Sprawdź także
Problemy psów związane z brzuchem. Co powinieneś wiedzieć?
26/08/2020
Agnieszka Czylok

Chodzenia przy nodze – III – podążanie i utrzymywanie pozycji w ruchu

Chodzenia przy nodze – III – podążanie i utrzymywanie pozycji w ruchu

Kolejnym etapem będzie podążanie psa przy nodze przewodnika, na razie przy wykorzystaniu podążania za ręką z jedzeniem, którego uczyliśmy na początku.  Gdy piesek już zajmie pozycję przy nodze, możemy zacząć powoli poruszać się do przodu z ręką ustawioną cały czas na tej samej wysokości.

Musimy bardzo pilnować, aby ręka była trzymana nieruchomo.

Oczywiście, nauczony aktywnego wyjadania smaczków pies będzie się w nią wgryzał i ją popychał – najważniejsze jest abyśmy nie dali mu wypychać ręki do przodu czy na boki. Dłoń nie może być ustawiona za wysoko, aby szczeniak nie zaczął skakać lub nie stracił motywacji. Jeżeli pies mocno gryzie, pamiętajmy że nie możemy go za to karcić – wszak robi to, czego został nauczony… jeżeli bardzo nam to przeszkadza, warto użyć na przykład skórzanej rękawiczki.

Początkowo przejścia przy nodze powinny być bardzo krótkie, sesje muszą trwać również krótko. Pamiętajmy, że zmęczenie jest jednym z naszych najgorszych wrogów. Lepiej zostawić początkującego psa z niedosytem pracy i nagrody – wtedy mamy pewność, że kolejną sesję rozpocznie równie chętnie.

Z czasem możemy przedłużać przejścia przy nodze oraz dodać zakręty i zatrzymania.

Podczas zatrzymania możemy lekkim podniesieniem ręki (ale jeszcze nie wysoko ponad głowę szczeniaka) naprowadzić go na pozycję siedzącą i dopiero nagrodzić. Równie ważne co ćwiczenie chodzenia do przodu jest ćwiczenie skrętów w miejscu – uczy pieska od początku świadomości pozycji i swojego ciała. Łatwiejsze są oczywiście skręty w prawo- pies musi jedynie wstać i pogonić nagrodę uciekającą w prawo. Nauka skrętów w lewo wymaga już większej koordynacji zarówno od psa jak i przewodnika. Przewodnik musi pamiętać, aby zostać w miejscu, to znaczy aby skręt był wypracowany w jednym punkcie na ziemi, a nie po łuku. Podczas skręcania, psa należy naprowadzać dłonią z jedzeniem tak, aby cały czas pozostawał przyklejony do nogi i natychmiast po znalezieniu się znów w pozycji zasadniczej- zaznaczyć i nagrodzić. Kolejnym pomysłem na lepsze rozumienie pozycji są kroki w bok – szczególnie w prawo.

Zdjęcia Agnieszka Filar

Udostępnij na:

Więcej z serii: Agnieszka Filar - nauka sportowego chodzenia przy nodze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
newsletter