Aport przez przeszkodę

Aport przez przeszkodę

W programie IGP mamy dwa rodzaje aportu przez przeszkodę – jest to aport przez przeszkodę metrową i aport przez palisadę.

Aport przez przeszkodę – przeszkoda metrowa

Nauki aportu przez przeszkodę nie zaczynamy od rzucania koziołka przez przeszkodę, ale od nauki techniki skoku. Oczywiście należy zacząć od niższej przeszkody i zwiększać wysokość  stopniowo, upewniając się że pies czuje się komfortowo. Oczywiście nie robimy tego na jednym treningu, dojście do pełnej wysokości 100 cm  zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy. Przy podnoszeniu wysokości brzeg przeszkody warto zabezpieczyć miękką gąbką lub położyć tyczkę, którą pies mógłby strącać w razie dotknięcia łapą.

Najłatwiej zacząć naukę skoków od przywoływania psa przez przeszkodę w jedną stronę. Następnie uczymy skoku tam i z powrotem. Niekoniecznie musimy do tego używać wysyłania do zabawki, niektóre psy przy zabawce będą zbyt podekscytowane i zapomną o technice skoku, zaczną uderzać w przeszkodę. Warto więc na początku użyć ćwiczenia pomocniczego – na przykład wysyłać psa przez przeszkodę do targetu/ skrzynki czy poprosić o obiegnięcie tyczki lub pachołka za przeszkodą, a następnie przywołać tą samą drogą.

Naukę obiegania tyczki / pachołka lub wysyłanie do targetu / skrzynki zaczynamy oczywiście osobno, w niższych emocjach, z mniejszej odległości. Dopiero kiedy pies doskonale zna pomocnicze ćwiczenie i jest w stanie dobiec na większą odległość, łączymy je w sekwencję z przeszkodą.  Pamiętajmy, aby tyczkę/target umieszczać w takiej odległości za przeszkodą, żeby pies miał szansę wziąć rozbieg do skoku powrotnego. Gdy już dojdziemy do pełnej wysokości skoków, możemy zacząć wprowadzać aportowanie przez przeszkodę. Oczywiście tutaj również nie musimy zaczynać od pełnej wysokości, nawet jeżeli nasz pie potrafi już przeskoczyć metrówkę bez aportu. Możemy równocześnie ćwiczyć samą technikę skoku na pełnej wysokości, a aportowanie na mniejszej i stopniowo dążyć do połączenia ćwiczenia w całość.

Dodając aport do przeszkody możemy również zacząć od przywołania psa z aportem w jedną stronę, a dopiero potem dodać rzuty, wysyłanie po aport przez przeszkodę, powrót tą samą drogą i wykończenie ćwiczenia. Pamiętajmy, że na egzaminach/ zawodach podczas aportowania przez przeszkodę możemy wydać tylko 4 komendy- „przeszkoda”/”hop”, „aport” (w momencie gdy pies przeskakuje”), „puść” (w momencie gdy pies zaprezentuje aport w pozycji frontalnej oraz „noga” (po odebraniu aportu).

Aport przez przeszkodę – palisada

Zasady nauki aportu przez palisadę są takie same, jak przez przeszkodę metrową. Tutaj również musimy nauczyć psa techniki – pies powinien wbiegać i zbiegać, nie zeskakiwać z czubka przeszkody. Aby tego nauczyć, zaczynamy od mniejszej wysokości, wprowadzamy i sprowadzamy psa dość długo smakołykiem. Na następnym etapie możemy użyć pomocy- na przykład poprzeczki zamontowanej na przeszkodzie lub płotka tuż za – pod którym pies musi przebiec. W ten sposób unikniemy gwałtownych i niebezpiecznych zeskoków.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Agnieszka filar - aport sportowy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Pakiety weterynaryjne PETHELP i ubezpieczenie psa
18/11/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać