Nosem.pl Sport dla psa Tropienie sportowe – praca z trenerem
Z poprzednich części dowiedzieliście się jak przeprowadzić swojego psa przez techniczne aspekty i etapy nauki pracy na śladzie sportowym – od początków pracy na podstawach, poprzez układanie pierwszych ścieżek, naukę techniki i tempa pokonywania ścieżki poprzez wypracowywanie załamań, pracę ze zredukowaną ilością jedzenia na śladzie aż po zaznaczanie przedmiotów.
Prawie, dlatego, że na tym etapie praca zaczyna być dużo bardziej intuicyjna i o wiele trudniejsza do opisania. Sztuką treningu psa sportowego jest nie tyle nauczenie go określonego zachowania, ale utrzymanie motywacji i balansu doskonałej techniki do popędu. Uwierzcie, że jest to zazwyczaj o wiele trudniejsze niż sama nauka, szczególnie jeżeli nasz pies już startuje i pracuje latami.
W tych intuicyjnych aspektach dalszej pracy potrzeba ogromnego doświadczenia, doskonałego poznania swojego psa, jego preferencji, ustalenia systemu treningowego który podtrzyma motywację i nie spowoduje popadnięcia w rutynę. Później – nauczenia się jak poprowadzić przygotowanie do dnia egzaminu/ zawodów dla konkretnego psa, ponieważ u każdego może wyglądać ono inaczej. Jeżeli tego doświadczenia i intuicji nam brakuje- zbawienny będzie kontakt z trenerem, którego wskazówki mogą zmienić naprawdę wiele, podnieść motywację, a przede wszystkim jego rolą jest wydobycie i utrzymanie stu procent możliwości każdego konkretnego psa (oczywiście dla każdego psa ten próg będzie inny w zależności od genetyki).
Niestety, to w najlepszym wypadku połowa sukcesu. Na jego całość składa się również o wiele trudniejsza praca z emocjami i popędami, zachowanie balansu pomiędzy obciążeniami i treningami motywacyjnymi, utrzymanie maksimum popędu do pracy przy zachowaniu nienagannej techniki. Wprawne oko trenera pomoże również wyłapać błędy w zarodku, zauważy pierwsze symptomy wystąpienia problemu zanim pokaże się on w pełni w dniu zawodów. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że Twoje codzienne treningi idą jak z płatka i technicznie wszystko wygląda dobrze, to trener z pewnością wyłapie i przepracuje wszystkie newralgiczne i najsłabsze punkty Waszego duetu.
Wiele osób podświadomie w treningu unika sytuacji problemowych zamiast stawić im czoła i przepracować. W praktyce gdy taka para poddana zostanie próbie na zawodach – elementy układanki zaczną się sypać.
Poza samym zachowaniem psa – trener zwraca również uwagę na Ciebie, przewodniku.
Mimo, iż na śladzie pies pracuje prawie całkowicie samodzielnie, to Twoje zachowanie i Twoja rutyna treningowa ma ogromne znaczenie na to, jak zostaniecie oceniani. Pisząc te słowa uśmiecham się pod nosem, gdyż o ich wadze przekonałam się na własnym przykładzie.
W kolejnych częściach artykułu postaram się przybliżyć chociaż kilka zagadnień mniej technicznych, a bardziej intuicyjnych i praktycznych w kwestii
przygotowania do startu.