Nauka chodzenia przy nodze – usunięcie ręki

Nauka chodzenia przy nodze – usunięcie ręki

Kolejne opisywane etapy – nauka chodzenia przy nodze – będą dalej dotyczyły techniki ćwiczeń. Pamiętaj więc, aby do nauki zapewnić psu łatwe, mało rozpraszające otoczenie – przede wszystkim takie, w którym będzie się on czuł bezpiecznie!

Wspieraj Autora na Patronite

Trenując z psem do zawodów zawsze pamiętaj, aby nie starać się pracować nad wszystkimi kryteriami na raz. Jeżeli uczysz nowych, trudnych technicznie zadań, to nie zbyt szybko wymagaj ich w obciążającym, rozpraszającym otoczeniu. W nowych miejscach najpierw skup się na socjalizacji i zbudowania stuprocentowego zaangażowania w zabawę.

Zobacz naszą ofertę

Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar M 100g

Gryzak dla psa z dziczyzny rozmiar M 100g

Harder, twardy gryzak dla psa z dziczyzny

Karma Baltica cielęcina z jagnięciną – 12kg

Karma Baltica cielęcina z jagnięciną – 12kg

Dla psów dorosłych ras średnich i dużych

289,00 
Pokusa Premium Selection – karma łosoś z krewetkami dla psów 3kg

Pokusa Premium Selection – karma łosoś z krewetkami dla psów 3kg

Proteiny pochodzenia morskiego, bez udziału kurczaka

99,00 

Nauka chodzenia przy nodze. Skupimy się teraz na oderwaniu ręki od psiego pyska w czasie chodzenia.

To ćwiczenie powinniśmy zacząć w statyce. Naprowadź psa na pozycję przy nodze lewą ręką, trzymając w dłoni większą ilość smakołyków, a następnie na sekundę oderwij dłoń od psiego pyska do góry. Jeżeli zwierzak podskoczy za ręką, nie wydawaj jedzenia, naprowadź na pozycję jeszcze raz  i zacznij od nowa. Pamiętaj, aby oderwać dłoń w linii prostej do góry, nie powinna ona wylądować z przodu. Po sekundzie wydaj smakołyk znów opuszczając dłoń. To ćwiczenie możesz wykonywać stojąc w pozycji coraz bardziej wyprostowanej. Unoś rękę ponad nos psa, chwal i nagradzaj kilkukrotnie, aż do zwolnienia z pozycji (pamiętaj – zwolnienie to marker czyli słowo lub kliker) a następnie wydaj resztę jedzenia z dłoni.

Oczekujemy, że pies  po oderwaniu ręki będzie cały czas patrzył do góry obserwując ją i czekając na nagrodę w pełnej koncentracji, ale nie zmieniając pozycji aż do momentu zwolnienia. Bardzo dobrym pomysłem jest ćwiczenie pozycji zasadniczej przy nodze przy użyciu lustra. Pamiętaj, że na egzaminie lub zawodach nie będziesz mógł pochylać się do  psa czy szukać kontaktu wzrokowego z nim w czasie ćwiczenia chodzenia przy nodze, dobrze więc już na etapie początkowym nauczyć koncentracji na nas mimo, że stoimy wyprostowani i patrzymy  przed siebie. Staraj się zbudować u psa następujące skojarzenie – jeżeli stoisz wyprostowany, bez słowa patrząc przed siebie- to zawsze zaraz potem przychodzi ogromna nagroda (również socjalna, pochwały, wspólna zabawa).

Ustaw się z psem naprzeciwko lustra, naprowadź na pozycję przy nodze.

Następnie oderwij rękę od psiego nosa i wyprostuj ciało, pamiętaj aby oba Twoja ramiona były w tej samej linii, a dłoń ze smakołykiem nieruchomo na wysokości biodra. Wzrok skieruj przed siebie obserwując w lustrze co robi szczeniak. Jeżeli mimo utraty kontaktu wzrokowego z Tobą z równą intensywnością wpatruje się w nagrodę, natychmiast pochwal bardzo wylewnie i nagródź. Jeżeli zmienił pozycję lub zaczął się rozglądać, zacznij ćwiczenie od nowa.

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Możesz użyć krótkiego słowa oznaczającego błąd – na przykład „ej!”, „stop!”, po czym natychmiast naprowadź na pozycję i zmniejsz kryterium, na przykład oderwij rękę na krócej lub pozostaw ją nieco niżej.  Gdy już ćwiczenie jest opanowane w warunkach domowych, bez rozproszeń, możesz włączyć je do treningu poza domem, na placu szkoleniowym, boisku. Dlaczego nie uczymy psa od razu patrzeć w twarz w pozycji zasadniczej? Odpowiedź jest prosta – koncentrując się na kontakcie wzrokowym, pies nie będzie zazwyczaj w stanie skupić się równolegle na utrzymaniu prawidłowej pozycji. Zazwyczaj zacznie wyprzedzać lub stawać/ siadać krzywo, pod kątem, z zadem skierowanym do zewnątrz. Dlatego chcemy najpierw, aby pies doskonale zrozumiał pozycję przy nodze i nauczył się pracować całym ciałem aby utrzymywać ją niezależnie od tego w którą stronę skręcimy.

Jeśli podobał Ci się artykuł, postaw kawę nam i naszym psom.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Udostępnij na:

Więcej z serii: Agnieszka Filar - nauka sportowego chodzenia przy nodze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
3 lat temu

Witaj . Gdzie mogę zobaczyć filmik jak uczyć psa chodzenia przy nodze z uwaga skupiona na mnie ?

Weronika
3 lat temu

Bardzo przydatna kolejna część artykułu!

Sprawdź także
Czy pies może jeść dynię? Wartości odżywcze i porady
30/10/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać