Aporty w IGP są nie tylko ćwiczeniem technicznym.

Aporty w IGP są nie tylko ćwiczeniem technicznym.

Są tym elementem psiego posłuszeństwa, gdzie najlepiej można wyeksponować pasję do współpracy, szybkość, możliwości fizyczne psa użytkowego jak również jego relację z przewodnikiem.

Najpopularniejszą metodą nauki aportu jest metoda „od końca”, czyli od trzymania i prezentacji aportu.

Tę fazę nauki można zacząć już ze szczeniakiem i warto utrwalać w treningu również u starszych psów.

Komendę do trzymania można wprowadzić już podczas zabawy miękką zabawką. Ważne jest, aby nie bawić się w szarpanie i trzymanie zabawek ze szczeniakami w momencie wymiany zębów. Wtedy ćwiczenie łatwo jest skojarzyć psu z dyskomfortem. Zabawa z przewodnikiem musi być dla psa przyjemnością. Podczas przeciągania się zabawką ze szczeniakiem (pamiętaj, żeby nie szarpać zbyt energicznie, młode psy nie mają jeszcze dobrej koordynacji i bardzo energiczne wyszarpywanie zabawki z pyska nie będzie dla nich niczym przyjemnym,a wręcz może być zniechęcające) poczekaj na moment aż piesek chwyci mocno i pewnie, a następnie kucnij obok, spokojnie podłóż mu otwartą dłoń pod pyszczek i potrzymajcie wspólnie zdobycz.

Podłóż też komendę „trzymaj” do tej sytuacji. Jeżeli szczeniak wyrywa się, możesz przytrzymać smycz. Postaraj się go uspokoić, wyciszyć na kilka sekund, chwal, możesz tez spokojnie głaskać. Spraw, żeby trzymanie przedmiotu obok Ciebie było przyjemnością, nie przymusem. Po kilku sekundach zwolnij pieska komendą do dalszej zabawy.

Gdy już nauczyłeś trzymać miękki przedmiot w czasie zabawy, możesz zacząć naukę formalnego trzymania drewnianego kołeczka ze sznurkiem.

Wiele firm ma w swojej ofercie takie patyczki do nauki trzymania, ale bardzo łatwo jest je zrobić samemu. Ćwiczenie zazwyczaj zaczynamy od zainteresowania psa przedmiotem, po czym pozwalamy mu chwycić go z ręki i natychmiast nagradzamy smakołykiem. Przy tej metodzie bardzo ważny jest timing – koniecznie musimy zaznaczyć mocne zaciśnięcie zębów na aporcie, a nie moment puszczania. Wiele osób woli do nauki trzymania używać klikera, który pozwala nam idealnie zaznaczyć odpowiedni moment.

Pamiętaj, że Twój pies nie ma pojęcia czego od niego oczekujesz, jest to więc swego rodzaju zabawa w „ciepło- zimno”. Będzie on powtarzał dokładnie to zachowanie, które będziesz nagradzać. Wiele szczeniaków na początku może chcieć uciec ze zdobyczą, po chwyceniu jej, a bieganie ze zdobyczą jest zachowaniem samo nagradzającym, więc aby uniknąć błędu, na początku nie wypuszczaj aportu z ręki. Gdy już po kilku sesjach Twój pies chętnie i mocno, z dużą motywacją łapie zaoferowany kołeczek i nie chce z nim uciekać, możesz przejść do następnej fazy ćwiczenia, czyli przedłużania trzymania.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Arthro Junior HolistaPets Arthro Junior 200g
  69,00  64,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 64,00 .


  Zobacz
 • Piłka dla psa ChuckIt Ultra Piłka dla psa ChuckIt Ultra 6cm
  26,00 

  Zobacz
 • DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3 KG DELCON REGULAR MINI RICH IN LAMB 3KG
  125,50  99,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 99,00 .


  Zobacz
 • Trenerki ze żwaczem Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka filar - aport sportowy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Czym są superfoods dla psów?
22/11/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać