Chodzenie przy nodze – by pies pokochał pozycję przy nodze

Chodzenie przy nodze – by pies pokochał pozycję przy nodze

Gdy już pies opanuje czynności z poprzedniego artykułu, możemy zacząć wykorzystywać je do nauki pozycji przy nodze. Na początku najważniejsze jest to, aby stworzyć bardzo pozytywne skojarzenia i aby pies pozycję przy nodze pokochał.

Zazwyczaj zaczynam od naprowadzania pieska do pozycji lewą dłonią i nagradzaniu natychmiast, gdy tylko jego łopatka znajdzie się na wysokości mojej łydki/ kolana. Od razu gdy pies zajmie oczekiwaną przez nas pozycję, słyszy marker i zostaje sowicie nagrodzony. Tych nagród początkowo musi być bardzo dużo, a zadania powinny być bardzo łatwe.

Z czasem będziemy widzieli, jak z coraz większym zaangażowaniem pies wraca do pozycji. Naprowadzać możemy albo poruszając samym nadgarstkiem, albo całą ręką. Chcemy, aby pies w momencie usłyszenia markera znajdował się w prawidłowej pozycji – to znaczy jego bark ma być na wysokości naszej nogi, jego ciało ustawione równolegle do nas, a głowa podniesiona do góry.

Początkowo możemy nagradzać samo zajęcie pozycji, potem zacząć w tej pozycji sadzać szczeniaka jeszcze bez odrywania ręki do góry i dopiero pozycję siedzącą przy nodze nagradzać. Jeżeli pies ma trudności z doklejaniem się do nogi, nie jest wystarczająco skoordynowany- warto poćwiczyć świadomość ciała. Dobrymi przykładami takich ćwiczeń są obroty w obie strony za ręką z jedzeniem, cofanie, chodzenie do przodu, to tyłu i skręty w miejscu gdy piesek jest pomiędzy naszymi nogami i wyjada smakołyki podawane oburącz.

Można też używać różnego rodzaju targetów, podstawek, odwróconej do gór dnem miski, skrzynki, by ułatwić psu zajęcie pozycji przy nodze. Przy użyciu tego typu pomocy oczywiście ważne jest wcześniejsze nauczenie psa wchodzenia łapami na określony target / do skrzynki w innym kontekście.

Kiedy już pies chętnie zajmuje pozycję, przy pomocy gestu naprowadzania, możemy podłożyć komendę i powolutku zacząć wycofywać gest. W tym opóźniamy minimalnie gest po wypowiedzeniu komendy oraz minimalizujemy go z czasem.

Zdjęcia Agnieszka Filar

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Wybrane produkty

 • HolistaPets Omega3 Fish Oil HolistaPets Olej Omega3 500ml
  99,00  94,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 74,00 .


  Zobacz
 • Game Dog Omega Forte Game Dog Omega Forte 120 kapsułek
  59,00  56,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 56,00 .


  Zobacz
 • AniFlexi MARINE V2 Game Dog AniFlexi MARINE V2
  89,00  84,00 

  Najniższa cena z ost 30 dni 84,00 .


  Zobacz
 • Trenerki z jagnięciną Trenerki z jagnięciną Sport Up! 300g
  11,99 

  Zobacz

Więcej z serii: Agnieszka Filar - nauka sportowego chodzenia przy nodze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu

Pani Zofio czy jest artykuł jak nauczyć psa stój bo mam z tym problem dużo ich przeczytałami nie trafiłam na ten temat.

Piotr Cywicki
Administrator
3 lat temu
Reply to  Małgorzata

Postaramy się wkrótce coś zorganizować 😉

Sprawdź także
Poczytaj mi mamo, czyli edukacja przyszłego kynologa
01/12/2023
Zofia Mrzewińska
newsletter
Proszę czekać