Kiedy wprowadzić komendy? Jakich komend używać?

Kiedy wprowadzić komendy? Jakich komend używać?

Bardzo częstym pytaniem jest –  kiedy wprowadzić komendy oznaczające konkretne ćwiczenia?

Niektórzy wprowadzają je od samego początku, ja lubię wprowadzać komendy dopiero po paru sesjach naprowadzania, kiedy pies zaczyna nabierać świadomości w jakiej pozycji się znajduje i za co jest nagradzany. Oczywiście komendy wprowadzam już na etapie naprowadzania, pamiętając że ZAWSZE komenda słowna musi minimalnie poprzedzać naprowadzenie gestem (inaczej nauczymy psa, że to gest a nie słowo jest komendą). Warunkujemy komendę, nie gest.

Pamiętajmy o tym, że komendy „sportowe” czy „oficjalne” nie mogą być tymi używanymi w sytuacjach codziennych, „cywilnych”.

Oznacza to, że jeśli podczas spaceru „fizjologicznego” wymagam od psa aby szedł spokojnie zrelaksowany przy nodze na smyczy w celu bezkonfliktowego wyminięcia przechodniów, to nie używam w tym celu tej samej komendy, której użyję na placu. W pierwszym przypadku pies powinien być w niskich emocjach, jak najbardziej spokojny, neutralny. Jednocześnie nie wymagam od niego idealnego skupienia i utrzymania perfekcyjnej pozycji.

W drugim przypadku chcę, aby pies znalazł się przy nodze bardzo szybko i utrzymywał idealną pozycję z jak największym zaangażowaniem, w pobudzeniu. Tak samo w przypadku gdy chcę, aby pies położył się i zrelaksował w domu lub w czasie przerwy w spacerze / treningu. Wtedy może on leżeć w najbardziej komfortowej dla siebie pozycji, aby najłatwiej było mu się wyciszyć i odpocząć. Posłuży do tego zupełnie inaczej brzmiąca komenda, niż do szybkiego zajęcia pozycji leżącej w czasie treningu przy ćwiczenia zmian pozycji na odległość lub pozycji w marszu. W tym przypadku jeżeli pies położy się wolno, krzywo lub niedbale, ćwiczenie powtórzę od początku.

Komendy powinny brzmieć zawsze tak samo, czyli musimy nauczyć się je wypowiadać „technicznie”.

Pamiętajmy, że dla psa nasza komenda jest tylko dźwiękiem, na który powinien zareagować za każdym razem w identyczny sposób. Bardzo utrudnimy zwierzęciu prawidłową i szybką reakcję na komendę, jeżeli za każdym razem będzie ona brzmiała w inny sposób. Komunikacja powinna być zawsze precyzyjna i zrozumiała dla zwierzęcia.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 3kg
  84,00  79,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 71,00 .


  Zobacz
 • Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt Pokusa Premium Selection - karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 1kg
  37,00 

  Zobacz
 • Kość do żucia OSTRICH Kość do żucia OSTRICH 17cm
  22,90 

  Zobacz
 • Pokusa PowerDog HMB + CA Pokusa PowerDog HMB + CA 250g
  99,00  69,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 69,00 .


  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Międzynarodowe Egzaminy Psów Ratowniczych IRO Rzeszów 2023
19/09/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać