Najczęstsze problemy występujące przy oznaczaniu przedmiotów

Najczęstsze problemy występujące przy oznaczaniu przedmiotów

W tym artykule przytoczę kilka najczęstszych problemów związanych z oznaczaniem przedmiotów i gotowe propozycje ich rozwiązania.

Przyspieszanie do przedmiotu

Przyspieszanie do przedmiotu (najczęściej występujące gdy pies widzi przedmiot lub gdy czuje go idąc pod wiatr) jest tylko i wyłącznie spowodowane brakiem kontroli nad psem,  brakiem w posłuszeństwie i nigdy nie jest odosobnionym problemem. Pies, który przyspiesza do przedmiotu, prawdopodobnie będzie też przyspieszał pod wiatr, przyspieszał do nagrody  lub ścinał załamania. Rozwiązaniem problemu nigdy nie jest jego unikanie (czyli na przykład co wielu ludzi próbuje robić- ukrywanie przedmiotów w trawie.) W tym przypadku powinniśmy kłaść jedzenie prawie do samego przedmiotu bardziej wciskając je w podłoże i blokować możliwość przyspieszania regulując tempo aż do ostatniego kroku poprzez odpowiednią pracę linką, nie pozwalając psu omijać ani jednego wcisku, nawet jeżeli przedmiot jest dobrze widoczny z daleka. Po pewnym czasie to zachowanie  tak jak każde inne regularnie powtarzane wejdzie w nawyk.

Wyskok za przedmiotem i nerwowy początek pracy.

Na ten temat pisałam już w części dotyczącej nauki restartu po przedmiocie –  w tym wypadku musimy każdy następny ponowny start silnie skojarzyć z nagrodą natychmiast za przedmiotem połączoną z korektą i blokadą w momencie robienia pierwszego kroku po przedmiocie. Taki nawyk treningowy spowoduje, że pies zacznie odruchowo zachowywać się w oczekiwany sposób. Pamiętajmy, aby konsekwentnie nigdy nie puścić psa dalej, jeżeli tylko próbuje omijać wciski z podniesionym pyskiem.

Przenoszenie ciężaru ciała, oglądanie się.

Jest to problem wynikający z początkowych etapów nauki przedmiotu, oczywiście nadal możliwy do odpracowania. W tym celu staramy się przede wszystkim zmienić swoje nawyki- zazwyczaj jest to podchodzenie zawsze od tej samej strony. Warto nauczyć się podchodzenia od góry, nawet jeżeli pies nigdy nie był tak nagradzany. Warto też wrócić się do podstaw i przepracować przedmioty ponownie poza śladem, utrzymując nowe kryteria. Dobrym sposobem na naukę utrzymania pozycji bez przekręcania się jest nauczenia psa oporowania wobec lekkiego pociągnięcia (nie szarpnięcia!) początkowo za obrożę lub szelki, następnie smycz. W ten sposób możemy próbować wyciągnąć psa z pozycji i nagradzać jego wysiłek, by przeciwdziałać naszej sile.

Dotykanie przedmiotu.

Jeden z najbardziej popularnych problemów wynikających z początków nauki. Przede wszystkim należy przestać nagradzać psa za dotknięcie. Jeżeli pozwalamy dotykać, a następnie poprawiamy psa i nagradzamy za poprawienie, prawdopodobnie nigdy nie pozbędziemy się problemu. Warto więc wrócić się do przedmiotów poza śladem i całkowicie przestać nagradzać dotykanie przedmiotu. Zamiast tego proponuję w tej sytuacji go podnieść, odrzucić w inne miejsce i kazać zaznaczyć ponownie. W ten sposób pies nauczy się, że ma tylko jedną szansę na prawidłowe zachowanie i otrzymanie nagrody.

Pomijanie przedmiotów na ścieżce.

Jest to problem bardzo łatwy do uniknięcia, a trudniejszy do odpracowania. Zazwyczaj zaczyna się, gdy pozwalamy psu pracować na dłuższej lince i nie widzimy już przedmiotów. Oczywiście, aby wyeliminować u psa nawyk omijania przedmiotu, musimy absolutnie zawsze dokładnie znać rozmieszczenie przedmiotów na ścieżce śladu. Jeżeli mamy z tym problem, musimy użyć systemu oznaczania – polecam wrócić się do części dotyczącej zapamiętywania rozmieszczenia załamań. Analogicznie- oznaczamy w widoczny dla nas sposób rozmieszczenie przedmiotów i nigdy nie pozwalamy psu ich pominąć!

Pies sam zrywa się z pozycji leżącej, nie czekając na komendę do dalszej pracy.

Ten problem bierze się z nieczytelnej dla psa mowy ciała u przewodnika. Zazwyczaj mamy nawyk – podnosimy przedmiot, podnosimy linkę, prostujemy się i po 2-3 sekundach wydajemy komendę do wąchania. Po pewnym czasie dla każdego psa ten rytuał będzie doskonale znajomy i wyprostowanie się może oznaczać komendę do dalszej pracy. Musimy więc rozbić schemat. Warto w tym celu często po wyprostowaniu się nagrodzić psa, ponownie odłożyć linkę, ponownie się wyprostować, znowu nagrodzić. Musimy przede wszystkim zniwelować stres u psa, który wynika z przewidywania kolejności działań. Oczywiście często zły nawyk wymaga już korygowania za próby podniesienia się. Aby praca była dla psa jeszcze mniej schematyczna, po nagrodzeniu za leżenie przy wyprostowaniu się, można dodatkowo przejść na drugą stronę psa, powtórzyć, a nawet zacząć startować psa komendą stojąc na przykład za nim. W ten sposób upewnimy się, że pies naprawdę słucha.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Delcon Light Delcon Light 12kg
  299,00 

  Zobacz
 • Delcon Junior Delcon Junior 12kg
  314,50 

  Zobacz
 • Zimowy balsam regeneracyjny do łap Zimowy balsam regeneracyjny do łap 50ml
  52,00  41,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 41,00 .


  Zobacz
 • HolistaPets Cod Liver Oil HolistaPets Tran z dorsza 500ml
  82,00  77,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka Filar - tropienie sportowe

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Co się stanie, gdy pies zje lisią szczepionkę?
23/09/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać