Oznaczanie przedmiotu – oznaczanie na ścieżce śladu

Oznaczanie przedmiotu – oznaczanie na ścieżce śladu

Gdy już umiejętność oznaczania przedmiotu zostanie doskonale opanowana w domu, możemy zacząć przenosić to ćwiczenie na dwór i odrzucać przedmiot w trawę. W międzyczasie warto też wprowadzić przedmioty z różnych materiałów, aby pies zgeneralizował zachowanie. Standardowe materiały z jakich wykonane są przedmioty na zawodach to: drewno, skóra, filc, guma, czasem zdarzy się korek, plastik.

Wspieraj Autora na Patronite

Gdy już pies szybko, pewnie i bez żadnej pomocy oznacza rzucony na ziemię przedmiot i chętnie pozostaje w pozycji, zaczynamy naukę oznaczania na ścieżce.

Do tego momentu dochodzę  zazwyczaj, gdy pies umie już wypracować kilka pustych wcisków na śladzie. Staram się pracować jak najmniejszymi etapami, więc początkowo uczę samego zaznaczania bez restartu (oczywiście,  z pewnością można pracować z powodzeniem inną metodą, opisana tutaj jest moją preferencyjną).

Zobacz naszą ofertę

Pokusa Premium Selection – karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 3kg

Pokusa Premium Selection – karma wołowina z łososiem dla szczeniąt 3kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

84,00 
Pokusa ChondroLine Sport 350g

Pokusa ChondroLine Sport 350g

Naturalny suplement dla psów sportowych

139,00 
Promocja!
Olej z łososia 500ml

Olej z łososia 500ml

100% olej z łososia

85,00  79,00 

W tym celu układam psu bardzo krótką, prostą ścieżkę (na przykład 20 kroków), kilka ostatnich wcisków pozostawiam bez jedzenia, wygniatam butem miejsce na przedmiot i kładę go na końcu ścieżki. Wprowadzam psa na ścieżkę tak jak zawsze, a następnie podążam  za nim blisko trzymając jedzenie już przygotowane w ręce, aby móc natychmiast nagrodzić psa za zainteresowanie przedmiotem, nie rozpraszając go sięganiem do kieszeni. Nie każdy pies  od razu położy się przy przedmiocie na pierwszym treningu na ścieżce, część psów nie przeniesie zachowania tak szybko na nowy kontekst. Wtedy oczywiście natychmiast pomagam komendą  lub lekką korektą i również natychmiast nagradzam serią szybko wydawanych na przedmiot smakołyków.

Podczas nagradzania mogę lekko odciągać psa od przedmiotu za obrożę lub szelki –  żeby zbudować konkurencję i jeszcze bardziej zmotywować do pozostania w pozycji (pies lekko musi walczyć ze mną, aby pozycję utrzymać, potęguje to motywację i poczucie niedosytu). Gdy skończę nagradzanie, podnoszę przedmiot (ale pies nadal leży – wciąż nagradzam w tej samej pozycji, chcę uniknąć skojarzenia podniesienia przedmiotu jako zakończonego zadania). Potem biorę psa za obrożę i wraz ze spokojną komendą „koniec” ściągam go ze śladu (tutaj również korzystnym jest, jeżeli pozostawimy u psa poczucie niedosytu).

Na jednym treningu warto jest ułożyć kilka takich krótkich ścieżek z przedmiotami z różnych materiałów.

W praktyce po podniesieniu psa za obrożę z poprzedniego przedmiotu, po prostu przeprowadzam go od razu do kolejnego krótkiego śladu z przedmiotem na końcu (większość psów o wiele szybciej i chętniej zaznaczy każdy kolejny przedmiot, bo będzie pamiętać o dużej nagrodzie („jackpot”) za poprzedni i o niedosycie, który pozostawiliśmy).

Bestsellery

Promocja!
Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma Pokusa cielęcina z łososiem – 12kg

Karma sucha cielęcina z łososiem dla psów dla psów dorosłych

244,00  234,00 
Promocja!
Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Karma Pokusa dla szczeniaka z wołowiną i łososiem – 12kg

Bezzbożowa karma wołowina z łososiem dla szczeniąt i psów młodych

259,00  249,00 
Promocja!
Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Game Dog AniFlexi+ V2 250g

Suplement wspomagający prawidłową pracę układu ruchu

119,00  113,00 

Etap uważam za zakończony, gdy pies samodzielnie i bez wahania kładzie się, czeka w pozycji podczas gdy ja przemieszczam się za nim, jego zachowanie jest otwarte i swobodne, bez żadnych oznak stresu czy przymusu.

Sprawdź także
Petsitter – niezastąpiony opiekun Twojego psa
14/12/2023
Redakcja Nosem.pl
newsletter
Proszę czekać