Przywołanie z aportem

Przywołanie z aportem

Przywołanie z aportem, kolejnym, niemal ostatnim już etapem jest nauka podjęcia aportu z ziemi, biegu z nim w naszym kierunku na większą odległość i zajęcia pozycji frontalnej z prezentacją aportu – przytrzymaniem go przez kilka sekund.

Możemy zacząć od razu od wyrzucania aportu, ale możemy kolejny raz rozbić ćwiczenie na mniejsze elementy i nauczyć psa podejmować aport leżący przed nim.

Jednocześnie jest to fantastyczny sposób na  ćwiczenie samych szybkich powrotów, który możemy wykorzystywać przez całe życie psa sportowego, podczas całej jego kariery. Raz nauczonego ćwiczenia aportu nie powinniśmy bowiem traktować jako ćwiczenia całościowego, które schematycznie robimy tak samo na każdym treningu. Treningi powinny być przemyślane, rozłożone na detale, które poprawiamy lub walczymy o ich utrzymanie osobno.

Tak więc na jednym treningu pracujemy nad trzymaniem, na innym nad pobieraniem, jeszcze innym na przykład nad szybkim powrotem. Tylko takie detaliczne podejście pozwala nam nie tylko nauczyć, ale i utrzymać jakość ćwiczenia przez całą karierę naszego psa poprzez zróżnicowany, zaskakujący sposób nagradzania i stałą pracę nad wyeksponowaniem najmocniejszych i poprawianiem słabszych stron  naszego psa.

Zaczynając ćwiczyć przywołanie z aportem, psa kładziemy lub sadzamy w niewielkiej odległości od nas, a aport kładziemy tuż przed jego łapami.

Stajemy frontem do psa i prosimy go o podjęcie aportu oficjalną komendą „aport”/ „bring” a następnie odsuwamy się na krok do tyłu i przywołujemy psa. Treningowo – możemy użyć komend pomocniczych, które pies już umie („do mnie”, „trzymaj”). Nagradzamy tak samo jak przy poprzednich ćwiczeniach – smakołykiem wyplutym lub piłką wydaną z kołnierza kurtki/ kamizelki treningowej. Jeżeli ten etap jest opanowany, możemy zacząć odchodzić od psa dalej. Tym sposobem zwiększymy długość biegu, przyspieszymy powrót ale też nauczymy hamowania z aportem z pełnego biegu do pozycji siedzącej. Na tym etapie wiele psów zaczyna mieć problem i uderza w nogi przewodnika. Aby poprawić ten detal, możemy uciec się do pomocy – targetu, tyczek lub skrzynki treningowej. Użycie tych pomocy zostanie opisane przy nauce przywołania.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Agnieszka filar - aport sportowy

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sprawdź także
Elektrolity dla psa
17/07/2024
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać