Nauczenie psa kontaktu w pozycjach „do mnie” oraz przy nodze

Nauczenie psa kontaktu w pozycjach „do mnie” oraz przy nodze

Gdy już pies umie oferować kontakt i utrzymywać go, możesz zacząć naukę pozostawania w nim w konkretnych pozycjach oraz w ruchu. Zacznij od naprowadzenia zwierzęcia na pozycję „do mnie” cofając się o krok i rękami ze smaczkiem stosując nauczone wcześniej podążanie za nagrodą.

Wspieraj Autora na Patronite

Posadź psa w idealnie równej pozycji przed sobą, to znaczy że jego przednie łapy powinny być ustawione równo przed Twoimi stopami.

Pies powinien siedzieć stabilnie (nie na biodrze i nie skrzywiony w jedną stronę) i blisko Ciebie, ale nie opierając się pyskiem. Jeżeli masz problem z naprowadzaniem na równy siad przed Tobą, możesz na początku użyć dwóch ograniczników – na przykład dwóch tyczek wbitych obok siebie i nauczyć psa wchodzić pomiędzy nie. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie ze specjalnej skrzynki treningowej, w której nauczysz psa siedzieć prosto i blisko.

Zobacz naszą ofertę

Pokrowiec na klatkę kennelową – XL

Pokrowiec na klatkę kennelową – XL

Wymiar pokrowca 106,5/72,5/74cm

od 240,00 
Ochronny balsam dla psich łap

Ochronny balsam dla psich łap

Zimowy balsam dla psów

39,90 
Promocja!
Game Dog HMB 200g

Game Dog HMB 200g

Suplement na rozwój mięśni i siły

95,00  90,00 

Nagródź psa w pozycji, a następnie zamknij dłoń w pięść i bardzo powoli wycofaj do góry, a potem na bok. Finalnie ręce powinny być swobodnie opuszczone wzdłuż ciała, a pies powinien nadal stabilnie siedzieć wpatrując się w twarz. Jeżeli zerwał pozycję i podążył za dłonią w momencie jej wycofywania, nie denerwuj się i nie zniechęcaj, zacznij ćwiczenie od nowa. Jeżeli psu uda się wytrzymać chociaż sekundę po wycofaniu rąk, natychmiast zaznacz i wydaj nagrodę (wskazówka – najlepiej jest nagradzać psa dokładnie w tym punkcie, w którym powinien znajdować się jego pysk w danym momencie – punkt wydawania nagrody bardzo zachęci do utrzymywania pozycji).

Naukę utrzymywania kontaktu w ruchu również najłatwiej przeprowadzić kiedy pies podąża za nami w pozycji frontalnej – to znaczy my idziemy tyłem. W tym celu najpierw nagradzaj kontakt w pozycji frontalnej w statyce (możesz posadzić lub postawić psa przed sobą), a następnie zacznij się odsuwać wykonując pojedyncze kroki do tyłu. Na początku ustalam niskie kryterium, to znaczy nagradzaj co jeden – kilka kroków, jeżeli tylko psu uda się podążyć za Tobą nie spuszczając wzroku. Następnie możesz przedłużać podążanie, zmieniać tempo, dodać skręcanie i zatrzymania. Pies powinien cały czas pozostawać w pozycji frontalnej, zachęć go do tego nagradzając cały czas w tym samym punkcie. Im silniejsze oczekiwanie pojawienia się nagrody w danym punkcie, tym chętniej pies będzie pozostawał w pozycji.

Kolejnym etapem będzie nauczenie psa kontaktu w pozycji przy nodze, którą powinniśmy oczywiście opanować wcześniej przy pomocy naprowadzania (zachęcam do przeczytania poprzednich artykułów).

Nauka kontaktu przy nodze

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

W tym celu naprowadzamy psa dłonią z nagrodą na pozycję przy nodze a następnie bardzo powoli wycofujemy rękę. Staramy się wycofać rękę z nagrodą do pozycji naturalnej, będzie to uzależnione oczywiście od tego z jakim psem pracujemy. Jeżeli pies jest bardzo wysoki i w pozycji siedzącej sięga nam nosem powyżej biodra, możemy dłoń wycofywać w bok (tak aby znalazła się przy lewym uchu psa) lub za jego głowę. W pierwszym przypadku pies nauczy się szukać kontaktu na utrzymując głowę pomiędzy naszym biodrem a lewą dłonią, w drugim przypadku jego głowa będzie ułożona nieco bardziej z przodu, przed ręką przewodnika. Jeżeli pies jest niższy, rękę z nagrodą  możemy „przykleić” do uda tak aby pies wpatrywał się w twarz „od zewnątrz”, czyli nasza ręka w pozycji zasadniczej pozostanie ułożona przy prawym uchu psa lub nad nim, pomiędzy jego głową i naszym biodrem. Pamiętajmy, że pozycja wyjściowa do chodzenia przy nodze (tak zwana”zasadnicza”)   powinna wyglądać jak najbardziej naturalnie, więc ułożenie naszej ręki i głowy psa powinniśmy dostosować do naszego wzrostu i budowy anatomicznej zwierzaka.

Przy nagradzaniu utrzymywania kontaktu w pozycji zasadniczej pamiętaj o tym aby się wyprostować.

Każde pochylenie się / skrzywienie w kierunku psa będzie uczyło nieprawidłowej pozycji.  Pies powinien szukać kontaktu pozostając w prawidłowej pozycji, więc jeżeli przesuwa się do przodu lub próbuje za bardzo „wyglądać” twarzy, przerwij ćwiczenie, naprowadź od nowa, zaznacz i nagródź dopiero idealne wykonanie. Pamiętaj o punkcie nagradzania – dłoń z nagrodą powinna powędrować dokładnie tam, gdzie ma się znajdować psi nos w prawidłowej pozycji. Możesz nagradzać z lewej ręki lub z prawej „na skos”, pamiętaj jednak aby w obu przypadkach punkt, w którym pies dostaje nagrodę był przy Twoim lewym biodrze / udzie lub łydce, a nie z przodu.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Jak dbać o psa zimą
05/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać