięta jako prawidłowy i takiego będzie za wszelką cenę szukał. Czyli, jeżeli się potem wyprostujesz, to pies przesunie się do przodu, żeby widzieć obrazek którego go nauczyłeś, za który był zawsze nagradzany.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jeżeli w tej pozycji ruszysz do przodu, najprawdopodobniej uderzysz lewym kolanem o prawy bark psa, a może nawet się okazać, że nie jesteś w stanie iść naturalnie, bo pies zachodzi Ci drogę w czasie ruchu. Wtedy najczęściej u przewodnika pojawia się frustracja, bo pies wyprzedza i „zachodzi”, a przecież on tylko szuka obrazka, którego został nauczony i za który wielokrotnie był nagradzany.

Ciąg dalszy w olejnym odcinku 🙂

Sprawdź także
Omega-3 dla psa
26/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać