Podejmowanie aportu z ziemi

Podejmowanie aportu z ziemi

Podejmowanie aportu, kiedy przebrnęliśmy przez etap trzymania drewnianego kołeczka, a nasz pies potrafi już wymieniać zabawki i nie ma pomysłu uciekania ze zdobyczą, możemy  przejść do nauki chwytania i podejmowania aportu z ziemi.

Wspieraj Autora na Patronite

Nie musimy, a nawet w niektórych przypadkach nie powinniśmy zaczynać od rzucania aportu.

Najpierw lepiej jest zgeneralizować nauczone wcześniej trzymanie na pełny drewniany koziołek, to znaczy pokazać psu, że jest to to samo ćwiczenie z trzymania, tylko przedmiot jest nieco inny. W przypadku IGP docelowo używamy drewnianych koziołków o wadze 650 g, 1 kg oraz 2 kg, ale zacząć oczywiście możemy od lżejszych aportów.

Zobacz naszą ofertę

Olej Omega3 Junior 400ml

Olej Omega3 Junior 400ml

Olej Omega3, stworzony specjalnie dla młodych psów

69,00 
Game Dog HMB

Game Dog HMB

Tabletki, suplement na rozwój mięśni i siły

65,00 
Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 12kg

Baltica Junior hipoalergiczna karma z łososiem duże rasy 12kg

Dedykowana szczeniętom pomiędzy 3 a 24 miesiącem życia

299,00 

Najpierw ćwiczymy chwytanie z naszej dłoni i przytrzymanie, podobnie jak robiliśmy to z użyciem kołeczka, a potem możemy położyć aport na ziemi. Jak wspomniano wcześniej, na początku lepiej nie wysyłać psa po rzucony przedmiot, a po przedmiot leżący między przewodnikiem a psem. To pozwala podnieść motywację do szybkich powrotów do przewodnika i zajęcia pozycji frontalnej przed nim. W tym celu sadzamy lub kładziemy psa blisko przed sobą, a następnie tuż przed nim (czyli między nim a naszymi nogami) kładziemy na ziemi koziołek. Komendą i / lub gestem zachęcamy psa do podjęcia przedmiotu, a następnie zrobienia ruchu w naszą stronę z przedmiotem w pysku. Możemy pomóc psu cofając się i naprowadzając ręką z nagrodą / smyczą.

Kiedy pies zrozumie, że powinien jak najszybciej podjąć przedmiot z ziemi i starać się zająć z nim pozycję frontalną przed nami, możemy zacząć wymagać wykończenia, czyli siadu przed nami i chwilowego przytrzymania zanim wymienimy aport na zabawkę / smakołyk. Aby pomóc psu skoncentrować się, możemy trzymać nagrodę na widoku, na przykład włożyć piłeczkę pod brodę / w kołnierz ubrania.

Pamiętajmy, że tutaj obowiązuje ta sama zasada, co przy zabawie w wymianę, czyli pies nie może wypluwać aportu na sam widok nagrody, a jedynie na nasze hasło.

Jeżeli robi to za wcześnie, cierpliwie powtarzamy ćwiczenie. Niektórym psom pomaga lekka zachęta w postaci chwili przeciągania się aportem z przewodnikiem zanim wymieni go on na zabawkę lub jedzenie. Dobrze w tym celu sprawdzają się aporty z przymocowanym sznurkiem, musimy jednak uważać na to, aby w czasie przeciągania nie umożliwić psu gryzienia koziołka.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Agnieszka filar - aport sportowy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pies na flexi i na pasach
16/11/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać