Obedience – sportowe posłuszeństwo

Obedience – sportowe posłuszeństwo

Obedience [czyt. obidiens] po angielsku dosłownie znaczy „posłuszeństwo”, ale w Polsce to słowo używane jest jako nazwa jednej z dyscyplin kynologicznych. Konkretnie chodzi o sportowe posłuszeństwo zgodne z regulaminem FCI, czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej, której członkiem jest Polska, a właściwie Związek Kynologiczny w Polsce – ZKwP (FCI przyjmuje po jednej organizacji członkowskiej z każdego kraju).

Kraje anglosaskie, takie jak Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania (nie będące członkami FCI a jedynie tzw. partnerami kontraktowymi) mają swoje, odrębne regulaminy obedience. Tutaj, mówiąc o obedience, będziemy mieć na myśli obowiązujący w Polsce regulamin FCI obedience.

FCI obedience często jest nazywane regulaminem międzynarodowym, ponieważ jego celem było umożliwienie rywalizacji zawodników z różnych krajów na mistrzostwach świata lub Europy. Oczywiście już wcześniej różne kraje miały własne regulaminy posłuszeństwa, ale bez ujednoliconych zasad nie jest możliwe porównanie się na forum międzynarodowym. Początkowo mistrzostwa świata obedience organizowane były zawsze przy okazji światowej wystawy psów.

Pierwsze odbyły się w 1995 r. w Sztokholmie, zobacz archiwalny film z tej imprezy.

Od tej pory organizowane są co roku (początkowo niektóre miały rangę mistrzostw Europy, kiedy wystawa światowa odbywała się na innym kontynencie i organizowane były przy wystawie europejskiej).

Jednak FCI obedience to nie tylko regulamin klasy mistrzowskiej

W ramach tego sportu mamy obecnie cztery klasy trudności: 0, 1, 2 i 3. Jakiś czas temu regulamin FCI obejmował wyłącznie najwyższą klasę 3, natomiast o tym, w jaki sposób będzie stopniowany poziom trudności w niższych klasach, decydowały poszczególne kraje (zatem klasy 0-2 miały regulaminy krajowe). Potem ujednolicono także regulamin dla klas 1 i 2 (choć nadal kraje mogą wprowadzać tu pewne modyfikacje). Jedynie zerówka nadal pozostaje całkowicie w gestii danego kraju.

W Polsce obedience oficjalnie obecne jest od 2004 r.

Już dużo wcześniej odbywały się u nas egzaminy i zawody psów towarzyszących (PT), ale były to nasze krajowe regulaminy. Ponieważ w 2006 r. wystawę światową miała organizować Polska, przypadła nam także organizacja mistrzostw świata obedience. Miłośnicy psich sportów postanowili wcześniej wprowadzić ten sport do Polski, żeby i nasi zawodnicy mieli szansę przygotować się i wystartować. W 2004 r. odbyło się pierwsze w Polsce seminarium poświęcone obedience i zaraz po nim pierwsze oficjalne zawody, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Od tej pory sport ten prężnie rozwija się w naszym kraju.

Z czasem mistrzostwa świata obedience uniezależniły się od wystawy światowej i obecnie są jako całkowicie osobnym wydarzeniem. Od 2010 r. wprowadzono inny system wyłaniania zwycięzców indywidualnych, poprzez finał, w którym startuje 20 najlepszych psów z poprzednich dni. Polacy, oprócz startu w 2006 w Poznaniu, startowali na MŚ w latach: 2011, 2012, 2013 a potem już nieprzerwanie od 2015. I od tego roku zauważyć też można wyraźny progres w poziomie naszych zawodników. Od 2016 r. nasi reprezentanci rokrocznie dostają się do finału. Mamy już zatem w Polsce zawodników na bardzo wysokim, światowym poziomie.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Treningi tropienia użytkowego, jak zacząć
03/12/2023
Olga Wajdowicz
newsletter
Proszę czekać