Nauczenie psa kontaktu w pozycjach „do mnie” oraz przy nodze

Nauczenie psa kontaktu w pozycjach „do mnie” oraz przy nodze

Gdy już pies umie oferować kontakt i utrzymywać go, możesz zacząć naukę pozostawania w nim w konkretnych pozycjach oraz w ruchu. Zacznij od naprowadzenia zwierzęcia na pozycję „do mnie” cofając się o krok i rękami ze smaczkiem stosując nauczone wcześniej podążanie za nagrodą.

Wspieraj Autora na Patronite

Posadź psa w idealnie równej pozycji przed sobą, to znaczy że jego przednie łapy powinny być ustawione równo przed Twoimi stopami.

Pies powinien siedzieć stabilnie (nie na biodrze i nie skrzywiony w jedną stronę) i blisko Ciebie, ale nie opierając się pyskiem. Jeżeli masz problem z naprowadzaniem na równy siad przed Tobą, możesz na początku użyć dwóch ograniczników – na przykład dwóch tyczek wbitych obok siebie i nauczyć psa wchodzić pomiędzy nie. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie ze specjalnej skrzynki treningowej, w której nauczysz psa siedzieć prosto i blisko.

Zobacz naszą ofertę

Pokusa Premium Selection – karma sucha cielęcina z łososiem dla psów 3kg

Pokusa Premium Selection – karma sucha cielęcina z łososiem dla psów 3kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

79,00 
Baltica karma z dziczyzną i ryżem dla dużych ras 12kg

Baltica karma z dziczyzną i ryżem dla dużych ras 12kg

Hipoalergiczna karma na bazie suszonego mięsa z dziczyzny

269,00 
Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g

Trenerki ze żwaczem Sport Up! 300g

Smakowite przekąski na czas treningu

Nagródź psa w pozycji, a następnie zamknij dłoń w pięść i bardzo powoli wycofaj do góry, a potem na bok. Finalnie ręce powinny być swobodnie opuszczone wzdłuż ciała, a pies powinien nadal stabilnie siedzieć wpatrując się w twarz. Jeżeli zerwał pozycję i podążył za dłonią w momencie jej wycofywania, nie denerwuj się i nie zniechęcaj, zacznij ćwiczenie od nowa. Jeżeli psu uda się wytrzymać chociaż sekundę po wycofaniu rąk, natychmiast zaznacz i wydaj nagrodę (wskazówka – najlepiej jest nagradzać psa dokładnie w tym punkcie, w którym powinien znajdować się jego pysk w danym momencie – punkt wydawania nagrody bardzo zachęci do utrzymywania pozycji).

Naukę utrzymywania kontaktu w ruchu również najłatwiej przeprowadzić kiedy pies podąża za nami w pozycji frontalnej – to znaczy my idziemy tyłem. W tym celu najpierw nagradzaj kontakt w pozycji frontalnej w statyce (możesz posadzić lub postawić psa przed sobą), a następnie zacznij się odsuwać wykonując pojedyncze kroki do tyłu. Na początku ustalam niskie kryterium, to znaczy nagradzaj co jeden – kilka kroków, jeżeli tylko psu uda się podążyć za Tobą nie spuszczając wzroku. Następnie możesz przedłużać podążanie, zmieniać tempo, dodać skręcanie i zatrzymania. Pies powinien cały czas pozostawać w pozycji frontalnej, zachęć go do tego nagradzając cały czas w tym samym punkcie. Im silniejsze oczekiwanie pojawienia się nagrody w danym punkcie, tym chętniej pies będzie pozostawał w pozycji.

Kolejnym etapem będzie nauczenie psa kontaktu w pozycji przy nodze, którą powinniśmy oczywiście opanować wcześniej przy pomocy naprowadzania (zachęcam do przeczytania poprzednich artykułów).

Nauka kontaktu przy nodze

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

W tym celu naprowadzamy psa dłonią z nagrodą na pozycję przy nodze a następnie bardzo powoli wycofujemy rękę. Staramy się wycofać rękę z nagrodą do pozycji naturalnej, będzie to uzależnione oczywiście od tego z jakim psem pracujemy. Jeżeli pies jest bardzo wysoki i w pozycji siedzącej sięga nam nosem powyżej biodra, możemy dłoń wycofywać w bok (tak aby znalazła się przy lewym uchu psa) lub za jego głowę. W pierwszym przypadku pies nauczy się szukać kontaktu na utrzymując głowę pomiędzy naszym biodrem a lewą dłonią, w drugim przypadku jego głowa będzie ułożona nieco bardziej z przodu, przed ręką przewodnika. Jeżeli pies jest niższy, rękę z nagrodą  możemy „przykleić” do uda tak aby pies wpatrywał się w twarz „od zewnątrz”, czyli nasza ręka w pozycji zasadniczej pozostanie ułożona przy prawym uchu psa lub nad nim, pomiędzy jego głową i naszym biodrem. Pamiętajmy, że pozycja wyjściowa do chodzenia przy nodze (tak zwana”zasadnicza”)   powinna wyglądać jak najbardziej naturalnie, więc ułożenie naszej ręki i głowy psa powinniśmy dostosować do naszego wzrostu i budowy anatomicznej zwierzaka.

Przy nagradzaniu utrzymywania kontaktu w pozycji zasadniczej pamiętaj o tym aby się wyprostować.

Każde pochylenie się / skrzywienie w kierunku psa będzie uczyło nieprawidłowej pozycji.  Pies powinien szukać kontaktu pozostając w prawidłowej pozycji, więc jeżeli przesuwa się do przodu lub próbuje za bardzo „wyglądać” twarzy, przerwij ćwiczenie, naprowadź od nowa, zaznacz i nagródź dopiero idealne wykonanie. Pamiętaj o punkcie nagradzania – dłoń z nagrodą powinna powędrować dokładnie tam, gdzie ma się znajdować psi nos w prawidłowej pozycji. Możesz nagradzać z lewej ręki lub z prawej „na skos”, pamiętaj jednak aby w obu przypadkach punkt, w którym pies dostaje nagrodę był przy Twoim lewym biodrze / udzie lub łydce, a nie z przodu.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak pies z kotem, jak człowiek z psem
12/04/2024
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać